Klasik Yatak Odası Dekorasyonu

Klasik yatak odası dekorasyonu yaparken fazlalıklardan sakının. Klasik adı üstünde klas bir görünüm ister. Yatak odanıza klas bir görünüm kazandırın. Bunun için klasik yatak odası takımları kullanın. İşte klasik yatak odası oluşturmanın püf noktaları.

Her geçen gün mobilya sektöründe yeni bir tasarım boy gösteriyor. Modayı takip edip yatak odanızı trendlere göre düzenleyebileceğiniz gibi, klasiklikten yana olan çizginizi devam da ettirebilirsiniz. Klasik bir yatak odası için ne yapabiliriz? Seçeceğiniz mobilya, aksesuar, tekstil ürünleri ve kullanacağınız renklerle klasik bir yatak odası hazırlayın.

Renk seçiminde, tercihinizi pastel tonlardan yana kullanın. Klasik denilince, akla ilk gelen şönil, ipek ve dokulu tekstil ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Tekstil ürünlerinde şönil, ipek gibi karakteristik ve dokulu ürünleri seçebilirsiniz. Yatağınıza fırfırlı karboya etekleri takabilirsiniz. Fırfırlı karyola etekleri odanızda hoş bir atmosfer yaratır. Perde ve yatak örtüsünü desenli seçecekseniz, seçtiğiniz desenin mobilya rengine uygun olmasına özen gösterin.

Dokulu bir halı yatak odanızda sıcak ve samimi bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Ayrıca fırfırlı yatak örtüsü kenarları görsel bir şölen sunmanızı sağlar. Yatak odasında samimi ve sıcak bir hava yaratmak için dokulu bir halı kullanabilirsiniz. Mobilya seçiminde, krem ve gri tonlardaki oymalı mobilyalar klasik bir yatak odası için tercih edebileceğiniz eşyalardır. 

Duvar rengi olarak, pastel tonları tercih edebilirsiniz. Mobilya renk seçiminde krem ve gri tonları tercih edebilirsiniz. Mobilyada oymalı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Pencere ve yatak örtüsünü desenli seçiyorsanız, diğer tekstil ürünlerinde ve mobilyalarda onun tonlarını kullanmaya özen gösterin.

Klasik yatak odası takımları
Klasik yatak odası takımları

Klasik Yatak Odası Takımları

Yatak Seçimi

Yatağınızın bazası ve başlığı, odanın dekorasyon tarzını belirleyicidir. Yatak gösterişli, klasik bir model olmalı. Yatak başlığı kullanacaksanız bunun tarzını da belirleyin. Yerden yatağın üzerine kadarki mesafeyi göz önünde bulundurmanız da estetik ve kullanım açısından fayda sağlar.

Yatak satın alırken, metal ya da ahşap iskeletli bir seçim yapmak tamamen kişinin kendi zevkine bağlıdır. Alım öncesi, yatağın uyku konforunu nasıl etkileyeceğinin ve sağlıklı bir uyku için neyin gerekli olduğunun iyice araştırılması önerilir. Uygun ölçülere karar verip, yatak satın almak en doğru yöntemdir. Odanın ölçüleri doğrultusunda, yatak satın alınması önerilir. Ayrıca, yatak seçimi ne olursa olsun, şilte için her zaman iyi bir bütçe ayrılması ve sağlığa uygun bir tercih yapılması önerilir.

Yatak Başı Seçimi

Başlık seçerken odanızın duvar rengini göz önünde bulundurun. Yatak başınızı duvarınız rengine zıt bir renk seçin. Mesela; duvarınız koyu renkte boyanmış ise, yatak başı rengini açık renkte seçebilirsiniz. İşlemeli, kapitone desenli deri yatak başları kullanabilirsiniz.

Yatak Odası Aksesuarları

Odanızı fazla eşyalardan arındırın. Yatma ve oturma bölümleri olan geniş bir yatak odasında, boş alana uygun boyutlarda bir kitaplık veya şifonyer koyun. Yatağın ucuna da puf ya da ottoman tarzı bir mobilya yerleştirip, yatağın görünümünü daha şık hale getirin. Yatak odasında masası olan bir kitaplık, okuma lambası, kitaplar, çerçeveler ve hatta küçük bir televizyon için elverişli raf alanı hazırlayın.

Rafların iki ucunun açık olması oda içinde görsel sürekliliği sağlamak açısından uygun bir seçim olacaktır. Yatak kenarındaki komodinler için mevcut alan elverişli değilse, yatağın iki yanına da zarif ayaklı küçük masalar yerleştirin. Küçük bir masayı, büyük yuvarlak masa örtüsü ile şık bir etekli masaya dönüştürebilirsiniz. Masanın yanlarına, iki küçük koltuk koyarak, yatak odanızı şirin bir hale getirin. Yatak odanızı ferah bir şekilde dekore ederek, fazla eşyaların ağırlığından kurtulun. İşte klasik yatak odası takımları için aksesuar önerileri:

Masalar: Yatağın yanında mutlaka komodin olması gerekir ki üzerine sürahi, bardak, defter, kitap ve kalem gibi ihtiyaçlarınızı yerleştirebilin. Gece lambası da komodinin üzerinde yer almalıdır. Eğer yatak odasında yer varsa, küçük bir çalışma masası ve makjaj masası da odayı tamamlar.

Rahat koltuklar: Yatak odasının büyüklüğüne göre, döşemeli koltuk mutlaka düşünülmesi gereken bir mobilyadır. Yatak odasındaki koltuk, odayı yaşam alanına dönüştüren önemli bir detaydır.

Depolama: Yatak odasının büyüklüğüne göre dolapların dışında da depolama alanı yaratmanız gerekebilir. Klasik yatak modellerinde, yatağın altını depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Yatağın ayak ucuna büyük bir sandık yerleştirebilir, ya da bol çekmeceli şifondyerlerden faydalanabilirsiniz.

Pencereler: Pencerelerdeki filtrasyon özellikle yatak odasında önem taşır. Gün ışığını içeriye sızdırmaması kadar, özel hayatı koruma altına alması da seçilecek malzemede göz önünde bulundurulması gereken unusurlardır.

Yerler: Yatak odasında yerlerde halı olması, sabah uyandığınızda çıplak ayaklarınızı mutlu edecek bir detaydır. Yatak odasında tercihinize göre boydan boya halı kullanabilir, ya da küçük kilimler döşeyebilirsiniz.

Yatak Örtüleri: Yatak örtüleri yatak odası dekorasyonunun bir parçası olarak düşünülmelidir. Mümkünse, pencereler ile uyum oluşturacak şekilde seçilebilir. Odanın genel dekorasyonuna uygun ton ve renkte tercih edilmelidir.

Yatak Odası Aydınlatması

Abajur seçiminin, işleve göre yapılması önerilir. Örneğin iyi bir okuma lambası başlığının, her zaman ayarlanabilir olması gerekir. Abajur başlığının metal ya da seramik gibi dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması önemlidir. Abajur, yatak başı için satın alınacak ise, odanın genel tarzına uygun bir seçim yapılması önerilir.

Yatak odasındaki ışıklandırma seçimi ambiyans yaratır. Mümkünse farklı birkaç ışık çeşidine yer verebilirsiniz; kısma ayarlı ve renkli ışık gibi. Yatağın ve koltuğun yanında çok iyi ışık veren birer okuma ışığı olmasına da özen gösterin.

Klasik yatak odası rengi
Klasik yatak odası rengi

Klasik Yatak Odası Rengi

Hangi odaya girerseniz girin, odada gözünüze ilk çarpan şey duvarın rengidir. Son zamanlarda rengarenk duvarlar moda olsa da, duvarlarınızı farklı renklere boyamaktansa tek renge boyamanızı öneririz. Eğer duvar renklerinin birbirinden farklı olmasını istiyorsanız, farklı renkler yerine bir rengin açık ve koyu tonlarını yatak odanızda kullanabilirsiniz. Modası hiçbir zaman geçmeyen siyah ve beyaz renklerini de kullanabilirsiniz.

Renklerin zihnimiz üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Örneğin doğanın temsilcisi yeşil, zihni dinlendirirken, canlılığın rengi kırmızı insana enerji verir. Renkleriniz zihnimiz üzerindeki etkileri bu denli büyükken, yatak odasında kullanacağınız renklerin seçiminde bu etkileri görmezden gelemeyiz.

Odanın genel aydınlatmasında rahatlatan, yumuşaklık hissi veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran softone ampulleri tercih etmelisiniz. Odanın tavan renginin beyaz olması, duvar renklerinin de ışığı doğru yansıtabilen renklerden seçilmesi ise, odanın genel aydınlatmasından en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Yatak odası duvarlarında hangi renkler kullanılabilir?

  • Kırmızı: Enerji veren kırmızı, insanı hareketlendirir. Aynı zamanda duvarlarını bu renk sayesinde canlı bir görünüm kazanır. Çocuk ve genç odalarının duvarları renklendirilirken, bu renk tercih edilebilir.
  • Yeşil: Yeşil, doğanın rengidir. Bu nedenle insana sakinlik ve yumuşaklık hissi verir. Anne babaların yatak odaları için bu rengin kullanımı, odalara doğallığın taşınması için uygun olacaktır.
  • Sarı: İnsanda mutluluk ve eğlence hissi yaratan sarı rengini yatak odası duvarlarında kullandığınızda odanız dikkat çekici olacaktır. Yatak odasında pastel sarı ve açık sarı renklerin kullanılması hem fazla dikkat çekmeyecek, hem de zihninizde mutluluk hissi yaratacaktır.
  • Pembe – Mor: Bu renkler, zihnin yaratıcı bölümünü hareketlendirir. Özellikle mor rengi, feminenliğin ve asaletin temsilcisidir. Mor ve morun tonları, genç kız odalarında kullanılabilir.

Yatak odalarının renklendirilmesinde önemli olan tek unsur renklerin etkileri değildir. Bunun yanı sıra, odaların büyüklüğü de göz önünde bulundurulmalıdır. Tercih ettiğiniz renkler, odanızı olduğunda küçük gösterebilir. Odanız küçük ise açık renkler kullanmanız gerekir. Böylelikle ışık daha fazla yansıyacak ve odanız geniş görünecektir.

Klasik yatak odası dekorasyonu
Klasik yatak odası dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonunda Püf Noktalar

Evinizde ister klasik, isterseniz modern dekoru tercih edin, önemli olan yatak odanızda sıcaklığı ve yumuşaklığı yakalayabilmektir. Odanızda sıcak bir ortam yaratmak için ekose kullanabilirsiniz. Duvarlarınızı kaplayacağınız ekose duvar kağıtları odanızda samimi bir ortam yaratır. Yatak odanızda ekoseyi sadece duvar kağıtlarında değil, yatak örtüsünde ve abajurda da kullanabilirsiniz. Yatak odanızın dekorunda ekoseye yer verecekseniz, ekoseyi bir çok alanda aynı anda kullanmamaya özen gösterin. Duvar kağıdında, yatak örtüsünde ya da abajurda aynı anda kullanılan ekose odada boğucu bir hava oluşturur.

Yatak odanızda klasik dekordan yanaysanız, koyu renkli ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz. Yatağınızın üzerine sereceğiniz parıltılı kumaşlı bir yatak örtüsü ile dekorunuzu tamamlayabilirsiniz. Odanızın duvar boyası ve yer döşemesi için açık renkleri tercih edebilirsiniz. Yatak odanızda modern bir hava oluşturmak için, yatak örtüsü yerine iri motiflerle süslenmiş battaniyeler kullanabilirsiniz. Komodinin üstünü küçük aksesuarlarla da süsleyebilirsiniz.

Odanızın dekorundan sıkıldıysanız, mobilyalarınızı değiştirmeden odanıza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Asimetrik desenlere sahip bir yatak örtüsü, tüylü yastıklar ya da yatağınızın üzerine koyabileceğiniz peluşlar ile odanıza hareket kazandırabilirsiniz.

Yatak başının üst kısmını panolarla süsleyebilirsiniz. Ayrıca yatak başını renkli kumaşlarla kaplayarak fodanıza farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yatak odanız büyük ise, odanıza tekli bir koltuk koyabilir ya da cam kenarına bir puf yastık atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu