Koçtaş ve Anel Doğa’dan geri dönüşüme katkı

Koçtaş ve Anel Doğa işbirliğiyle, Türkiye genelinde 20 ilde bulunan 43 Koçtaş mağazasında oluşturulan atık toplama noktaları ile geri dönüşüme büyük katkı sağlanması hedefleniyor.

Koçtaş ve Anel Doğa işbirliği ile; Koçtaş mağazalarında oluşturulan elektronik atık toplama noktalarında, kullanım süreleri dolmuş, klimadan buzdolabına, elektrikli süpürgeden pilli hesap makinesine kadar tüm elektronik ürünler herhangi bir ücret talep edilmeden alınarak geri dönüşüm malzemesi olarak kullanılıyor.

Türkiye genelindeki kırk üç Koçtaş mağazasından toplanan elektronik atıklar, Anel Doğa’nın Kocaeli Kartepe’de yer alan otuz bin metrekarelik entegre tesisinde geri dönüşüme kazandırılıyor. Atık malzemelerin sökülüp ayrıştırılarak, hammadde olarak imalat sürecine yeniden kazandırılmasının sağlandığı bu proje ile hem atık malzemelerin çevreye saçılmasının engellenmesi, hem de elektronik malzemelerin içindeki sağlık tehdidi yaratan atıkların bertaraf edilmesi hedefleniyor.

Başlangıç olarak iki yıl sürecek şekilde planlanan bu iş birliğiyle atık miktarı azaltılarak doğal kaynakların korunması amaçlanıyor. Proje kapsamında çevre kirliliğinin önüne geçirilerek doğanın korunmasına yardımcı olunacak ve sürdürülebilir üretim süreci yaratılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu