Kışlık Giysiler Nasıl Saklanır?

Pratik yöntemlerle kışlık giysileri zarar görmeyecek ve sonraki kışa kadar temiz kalacak şekilde saklayabilirsiniz. Kıyafet saklama yöntemleri nelerdir?

Kışlık giysileri kaldırma işlemine başlamadan önce hepsinin temiz olduğundan emin olun. Parfüm ve deodorant kalıntıları, zaman içerisinde kumaşların renginin solmasına; giysi üzerinde kalan kırıntılar ise, güvelerin gelmesine sebep olur. Bu yüzden depolama işleminden önce yıkanmaları iyi olacaktır.

Giysilerinizi maksimum 21°C sıcaklıkta, az ışık alan ve düşük nemli bir ortamda saklayın. Kuru temizleme torbaları giysilerinizin zaman içerisinde sararmasına ve nem tutmasına sebep olurken, giysileri kolalayarak kaldırmak da böceklenmesine yol açacağından bunları kullanmaktan kaçının.

Kıyafet Saklama Yöntemleri 

Montlar

İlk olarak kopmuş düğmeleri dikin, bozuk fermuarları tamir edin ve cepleri boşaltın. Ardından asılabilecek yapıda olanları, kalın tahta askılara asıp, hava geçiren keten bir elbise kılıfının içine koyarak dolaba asın. İçi doldurulmuş kabarık montlarınızı vakum tıkaçlı torbalara koyun. Torbaların içerisinde yarı yarıya bir boşluk yaratmak için montların üzerine iyice bastırın.

Kazaklar

En ağırları alta gelecek şekilde kazakları ve süveterleri katlayarak plastik bir kaba yerleştirin. Renklerin birbirine bulaşması ve kazak üstündeki süslerin birbirine takılması ihtimaline karşı, her bir katın arasına kâğıt yerleştirin.

Aksesuarlar

Eldivenleri ve gevşek bir biçimde rulo haline getirdiğiniz atkılarınızı plastik bir kovanın içerisine yerleştirin. Şapkaları özel şapka kutularında ya da hava geçiren herhangi bir kapta muhafaza edebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce içlerini kağıtlarla doldurun. Aksi halde şapkaların şekilleri bozulacaktır.

Çizmeler ve Ayakkabılar

Kauçuk veya lastik ayakkabıların üzerindeki kirleri sildikten sonra, ayakkabı tabanını da önce tel fırça yardımıyla, ardından ayakkabı fırçasıyla güzelce temizleyin. Temizledikten sonra ayakkabıların içlerine ve üzerine karbonat serpin, şeklini korumak için bacak kısımlarını kâğıtlarla doldurun ve dik duracak şekilde dolaba kaldırın.

Bu yöntemleri uyguladığınızda giysileriniz gelecek kışa kadar temiz bir şekilde kalacak ve hiçbir zarar görmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu