Klima Nasıl Çalışır?

Klima, bir ortamdan ısı çekmek, fazla nemi alıp ortama taze hava sağlamak için tasarlanmış mekanizmadır.

Klimaların enerji sınıfı A’dan G’ye kadar değişir. Soğutma ve ısıtma kapasiteleri aynı olsa da her zaman için A sınıfı klimalar daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Klima alacaksanız, tercihinizi A sınıfı klimalardan yana kullanın. Klimanızı 10 yıldan fazla kullanmayın. Eskiyen klimalar yenilerine oranla yüzde 40 daha fazla enerji harcar.

Programlama özelliği olan klimaları tercih edin. Programlama özelliği olan klimalar, yapılan son ayarı muhafaza eder.

Her elektronik cihazla olduğu gibi, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen klimayı kullanırken de dikkat etmemiz gereken hususlar var.

Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli?

  • Klimanın montajını yetkili servise yaptırın. Kendiniz yaptığınızda ürünün garanti hakkını kaybedebilirsiniz.
  • Ürün kullanım kılavuzu ve teknik servis tarafından yapılan uyarılara uyun. Klimayı daha doğru kullanmanızı sağlar.
  • Klimanızın, periyodik bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Elektronik cihazların bakımını düzenli yaptırmanız, cihazı uzun süre kullanma imkanı sağlar.
  • Klimanın evde yaşayanların, hayvanların ve bitkilerin, hava akımından doğrudan etkilenmeyeceği bir yere monte edilmesine dikkat edin.
  • Duvar, pencere, tavan ve zeminin mümkün olduğunca ısı yalıtımlı olmasına dikkat edin. Böylece soğuk ve sıcak havayı daha fazla muhafaza edebilirsiniz.
  • Klima kullanırken oda kapısının ve pencerelerinin kapalı olmasına özen gösterin. Dışarıdan gelen hava akımı, klimanızın havayı istenilen şekilde vermesini engeller.
  • Klimanın hava giriş – çıkış kanallarının ve üfleme menfezlerinin önüne hava akışını engelleyecek herhangi bir şey yerleştirmeyin. Bu durum, klimanızın hava geçiş sisteminde sorun yaratabilir.
  • Klimanız soğutma konumundayken, mekanda ısı yayan cihazlar kullanmamaya özen gösterin.
    Klimanın filtresini düzenli aralıklarla temizleyin. Tıkanan filtreler enerji sarfiyatını normalden daha fazla artmasına neden olur.

Klima Kullanımı

Klimanın güvenli kullanımı için işaretler ve anlamları:

Nem Giderme: Sistem havada bulunan nemi giderir.

Yukarı – Aşağı Otomatik Hareketli Kanatlar: Hareketli kanatlar sayesinde hava dağılımı otomatik olarak, yukarı – aşağı şeklinde sağlanır.

Otomatik İki Yönlü Hava Akışı: Hava dağıtım kanatlarının sağa – sola, yukarı ve aşağıya hareket etmesini sağlar. En iyi hava dağılımını bu ayar sağlar.

Otomatik Kanatlar: Kısa süreli elektrik kesintisinden sonra, klima sistem kapanmadan önceki ayarda otomatik olarak tekrar çalışır.

Uyku Modu: Odada konforun tam sağlanması için, oda sıcaklığı mikro-bilgisayar kontrolü ile yavaş yavaş değiştirilir.

Programlama: Önceden yapılan ayar ile klima otomatik olarak, açılır- kapanır ya da kapanır-açılır.

Otomatik Mod Değiştirme: Klimadaki ayar ve sıcaklık ile oda sıcaklığına göre sistem ısıyı otomatik olarak kendi ayarlar.

Hava Dağıtım Kanalları: Havanın oda içinde homojen olarak dağılımını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu