Kıyafete Sinen Koku Nasıl Giderilir?

Kıyafete sinen koku nasıl giderilir? Kokuların çeşitli sebepleri olabileceği için her koku için farklı bir çözüm yöntemi gerekebilir. İşte kokulardan kurtulma yöntemleri.

Kıyafete Sinen Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Çamaşır Yıkama Programı

Birinci Yöntem: Yıkamak

Kokuları gidermek için makinenize 240 ml sirke ekleyin. Hoş olmayan kokuları gidermek için çamaşır deterjanı yerine sirkeyi kullanın. Sirkeyi yıkayıcıya koyduktan sonra doğrudan çamaşırlarınıza dökün ve koku gidene kadar 1-3 kez durulayın. En iyi sonuçlar için beyaz sirke kullanın. Elma sirkesi kıyafetleri lekeleyebilir. Sıcak veya soğuk su kullanabilirsiniz. Kokunun kaybolması birkaç kez yıkamanız gerekebilir.

İkinci Yöntem: Çeşitli Malzemeler Kullanmak

Kıyafetinizi havalandırmak için birkaç saat dışarı asın. Temiz hava, kıyafet sinen kokulardan kurtulmanın harika bir yoludur. Dışarıda güneş ışığında havadar bir yer seçin ve mümkünse kıyafetlerinizi ipe serin. En iyi sonuçlar için giysinizi 12 saat veya daha fazla dışarıda bırakın.

Belirli noktaları temizlemek için kabartma tozu ve su ile hazırladığınız macunu kullanın. Kabartma tozu, giysilerinizdeki lekelerden gelen kokuları gidermek için iyi bir yöntemdir. Pürüzsüz bir macun elde edene kadar yaklaşık 2 yemek kaşığı kabartma tozu ile birkaç damla suyu karıştırın. Macunu bir kaşık kullanarak kokulu noktaya uygulayın ve kabartma tozu tamamen kuruyana kadar bekleyin. Ardından kabartma tozunu sert bir fırçayla temizleyin.

Alternatif olarak, giysinizi plastik bir çöp torbasına koyun ve içine yarım bardak kabartma tozu dökün. Ardından çantayı iyice çalkalayın ve giysiyi 10 dakika bekletin. Giysinizi poşetinden çıkarın ve yıkayın.

Hafif kıyafetleri temizliyorsanız, kokulu noktayı seyreltilmiş limon suyu ile ovalayın. Bir sprey şişesinde eşit miktarda limon suyu ve suyu karıştırın ve giysilerinize uygulayın. Bölgeleri ovmak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın ve elbisenizi kurumaya asın. Ardından kokuyu kontrol edin. Koku giderse, limon suyunu durulayın. Giysi hala kötü kokuyorsa, daha fazla limon suyu uygulamayı deneyin. Kıyafetleriniz parlak renkteyse bu yöntemden kaçının. Limon suyu, giysinin rengini ağartabilir.

Kokuyu gidermek için kıyafeti kahve koyduğunuz bir torbaya yerleştirin. Kahve telvelerinin hoş olmayan kokuları emdiği bilinmektedir. Kullanmak için, giysinizi büyük bir kağıt torbaya yerleştirin ve yaklaşık 1 fincan öğütülmüş kahve çekirdeği dökün. Giysiyi bir gece torbada tutun. Sonra çıkarın ve iyie silkeleyin.

Aşırı güçlü kokuyu gidermek için giysilerinize seyreltilmiş votka püskürtün. Votkayı bir sprey şişesine dökün, şişeye su ilave edin. Ardından, karışımı herhangi bir kokulu nokta üzerine bolca püskürtün. Giysiyi 5-10 dakika boyunca böyle tutun, sonra soğuk suyla durulayın.  Votka bakterileri etkili bir şekilde öldürebilir ve kötü kokuyu giderebilir.

Kıyafete Sinen Küf Kokusu Nasıl Giderilir?

Kıyafetleriniz küf kokuyorsa, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Onları dolapta çok uzun süre bırakırsanız veya çamaşır makinesinde birkaç gün bekletirseniz olabilir. Sirke, kabartma tozu veya boraks gibi kullanışlı ev ürünlerini kullanarak kokudan kurtulabilirsiniz. Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra, kokudan tamamen kurtulmak için güneşte kurutun.

Birinci Yöntem: Makinede Yıkamak

Bu yöntem aynı zamanda ağartılamayan hassas kumaşlar için en iyisidir. Bu yöntemde şu malzemelerden biri kullanılabilir:

Küflü çamaşırları normalde kullandığınız deterjan miktarıyla çamaşır makinenize koyun. Küfün yok olmasını sağlamak için sıcak su kullanmak en iyisidir. Sıcak suda yıkanamayan kıyafetler yıkıyorsanız bunun yerine soğuk su kullanmayı deneyin. Kokudan kurtulmak için kıyafetleri bir kereden fazla yıkamanız gerekebilir.

Seçtiğiniz üründen bir fincan sıcak suyla karıştırın alın ve çamaşır makinesinin sıvı deterjan bölümüne ekleyin. Bu malzemelerden her biri küfü yok etmeye ve kötü kokuları gidermeye yardımcı olan özelliklere sahiptir. Giysiler özellikle küflüyse, kabartma tozu ve sirkeyi birlikte kullanabilirsiniz.

Kuruması için giysileri asın. Giysilerinizi güneşte kurutmak yenilenmeleri için en iyi yöntemdir. Kış aylarında bile güneşli bir günde kıyafetlerinizi dışarıda kurutabilirsiniz.

İkinci Yöntem: Kuru Temizlemek

Kokuyu sadece kuru temizlenen bir ceket veya başka bir giysi parçasından çıkarmanız gerekiyorsa, yıkamak bir seçenek olamaz. Karbonat, boraks ya da beyaz sirkeyi bir miktar su ile karıştırın. Bu karışımı sıkabileceğiniz bir sprey şişesine koyun. Bu karışımı küf kokulu giysiye sıkın.

Giysiyi güneşte ve rüzgarda dışarıda kurumaya asın. Kuruduğunda, koku gitmiş olmalıdır. Hala küf kokuyorsa, işlemi tekrarlayın. Deri veya süet gibi ıslanmaması gereken eşyalarda bu yöntemi kullanmayın.

Üçüncü Yöntem: Kaynatmak

Giysileri kaynar suya yerleştirin. Eşyalarınız son derece küflü ise ve onları atmak istemiyorsanız, küf kokusunu gidermek için kaynar suya koymayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem sadece havlu, çarşaf ve kaynar suya dayanabilen diğer sağlam çamaşırlarda kullanılmalıdır. Narin kumaşları kaynar suya koyarsanız, muhtemelen parçalanırlar.

Büyük bir tencerede su kaynatın. Giysiyi ayrı büyük bir tencereye yerleştirin. Tamamen ıslandığından emin olduktan sonra giysiyi kaynar su dolu tencereye koyun. Beş dakika bekletin. Suyu sıkın. Giysiyi her zamanki gibi makinede yıkayın. Dışarıda güneşte kurutun.

Kıyafete Sinene İdrar Kokusu Nasıl Çıkarılır?

Birinci Yöntem: Çamaşır Suyu Kullanmak

Beyaz çamaşırları ıslatmak için çamaşır suyunu musluk suyuyla birleştirin. Çamaşır suyu suya iyice karışana kadar karıştırın. Renkli çamaşırlarda bu yöntemi uygulamayın.

Çamaşır suyu ile çalışırken lastik eldiven giyin. Beyaz giysileri harıladığınız karışımın içinde 2-3 saa bekletin. Ardından giysileri çamaşır makinesinde yıkayın ve güneşte kurutun.

İkinci Yöntem: Sirke Kullanmak

Kokan kıyafetleri çamaşır makinesine koyun. Tüm parçaları yerleştirdikten sonra, makinenin deterjan gözüne 1 bardak (240 ml) beyaz sirke dökün. Sıcak suya dayanıklı olan kumaşları sıcak su ile yıkayın. Eğer dayanıklı olmayan kumaşlarsa sıcak suyla yıkamamlısınız. Çok lekeleri olan giysileri geceden su, beyaz sirke karışımında bekletebilir, ertesi gün makinede yıkayabilirsiniz. Ardından güneşte kurutun.

Kıyafete Sinen Rutubet Kokusunu Nasıl Giderilir?

  • Rutubet alan eşyalarınızı kahve telvesi ve toz hardalla ovalarsanız koku ortadan kalkacaktır.
  • Rutubetin önlenmesine en etkili yöntem ortamın sık sık havalandırılması ve temizlenmesidir.
  • Duvarda rutubet varsa boyalar dökülmeye başlar. Böyle bir durumda dökülen boyayı kazıyın ve yerine sıva sürün. Ardından duvarı yeniden boyayın.
  • Kıyafetlerde oluşan rutubet kokusunu gidermek için kıyafetlerinizi içine karbonat koyduğunuz suyla yıkayın.
  • Evdeki ısı kaybını önlemek de rutubeti önlemeye yardımcı olur.
  • Islak çamaşırları evin içinde kurutmayıp balkonda kurutun. Böylece evdeki ısı kaybı önlenmiş olur.
  • Bir portakala karanfil saplayın ve ağzı açık bir kutunun içine sofra tuzu koyun. Tuz kutusuyla karanfilli portakal rutubet kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Karbonat: Kötü kokularda etkili bir üründür. Karbonat iyi bir temizleyici ve aynı zamanda derinlemesine etki eden doğal bir üründür. Terleyen bölgelerinize karbonat sürün. İsterseniz bir paça mısır nişastası ile karıştırabilirsiniz.

Elma Sirkesi: Aynı oranda elma sirkesi ve suyu karıştırarak terleyen bölgelerinize sürebilirsiniz. Bu işlemi her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Limon: Limon suyunu koltuk altı ve terleyen bölgelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kıyafetler Nasıl Güzel Kokar?

Dolabınızın içine lavanta, yasemin gibi kurutulmuş çiçeklerin güzel koku keselerinden koyabilirsiniz. Boş bir sprey kutusuna yumuşatıcı koyup dolabın içine sıkabilirsiniz. Koku şişelerini ağzı açık şekilde dolabınıza koyarsanız dolabınız güzel kokacaktır. Güzel kokulu sabunlardan alıp giysi aralarına yerleştirebilirsiniz. Hazır gardrop kokuları alıp bunları dolabınıza yerleştirebilirsiniz.

Elma sirkesi ve sabun yardımıyla, ev tekstillerinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Ev tekstillerinizin yıkandıktan sonra yumuşak olmasını arzu ediyorsanız, deterjan gözüne bir fincan elma sirkesi ekleyin. Böylelikle ev tekstillerinizin daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

Bunun yanı sıra, çekmece ve dolap içlerine sabun yerleştirerek, çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayın. Ayrıca, lavanta torbalarını çekmecelerinize yerleştirerek, böcek ve kelebek oluşumunu da engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu