Kıyafetlerin Ömrünü Uzatın

Giysiler fazla yıkanmaktan, doğa koşullarına maruz kalmaktan ve hoyratça kullanılmaktan dolayı çok çabuk yıpranabilmektedir.

Giysilerin uzun süre ilk günkü gibi yeni görünecek şekilde kullanılabilmeleri için doğru şekilde temizlenmeleri ve bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir.

Giysileriniz yıpranmasın

Renklerini korumak için, 2 tatlı kaşığı neft yağı ve bir avuç tuzu, kaynar suyu koyduğunuz kaba bastırın ve su soğuyana kadar bekletin.

Ütü masasına, alüminyum folyo sererek ütünüzü daha hızlı ve kolay yapabilirsiniz.

Ütülenmesi zor ipek kumaşları, nemli ve yumuşak bir havluya sarın. Daha sonra, parafinlenmiş kağıdın etrafına dolayarak, buzdolabına koyun. Biraz bekletin ve çıkardıktan sonra ütüleyin

Üzerinde büyükçe bir delik açılmış süveterinizi onarmak istiyorsanız, delik olan bölgeyi tül ile güçlendirin. Böylece onarım işiniz kolaylaşacaktır.

Eğer ipek bir elbiseden, yağ lekesini çıkarmak istiyorsanız, yağlı alanı bir miktar talk pudrası ile ovun. Kurumasına izin verin. Daha sora fırça ile pudrayı temizleyin.

Çamaşırların sarıya dönmesini engellemek için, çamaşır dolabının içini maviye boyayın. Çamaşırlarınızın, böylece kar beyazlığında kalacağını gözlemleyebilirsiniz. Çamaşır detarjanınızın içine, limon kabuğu rendeleyerek beyazlıklarına katkıda bulunabilirsiniz.

Yıkamadan önce giysilerinizin ceplerini boşaltın, düğmelerini çözün, fermuarı varsa, fermuarını kapatın.

Giysilerinizi yıkarken asla çok yüksek ısıda su kullanmayın. İlk yıkamada giysilerin renk verme ihtimaline karşı, tek başına yıkayın. Ya da mutlaka renk verme testi uygulayın.

Giysileri yıkarken, bol su ile iyice durulayın. Giysilerinizi çitilemeksizin, nazik hareketlerle yıkayın. Lekeler için fırça kullanın.

Deforme olmamaları için ağır giysilerinizi katlayarak saklayın.  Çamaşır suyu kullanırken soğuk su kullanın. Giysileri çamaşır suyunda bir saatten fazla bekletmeyin.

Giysilerinizi elde yıkarken sadece plastik ya da ahşap kap kullanın. Giysilerinizi ütülerken daima düşük ısı derecesinden başlayın. Giysilerinizi hafif nemliyken ütüleyin. Ütülemeye başlamadan önce ütünün altını kontrol edin.

Giysilerinizi sık sık havalandırın. Giysilerinizi dolaplarınızda muhafaza ederken, doğru şekilde katlayıp, doğru şekilde asmaya özen gösterin. Güveden korumak için gerekli önlemleri alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu