Klima Nasıl Seçilir?

Yaz sıcakları yaklaşıyor. Klima satın alırken bilmeniz gerekenler nelerdir? Klima nasıl seçilir?

Bahar ayları, aynı zamanda yeni klima araştırmalarının ve mevcut klimaların bakımlarının yapıldığı dönemlerden biri. Yeni bir klima seçerken ve klimalara bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Evlerde ve ofislerde tadilatların, bakımların, alışverişlerin başladığı bahar mevsiminde, yeni bir klima almak ya da klimalarına bakım yaptırmak isteyenlerin zihnini meşgul eden bazı sorular var. Mekana uygun doğru klima nasıl seçilmeli, enerji tasarrufu için hangi teknolojiye sahip klimalar tercih edilmeli, klima bakımında nelere dikkat edilmeli gibi konularda dikkat edilmesi gereken 5 temel püf noktası öne çıkıyor.

Doğru Klima Nasıl Seçilir?

Klima BTU Hesaplama

Yeni bir klima seçerken öncelikle mekanın soğutma ve ısıtma ihtiyacının tayin edilmesi gerekiyor. Daha büyük kapasiteli klima her zaman iyi bir klima anlamına gelmiyor. Klimanın modelinin ve kapasitesinin; mekanın büyüklüğüne, içeride bulunacak insan sayısına, binanın ve pencerelerin yalıtım durumuna, ısı kayıplarının boyutuna, binanın yönüne ve diğer bazı değişkenlere göre belirlenmesi hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından fayda sağlıyor.

Tasarruflu Klima Kullanımı

Yaşanılan bölgenin iklim şartlarına uygun, yüksek enerji verimliliğine sahip klimaları seçerek hem maksimum verim elde etmek hem de enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bir diğer önemli nokta ise klimaların verimini artıran yeni destek teknolojileri içeren cihazları tercih etmek. Örneğin, mekanı kullanım zamanımıza ve şeklimize göre klimayı programlayabildiğimiz sistemler, ihtiyaç ortaya çıkmadan önlem alabildiği için daha yüksek tasarruf sağlıyor. Klimaya uzaktan erişilmesini, iç ortam sıcaklığının takip edilmesini ve buna göre aksiyon alınmasını sağlayan bu yeni teknolojiler, cihazların daha efektif çalışmasına imkan tanıyor ve arıza anında haberleşmeyi destekliyor.

Klima Filtresi

Temiz hava insanlar için sağlıklı alanlar oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. En yeni teknolojilerle geliştirilmiş filtreler; bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı ortamları mümkün kılıyor. Gelişmiş filtre sistemleri, alerjik reaksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.

Klima Bakımı

Klimaların uzun yıllar performansını koruyarak çalışmasını desteklemek için periyodik olarak yılda iki kez bakım yapılması avantaj sağlıyor. Bakım zamanlarında klimaların yanı sıra filtrelerin de temizlenmesi oldukça faydalı, aksi takdirde hem klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi düşebiliyor hem de gereksiz elektrik sarfiyatı oluşabiliyor. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de önemli. Eğer klimanız hava temizleme filtresi ya da anti alerjik enzim filtresine sahipse, bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılmış olması ve değiştirilmesi gerekiyor.

Klima Keşfi

Klima seçimi ciddi bir iş olduğu için mekanın ihtiyaçlarına uygun kapasite ve modelde, enerji verimliliği yüksek bir klimanın belirlenmesi, doğru yere montajının yapılması ve düzenli bakımının sağlanması sadece uzman ekipler tarafından yapılabilir.

Klima keşfi nedir? Klima için uygun montaj yerinin belirlenmesi, klima kapasitesinin belirlenmesi, su giderinin ve elektrik bağlantılarının belirlenmesidir. Klima keşfini makina mühendisleri, iklimlendirme ve soğutma teknikerleri, teknisyenleri ve klima sektöründe tecrübeli kişiler. Birçok klima markası keşif için ücret almamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu