Kokteyl Süsleme Fikirleri

Kokteyl ikramında, kokteyl süsleme yaparak, daha çarpıcı sunumlar gerçekleştirebilirsiniz.

Kokteyl süslemek, sunumu zenginleştiren bir uygulamadır. Süsleme için meyve dilimleri, renkli karıştırma çubukları, şemsiyeler veya şeker parçaları kullanabilirsiniz. Bazı kokteyllerde daima aynı süsleme malzemesini kullanmak gelenektendir. Örneğin; mint julep kokteylinde her zaman taze nane kullanılır.

Kokteyl kirazı, kokteyl süslemek için en çok kullanılan malzemedir. Çekirdeği alınıp, içi kırmızı biberle doldurulmuş zeytin de popüler malzemelerdendir. Frozen ve kahve içeceklerinde dövülmüş krema kullanılması yaygındır. Çikolata aromalı kokteyller için ise çikolata veya çikolata şurubu kullanılabilir.

Kokteyl süslemenin püf noktası; içkinin tadı ile süslemek için kullanacağınız malzemeyi eşleştirebilmektir. Bu eşleştirme sadece tat olarak değil, renk olarak da doğru olmalıdır. Renk uyumu, şık bir sunum yakalamak için önem taşır.

Kokteyl süslemek için farklı malzemeler kullanılabilir; meyve dilimleri, renli karıştırma çubukları ya da şeker parçaları. Bazı kokteyllerde geleneksel olarak hep aynı malzeme kullanılsa da, genelde kokteyl süslemek yaratıcılığa bağlı olarak sınırsızdır. 

Kokteyl süslerken en sık kullanılan malzeme kokteyl kirazıdır. Kokteylin içine taneyle bırakılır. Misket limonu dilimleri, kornişon turşusu, biber, zeytin, kereviz sapı, hindistan cevizi gibi çeşitli garnitürler kullanılabilir. Traşlanmış çikolata ve çikolata şurubu da sık kullanılan süsleme malzemeleridir. Dövülmüş krema özellikle frozen ve kahve içeceklerinde sıklıkla kullanılır. 

Kokteyl süslemenin püf noktası kokteylin tadı ile garnitürün tadının doğru eşleştirilmesidir. Bu eşleştirmede tadın yanında, görüntü de önemli bir faktördür. 

Bayrak (Flag): Kokteyl kürdanına geçirilmiş meyveye verilen addır. En sık kullanılanlardan biri yarım çember şeklinde kesilmiş portakal dilimine kürdan ile tutturulmuş kokteyl kirazıdır. Kokteyl çeşidine göre, ananas gibi farklı taze meyveler de kullanabilirsiniz.

Frosting: Bazı kokteyller için kadehin ağzını şekere ya da tuza batırmak gelenektendir. Hazırlanan kokteyle bağlı olarak kadehin ağzı meyve dilimiyle, ekşi karışımla ya da suyla ıslatılır. Daha sonra kadeh, tabak içindeki tuz veya şekerin içine batırılır ve kadehin ağız kenarının ince bir şeritle kaplanması sağlanır.

Meyve Dilimi (Wedge): Wedge, yarım şekilde kesilmiş meyveye verilen addır. Kokteyl çeşidine göre uygun olacağını düşündüğünüz b meyveyi dilimleyin. Kokteyl kadehinin kenarına oturtmak üzere çember şeklinde bir meyve dilimi hazırlayın.

Şemsiye: Özellikle tropikal kokteyllerin üzerine konulan kağıt şemsiyeler hoş ve eğlenceli bir görünüm oluşturur. Kağıt şemsiyeler ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta; ıslandıkları takdirde, üzerindeki renklerin içkiye akmasıdır.

Twist: Twist, sadece trunçgil kabukları ile hazırlanır. Twist hazırlamak için, yıkanmış trunçgillerden bir meyvenin alt kısmını ve sap kısmını kesin. Meyvenin kabuğunu kesin ve ince şerit halinde hazırlayın. Bu ince şeridi tekli veya çiftli olarak kokteylin içine bırakabilir, ya da düğüm yaparak, kenarı dışarı sarkacak şekilde kokteylin içine koyabilirsiniz.

Kokteyl süslemek için öncelikle içkinin tadı ile süsleme malzemesinin uyumunu yakalamalı, daha sonra da estetik açıdan hoş bir görünüm elde etmelisiniz. Kokteyl süslemek, tamamen hayal gücünüz ve yaratıcılığınız ile sınırlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu