Kökü Suda Yetişen Bitkiler – Su Bitkileri Nelerdir?

Kökü suda yetişen bitkiler hem bulundukları ortamı güzelleştirmeleri hem de suda yaşayan canlılar için bir yaşam alanı oluşturmaları bakımından oldukça verimli su bitkileridir.

Kara bitkilerinden farklı yetiştirilme koşulları olan kökü suda yetişen bitkiler, yani su bitkileri özellikle peyzaj mimarlığından oldukça önemli bir yere sahiptir. Şimdi bu bitkileri tanıyalım.

Kökü Suda Yetişen Bitkiler

Kamış

Kamış

Kamış bitkisi durgun ve tatlı su kenarlarında yetişen çok uzun boylu, borumsu gövdeli otsu bir bitkidir. Çok sert, odunsu ve içi boş olan, uzun ömürlüdür. Tatlı su ve hafif tuzlu su içeren bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Sulak yerlerde yetişen pek çok otsu bitkiye halk arasında çoğu kez ayrım yapmaksızın kamış ya da saz denir. Sazlık dendiğinde de bu tip ince uzun gövdeli otsu bitkilerle kaplı durgun su kıyıları ya da bataklık yerler akla gelir.

Nilüfer

Nilüfer

Ilıman ve tropik bölgelerde yetişir. Dünyadaki tüm su bitkileri ile karşılaştırıldığında mazisi en eski ve tamamen gerçek bir su bitkisidir. Tamamen gerçek olmasının sebebi ise diğer su bitkilerinin ya su dışında yaşayan suya da adapte olmuş bitkiler olmalarıdır. Dünyanın pek çok bölgesindeki durgun sularda yaygın şekilde yetişir. Durgun suları sever. Özellikle bazı türleri çok hızlı büyüme gösterir ve büyük yaprakları vardır. Bu yüzden de akvaryumlar için elverişsizdir.

Su Yıldızı

Su Yıldızı

Su yıldızı, her iki yarı kürenin ılıman bölgelerinde, akarsu ve göl kıyılarında yetişen, sürüngen, sapının içinde boşluklar bulunan ve gövdeleri su yüzeyinden yaklaşık 30 cm kadar yukarıya uzayabilen, yeşil çiçekli, çok yıllık tatlı bir su bitkisidir.

Hasır Otu

Hasır Otu

Çok yıllık ya da yıllık, genellikle rizomlu, otsu bitkilerdir. Türkiye’de 34 türü doğal olarak yetişmektedir. Japonya kökenli bu su bitkisinin dik zarif sapları da beyaz ve yeşil bantlıdır. Bitki 90- 150 cm boy yapar.

Telgraf Çiçeği

Telgraf Çiçeği

Commelinaceae familyasındandır. 60 kadar türü olup doğal olarak Kuzey ve Tropik Güney Amerika’da yaşamaktadır. Odunsu ve otsu karakterde olan türleri vardır. Dayanıklı ya da yarı dayanıklı, çok yıllık (uzun ömürlü), genellikle sürünücü bitkilerdir.

Su Makası

Su Makası

Dayanıklı, çok yıllık bir su bitkisidir. Batık su bitkisi olduğundan su askerleri olarak da bilinir. Çiçeklenme zamanında yüzeye yükselen gövdesi mevcuttur. Hareketsiz veya durgun sular, göl, gölet ve bataklıklar yetişme ortamı için uygundur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu