Köfte Çeşitleri

Köfte çeşitleri Türk mutfağının önemli et yemeklerindendir. Kıymanın değişik şekillerde kızartılması ile yapılır. Ülkemizde 291 çeşit köfte var.

Doğru yöntemler ile köfte yapımı kolay olan bir yiyecektir. Köfteyi yoğurduktan sonra ellerin temizliğini kolaylaştırmak için, yoğurma işlemine başlamadan önce eller ıslatılır.

Özenle yoğrulan ve kızartılan köftelerin, tekrar ısıtıldığında tavaya yapışmasını önlemek için, köfte ısıtırken tavanın dibine bir dilim pastırma veya jambon koyulur.

Kadınbudu köftenin özelliği saçaklı olmasıdır. Bunu sağlamak için, köfteler yumurtaya bulanır. Sonra köfteler, çok kızgın yağa koyulur. Ayrıca, tavada seyrek olarak kızartılması önerilir.  Köpük oluşumu sonrası, içine sebzelerin koyulması tavsiye edilir.

Ülkemizdeki Köfte Çeşitleri

Adana köfte, Adapazarı Islama Köfte, Akçaabat Köftesi, Akhisar köfte, Bandırma köfte, Besmeç, Biga köftesi, Birlik köfte, Bolu Mengen köfte, Cızbız köfte, Çiğ köfte, Dalyan Köfte, Diyar köfte, Ekşili köfte, Fındık köfte, Hasanpaşa köftesi, İçli köfte, İnegöl köfte, İskeçe köfte, İskendurun köfte, İslim köfte, İzmir köfte, Kadınbudu köfte, Mercimek köftesi, Mücver köfte, Odun köfte, Patates köfte, Piraziz köftesi, Rosto köfte, Saray köfte, Satır köfte, Sucuk köfte, Sultanahmet köftesi, Sulu köfte / Misket köfte, Suluyağlı köfte, Şiş köfte, Tekirdağ köftesi, Terbiyeli köfte, Tire köfte, Tükürüklü köfte, Yalıköy köftesi, Yayla köfte, Çine Köftesi, Muğla Köftesi, Pideli Köfte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu