Koltuk Örtüleri

Koltuklar kirlenmesin diye kullanılan koltuk örtüleri, duvar ve mobilyalarla uyumlu seçilirse ev dekorasyonunun önemli unsurlarından biri haline gelebilir.

Masraf yapmadan koltuklarınızı yenileyin. Ev dekorasyonu için örtüler, bir mekana renk katmanın en pratik yoludur. Genellikle koltuklar kirlenmesin diye  kullanılan koltuk örtüleri, duvar ve mobilyalarla uyumlu seçildiği takdirde, ev dekorasyonunun önemli unsurlarından biri haline gelebilirler.

Koltuklarınızı canlı renk koltuk örtüleri ile kaplayarak odaya renk katabilirsiniz. Mevsim değişikliği de genellikle ev dekorasyonunda farklı renk ve dokularla, değişiklik isteği yaratır. Kışın zengin yün ve kadifeleri, baharda pamuklu ve keten kumaşlara yer verir. Koltuklarınızı mevsim geçişlerine uygun renklerle örterek, mevsim geçişlerinde evinizin havasını konfor sağlayacak şekilde yenileyebilirsiniz.

Çeşitli renk ve desenlerdeki koltuk örtülerini, evinizde nostaljik bir hava yaratmak için kullanabilirsiniz. Farklı kumaş ve dokulardaki örtüler, koltuğunuzu, olduğundan daha farklı göstererek, yeni alınmış havası yaratacaktır. Koltuk örtüsü kullanmadan önce, koltuğunuzun minderlerinin sağlamlığını kontrol edin. Sönmüş ve ezilmiş minderler, koltuk örtülerinizin görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Minderleri yeniledikten sonra, koltuklarınızdaki kusurları kapatmak ve yeni koltuk görünümüne kavuşturmak için örtüleri kullanmaya başlayın. Açık renk duvarlarınızla uyumlu olması için, koyu tonlarda örtü veya desenli örtü kullanabilirsiniz. Açık renk örtüler, duvarın rengiyle bütünleşip, koltuğunuzun görünümünü gölgeleyebilir.

Koyu renk duvarlar için ise, nötr tonlarda örtü kullanın. Açık renk ve beyaz ağırlıklı örtüler, kullanım açısından koyu renkli örtülere nazaran daha zordur. Temizlik kolaylığını detayını göz önünde bulundurarak, seçiminizi yapabilirsiniz.

Koltuklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız, duvar rengine tezat oluşturacak renklerde koltuk örtüsü seçin. Turkuaz ve mor, koltukların ön plana çıkması için seçilen trend renklerdendir. Renklerin yanı sıra, desenlerde de trend olanları seçin. Etnik, çizgili, damask, goblen ve çiçek desenleri, hem modern hem de şık bir görünüm sağlamak için idealdir.

Daha geleneksel beğenilerden, bej, haki, sütlü kahve ve kahverengi, en çok tercih edilen renklerdendir. Hemen her dekorasyona uyduğu için, sade oturma grupları için uygun olabilir. Koltuk örtülerinizin eskidiğini düşünüp değiştirmek istediğinizde, içindeki elyaf ve süngerlerin de eskimiş olabileceğini göz önünde bulundurun. Eskimiş süngerler, yeni koltuk örtülerinizi yeterince gösterişli bir şekilde sunamayabilir. Belirli aralıklarla süngerleri de değiştirmeyi unutmayın.

Koltuklarınızı şık ve dekoratif örtülerle kaplayarak, dekorasyonunuza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu