Kokteyl Hazırlama Malzemeleri Nelerdir?

Kokteyl hazırlama için kullanılan araçlar lezzetli bir kokteylin olmazsa olmazıdır. Kokteyl yapma araçları nelermiş göz gezdirelim.

Kokteyl Hazırlama Araçları

Kokteyl Karıştırma Bardağı: Karıştırarak yapılan kokteyller için kullanılır. Yaklaşık 70-80 cl hacminde ağzına doğru genişleyen cam bir bardaktır. Üzerinde standart içecek reçetelerine uygun tarifler bulunur.

Kokteyl Çalkalama Kabı (Shaker): Birbirine iyi bir şekilde karıştırarak yapılması gereken kokteyller için kullanılan çalkalama aracıdır. Üç çeşidi vardır. Birincisi üç parçalı çalkalama kabı, diğeri iki parçadan oluşan Boston stili çalkalama kabı ve alt kısmı karıştırma bardaklı cam gövdeli çalkalama kaplarıdır.

Süzgeçler: Üç çeşit süzgeç vadır. Bunlar: Helezonlu kokteyl süzgeci (hawthorn strainer), julep süzgeci, tel süzgeç.

Kokteyl Kaşığı: Kokteyl yapımında ölçü ve karıştırma aracı olarak kullanılan meal kaşıktır. Genel olarak ağız kısmı çay kaşığından biraz daha geniş uzunluğu 20-25 cm olan bir kaşıktır.

Hindistan Cevizi Rendesi: Kokteyllerin üzerine Hindistan cevizi, çikolata gibi maddeleri rendelemek için kullanılan küçük metal bir rendedir.

Mikser: Hızlı ve çabuk karıştırılması gereken içecekler ile kar ya da buzla hazırlanacak içeceklerin karıştırılması için kullanılan bir araçtır. Karıştırma sırasında bardağı yavaş bir şekilde aşağı yukarı hareket ettirmek içkinin daha iyi karışmasını sağlar.

Blender:

İçinde dönen bıçakları olan, tüm malzemeleri birbiriyle karıştıran ve malzemeleri kıyarak sıvı ile birlikte homojen hale getiren bir alettir. Özellikle milkshake (meyve, dondurma ve süt karışımı) içeceklerin hazırlanmasında çok kullanılır.

Meyve Sıkacağı: Katı meyvelerin ve her türlü narenciye türlerinin suyunun sıkılması için kullanılır.

Buz Makineleri: Şebeke suyuna bağlı küçük küp buz yapmaya yarayan elektrikle çalışan makinelerdir.

Buz Kırma Makinesi: Elektrikle ve el gücü ile çalışan çeşitleri vardır. Büyük parça buzları kırmaya ve talaş buz haline getirmeye yarayan makinelerdir.

Ölçü Kapları: İçeceklerin porsiyonlarını ve miktarlarını ölçmek için kullanılan çeşitli şekil ve büyüklükteki kaplardır.

  • Jigger: Kelime anlamı küçük içecek bardağıdır. Amerikan ölçü kabı olarak kullanılmaktadır. 1 jigger 4.2 cl gelmektedir. Türkiye’de içecek bankolarında yaygın olarak jigger ölçü kabı kullanılır. Bu ölçü kabı Avrupa’da ve Türkiye’de birbirine yapışık bir tarafı 2 cl diğer tarafı 4 cl gelen çift taraflı bir metal kap olarak kullanılmaktadır.
  • Mezür: Üzerinde cl ya da cc’lere göre ayrılmış çizgiler bulunan silindir şeklinde bir kaptır, camdan yapılmıştır. Cl=1 santilitre=1/100 litre, cc (kübik santilitre, 1 santilitre küp=1/1000 litre)
  • Pony (Onz): Onz küçük bir bardak olup 2.8 cl’dir. Jjiggerde olduğu gibi onz’unda çift taraflı olanı vardır. Küçük tarafı 2.8 cl, büyük tarafı 5.6 cl olarak ölçü kabı şeklinde de kullanılır.

Shut (Şat): Shut, birbirinden ayıran, ilişkiyi kesen anlamına gelmektedir. İçecek bankolarında kullanılan shutlar 2 cl veya 4 cl hacminde boşluklara sahiptir. İçeceğin bu boşluğa dolmasıyla bağlantıyı keser ve istenen miktarda içeceğin bardağa akmasını sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu