Kitaplıklar için Dekorasyon Fikirleri

Kitaplıkları farklı şekillerde kullanarak, farklı görünümler elde etmek mümkün. 

Evinizdeki kitaplıkları kitaplarınızı yerleştirdiğiniz, dümdüz eşyalar olmaktan çıkartıp, ufak dokunuşlarla, daha farklı kullanım ve görünüm şekilleri kazandırabilirsiniz.

Kitaplığınızı duvarınız ile aynı renge boyayın

Kitaplığınızı evinizin duvarları ile aynı renge boyayarak, bütünsel bir görünüm yakalayabilirsiniz. Özellikle ev duvarlarınız renkli ise, kitaplığınızı da aynı renge boyamak hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Sanat eserleri vitrini olarak kullanın

Kitaplığınızın raf aralıkları ile oynanabiliyorsa, özellikle altta, oturma grubunun göz hizasındaki rafların aralıklarını genişleterek, evinizdeki bazı sanat eserlerini yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Bu sayede, tam göz hizasında bir vitrin elde etmiş olursunuz.

Bir girişin iki yanını kitaplık ile süsleyin

Evinizin dekorasyonunda hoş bir görünüm oluşturabilecek bir kullanım olarak; açık bir girişin iki yanına aynı kitaplığı yerleştirebilirsiniz. Bu hem bir denge unusuru oluşturur, hem de dekoratif açıdan girişe rengarenk kitaplar sayesinde hareket kazandırır.

Renkli aksesuarlar ile hareketlendirin

Sade bir odaya renk getirmek için de kitaplığınızdan faydalanabilirsiniz. Büyük, renkli kitaplar ve renkli aksesuarlar ile bir kitaplığın raflarındaki dizim tüm odadaki sadeliği kıracak, odaya renk ve hareket katacaktır.

Tek renk ile öne çıkarın

Odanın dekorasyonuna özellikle vurgulamak istediğiniz bir renk varsa, kitaplığınızdaki kitapları aynı renkten kaplama kağıdı ile kaplayarak katkı sağlayabilirsiniz. Belirgin bir objeyi öne çıkartmak ya da odada tek rengi vurgulamak için, kitaplığınızdaki kitapların büyük çoğunluğunu aynı renkteki bir kaplama kağıdı ile kaplayın.

Kitaplığınızı odanın ortasında kullanın

Kitaplığınızın modeline bağlı olarak, duvara yaslı olarak değil, odanın ortasında ya da belirli bir bölümünde tek başına duracak şekilde de kullanabilirsiniz. Bunun için kitaplık dengesinin sağlam olduğundan emin olun. Kitaplığınızı yerleştirme şeklinize bağlı olarak, bir separatör oluşturmuş da olabilirsiniz.

Evinizdeki kitaplığı farklı şekillerde ele alarak, standard kullanımın dışına çıkabilirsiniz. Kitaplığı tek başına bir dekorasyon öğesi olarak değerlendirmek, farklı bakış açılarını da mümkün kılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu