Koleksiyon’dan yepyeni bir halı-kilim serisi

Başarılı tasarımcıların imzalarının yer aldığı Koleksiyon halı-kilim serisi, modern yapılara geleneksel esintiler taşıyor.

Koleksiyon, ile mezopotamya coğrafyasının izlerini geleceğe taşıdığı halı-kilim koleksiyonunun renklerine, toprak ve kırmızı tonları hakim oluyor. Nagehan Süzgün ve Fulden Topoğlu, farklı bir geleneği simgeleyen motiflere kilim tasarımlarında yer vererek, şık ürünler ortaya çıkarmanın yanı sıra, gelecek nesillerin de bu geleneklerden haberdar olmalarını sağlıyor. Koleksiyon’un halı-kilim serisinde yer alan motiflerin anlamları ise şöyle;

Koleksiyon Anka KilimAnka

Nagehan Süzgün’ün tasarımında yer verdiği Zümrüd-ü Anka, her ölüşünde yeniden dirilen büyülü bir masal kuşudur. İnsanın var oluşundaki mücadeleyi temsil eder. Aşkın, gücün ve özgürlüğün anlam bulduğu, hayata karşı yenilmenin olmadığı bir efsane kahramanıdır.

koleksiyon kilim elibelindeElibelinde

Nagehan Süzgün’ün tasarımında hayat bulan Elibelinde, dişiliğin simgesidir. Analık ve doğurganlığı simgelediği gibi uğur, bereket, kısmet, mutluluk ve neşeyi sembolize eder. Hayatın ilk nüvelerinin oluştuğu ve geliştiği kaynak olan ‘ana’ kavramını ifade eder.

Koleksiyon Kilim BabatomiBabatomi

Yine Nagehan Süzgün’ün tasarımında yer verdiği Babatomi, elibelinde deseninin yorumlanmış ve parçalara bölünmüş bir versiyonudur. Aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu kitabı olarak bilinir.

Koleksiyon Kilim kanatlı

Kanatlı

Fulden Topoğlu’nun tasarladığı kilime hareketlilik katan Kanatlı, hayatın, sahip olunan toprakların ve eşyaların kötü gözlerden korunmasını simgeleyen motiflere sahiptir. Kilimleri dokuyan eller işledikleri nazar, muska ve hayvan figürleriyle kem gözleri kendilerinden ve yaşamlarından uzaklaştırmak isterler.

Koleksiyon Kilim YingyangYinyang

Fulden Topoğlu’nun etkilenerek tasarımında yer verdiği Yinyang simgesi ise, birbirini tamamlayan iki karşıt enerjinin, hareketi, değişimi, dönüşümü ve böylece sonsuz bir devinimi beraberinde getirmesini temsil eder.

Koleksiyon şahmeran kilimŞahmeran

Nagehan Süzgün, bu eserinde, iyi niyete karşılık görülen ihaneti simgeleyen Şahmeran hikayesinden ilham alır. Rivayete göre Şahmeran’ın öldüğünü hala öğrenmeyen yılanların motiflerini taşıyor.

Halı-kilim serisindeki tasarımların tamamını, Koleksiyon mağazalarında ya da www.koleksiyon.com.tr’de görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu