Koltuk Şalı Dekorasyon

Koltuk şalı dekorasyon ile koltuklarınıza yepyeni bir görünüm verebilirsiniz. Koltuk şalı ile dekorasyon nasıl yapılır?

Koltuk üzerine tercih edilen bir renkte bir koltuk şal ile mekânda farklı bir hava oluşturulabilir.

Koltuk Şalı Nasıl Kullanılır?

Koltuk şalları, bir mekana renk katmanın en pratik yoludur. Koltuklarınızı canlı renk koltuk şalları  ile kaplayarak odaya renk katabilirsiniz. Mevsim değişikliği de genellikle ev dekorasyonunda farklı renk ve dokularla, değişiklik isteği yaratır. Kışın zengin yün ve kadifeleri, baharda pamuklu ve keten kumaşlara yer verir. Koltuklarınızı mevsim geçişlerine uygun renklerle örterek, mevsim geçişlerinde evinizin havasını konfor sağlayacak şekilde yenileyebilirsiniz.

Evinizdeki koltukların üzerine bir şal atarak, odanızın havasını değiştirmeyi denemediyseniz, mutlaka denemelisiniz. Koltuk şalı kumaşın sıcaklığı ve deseni ile koltuğu bütünleyici olabileceği gibi, koltuğun yakınındaki başka bir obje ile de bütünlük sağlayabilir.

Koltuk şalını koltuklarınızın desen ve stiline göre sade veya desenli olarak seçebilirsiniz. Genellikle desenli koltuklarda sade, sade koltuklarda ise desenli bir seçimi öneririz. Bu sayede zıtlık yaratarak, koltuğun hareket kazanmasını sağlarsınız.

Koltuk şalını koltuğunuzun üzerine farklı şekillerde yerleştirebilirsiniz. Bunu da kendi stilinize ve evinizin havasına göre deneyerek bulabilirsiniz. Koltuk şalını ince bir runner gibi kullanabileceğiniz gibi, koltuğunuzun bir bölümünü serbestçe kaplayacak şekilde de kullanabilirsiniz. Böylece soğuk kış gecelerinde koltuğunuzda otururken üzerinize alacağınız şalınız da elinizin altında olmuş olur.

Koltuk Şalı Dekorasyon

Çeşitli renk ve desenlerdeki koltuk şalları, evinizde nostaljik bir hava yaratmak için kullanabilirsiniz. Farklı kumaş ve dokulardaki örtüler, koltuğunuzu, olduğundan daha farklı göstererek, yeni alınmış havası yaratacaktır.

Açık renk duvarlarınızla uyumlu olması için, koyu tonlarda koltuk şalı veya desenli örtü kullanabilirsiniz. Açık renk örtüler, duvarın rengiyle bütünleşip, koltuğunuzun görünümünü gölgeleyebilir.

Koyu renk duvarlar için ise, nötr tonlarda şal kullanın. Açık renk ve beyaz ağırlıklı şallar, kullanım açısından koyu renkli örtülere nazaran daha zordur. Temizlik kolaylığını detayını göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Koltuklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız, duvar rengine tezat oluşturacak renklerde koltuk şalı seçin. Turkuaz ve mor, koltukların ön plana çıkması için seçilen trend renklerdendir. Renklerin yanı sıra, desenlerde de trend olanları seçin. Etnik, çizgili, damask, goblen ve çiçek desenleri, hem modern hem de şık bir görünüm sağlamak için idealdir.

Daha geleneksel beğenilerden, bej, haki, sütlü kahve ve kahverengi, en çok tercih edilen renklerdendir. Hemen her dekorasyona uyduğu için, sade oturma grupları için uygun olabilir. Koltuk örtülerinizin eskidiğini düşünüp değiştirmek istediğinizde, içindeki elyaf ve süngerlerin de eskimiş olabileceğini göz önünde bulundurun. Eskimiş süngerler, yeni koltuk örtülerinizi yeterince gösterişli bir şekilde sunamayabilir. Belirli aralıklarla süngerleri de değiştirmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu