Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima filtresi cihaz içerisine toz ve kirli havanın girmesini engelleyecektir, dolayısıyla filtre kullanmak gerekir. Peki Klima filtresi nasıl temizlenir?

Filtre Temizlik Yöntemleri İç ünite filtreleri (anti bakteriyel varsa karbon veya plazma filtrede) temizlenmelidir. Filtreler cihazın kullanıldığı yere göre 15 gün veya ayda bir kesinlikle temizlenmeli sezonluk bakımda filtre grubunun temizleme işi yapılmalıdır.

Filtre temizlik işine başlamadan önce kesinlikle cihazın sigorta bağlantısını kesin, filtreler temizlenirken herhangi bir kimyasal madde tuz ruhu, tiner, benzin gibi temizlik maddesi kullanmayın. Filtre temizlik yöntemi çıkarılan filtrelerin elektrik süpürgesiyle tozunu temizleyerek temiz suyla yıkanıp gölgede kurutulması sağlanır. Diğer bir yöntem ise üretici firmanın cihaz kullanım kılavuzunda göstermiş olduğu kimyasal maddelerle ve temizleyicilerle temizlemek. Klima cihazlarının filtre temizlenmesi en çok cihazdan çıkarılan filtrelerin elektrik süpürgesiyle tozunun temizlenerek temiz suda durulanıp kurutma işlemidir.

  • Ön paneli kaldırıp filtreyi aşağı çekin.
  • Filtreyi elektrikli süpürgeyle temizleyin.
  • Filtreyi akan suyun altında yıkayın ve iyice kurutun.

Hava temizleme filtresinin temizlenmesi işleminden sonra cihazda bulunan diğer filtre plazma filtresi markalara göre klimada bulunan filtre şekilleri de değişmek de (fotokatalist filtre, opsiyon aktif karbon filtresi) çıkarılan filtrenin temizleme işlemi aşağıdaki gibi yapılır.

Klima Filtresi

Klima Filtresi Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Filtre temizlerken önce klimayı kapatınız ve elektrik fişini çekin.
  • Filtrenin değişimi sırasında cihazdan çıkarırken filtrenin tırnaklarının kırılmamasına dikkat edin.
  • Filtrenin klimadan çıkartırken ve temizlenmesinde filtreye zarar verecek aletlerle çıkarma işlemi yapmayın, temizleme esnasında kimyasal maddeler (deterjan, sabun) kullanmayın.
  • Cihazın filtre değiştirme veya temizleme süresi cihazın kullanım yerine göre değişik zamanlar içerebilir. Filtrelerin ömrü ortamdaki sigara dumanına, oda büyüklüğüne ve çalışma süresine bağlı olarak değişir.
  • Hava filtreleri her ay elektrik süpürgesiyle ya da akan su altında tutarak temizlenmelidir. Opsiyonel aktif karbon filtresinin ömrü iki yıldır, elektrostatik filtrenin iki üç ay kadardır. Bu filtrenin kullanıldıktan sonra atılması gerekir.
  • Klima filtresinin değişiminden sonra klima uzun bir süre kullanılmayacaksa, iç bölümlerinin kuruması için yalnızca “FAN” modunda iki saat çalıştırın.
  • Cihaza hava filtresi takmadan çalıştırıldığında cihazın iç kısımlarında kir ve toz birikeceğinden arızaya neden olabilir. Bundan dolayı filtresiz cihaz çalıştırmayın.

Bu işlemleri uygulayarak sağlıklı bir biçimde klimanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu