Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Koltuk takımı alırken bir türlü karar veremiyor musunuz? Yaylı koltuk mu süngerli mi? Sert koltuk mu yumuşak mı? İşte koltuk alırken bilmeniz gerekenler.

Bazı zamanlar koltuğunuza uzanıp, kitap okumanın ya da televizyon izlemenin keyfini başka hiçbir şeyde bulamazsınız. Üstüne üstlük bir de, koltuğunuz konforlu ve vücut sağlığınıza uygun olacak şekilde seçilmişse. Bunun için de doğrumu seçimi yapmak önemli. Evde konforlu vakit geçirmek için koltuk seçimine dikkat edin. Eviniz için koltuk takımı alırken bazı ayrıntılara dikkat edin.

Koltuk seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk unsur şüphesiz ki, sizin ne istediğiniz. Evinizde nasıl bir ortam yaratmak istediğinize, alacağınız koltuktan ne beklediğinize karar verin. Seçiminizi de bu doğrultuda yapın.

Koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler
Koltuk alırken dikkat edilmesi gerekenler

Koltuk Takımı Alırken Bunlara Dikkat Edin

Ev dekorasyonunun en önemli adımlarından biri koltuk seçimi. Ancak koltuk seçiminde sadece dekorasyona uygunluğu nedeniyle koltuk tercihi yapmak doğru olmaz. Koltuk takımı alırken uzun süreli kullanıma uygun ve konforlu olmasına dikkat edin. Alacağınız koltuk hem dekorasyona uygun, hem de üzerinde uzun saatlerinizi geçireceğiniz için konforlu olmalı.

Koltuk almadan önce koltuğu koyacağınız yerin ölçüsünü alın. Daha büyük ya da daha küçük koltuklar, odanızın dekorasyonunu bozabilir. Koltuklarınızın tek sıra yaylı olmamasına dikkat edin. Tek sıra yaylı koltuklar, konfor açısından yeterli olmayacaktır.

Koltuğa oturduğunuzda yaylanma ve esneklik oranlarının koltuğun her yerinde aynı olmasına dikkat edin. Koltukların yastıklarının sadece tüyle doldurulmuş olması, kullanımdan dolayı çabuk sönmelerine neden olabilir. Köpük ve tüy karışımı yastıklar daha uzun ömürlü olacaktır. Odanızdaki eşyaların rengine göre koltuk alın. Nötr renklerdeki duvarlar ve aksesuarlar için, canlı ve tezat renklerde koltuk seçimi yapın. Böylece eviniz olduğundan büyük görünecektir.

Koltuk alırken teknik konulara ve konforuna dikkat edin. Odanızın dekorasyonuna katkıda bulunun.

Kanepe ve Puf Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş sırasında özellikle de büyük mobilyaların satın alımında ani kararlar vermeyin. Pişmanlık yaşamamak adına bu çok önemli. Koltuk, puf ve kanepe satın alırken doğru seçimler yapmak mümkün. Her zaman koltuk takımı ile mükemmel uyumu yakalayabilecek bir kanepe ya da puf satın almak gerekli değil.

Koltuğun başlı başına bir mobilya olarak değerlendirin. Konforlu, fonksiyonel ve dikkat çekici bir model seçimi yapın. Ardından ona uygun kanepe ya da puf seçin. Puf satın alırken, tasarımı ve formu ile kanepe ya da koltukla uyumlu olmasına özen gösterin. Ayakların dinlendirilmesi için pufun yerden yüksekliğinin ölçerek alın. Ayrıca kolay hareket ettirilebilen ve sağlam olan modellerden yana seçim yapın.

Kanepe alırken doğru formda seçim yapın. Çok yuvarlak ya da çok düz formlardan ziyade, arada kalan bir form tercih edin. Ayrıca kanepe satın alırken nerede kullanılacağının önceden tespit edin. Örneğin pencere önünde kullanılması planlanan kanepenin sırt kısmının kısa olan bir model olsun. Döşeme seçiminde dikkat çeken kumaşlar tercih edilebilir. Kanepede, sade ve pastel renklerin seçilmesi ile modern bir etki yaratılabileceğinin unutmayın.

Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Üzerinde uyumayı seviyorsanız, tercihiniz yuvarlak hatlı koltuklar alın.
 • Sizin için estetik ön planda ise, ahşap kollu koltukları tercih edin.
 • “Rahatım her şeyden önemlidir” diyorsanız, işlevsel koltukları seçin. Böylelikle koltuğunuza uzanıp film izlerken kahve veya çay fincanınızı da yanınıza alabilirsiniz.
 • Şıklık sizin için oldukça önemli bir konumda ise, sırt kısmı kapitoneli kanepeleri tercih edin.
 • İçindeki dolgu malzemesinin zamanla ezilmesi dezavantajına rağmen, bol yastıklı koltuklar da son derece konforlu oluyor. Aynı zamanda bu koltuklar ile evlerinizde hem şık, hem de sportif bir hava yaratabilirsiniz.
 • Evinizde sıcak ve samimi bir ortam oluşturmak istiyorsanız, etekli kanepeleri de tercih edin.
 • Odanızın ağır ve gösterişli olmasını istiyorsanız, tercihinizi ayaklı koltuklardan yana kullanın. Bu koltukların temizliği de son derece rahat oluyor. 
 • Koltuk seçimini yaparken kumaşının temizlenebilir malzemeden yapılmış olmasına önem verin.
 • Kumaş değiştirerek koltukları uzun süre kullanmak için koltuk mobilyasının sağlam olmasına dikkat edin.
 • Koltuk iskeletinin ve iç malzemesinin rahat edebileceğiniz şekilde tasarlanmış olup olmadığını koltuk takımı alırken deneyimleyin.
 • Koltuk kaplamasının iskeletinden köşelerine kadar, nitelikli şekilde dokunmuş olmasına dikkat edin.
 • Kumaş bağlantı yerlerinin, düğme ve fermuar dikişlerinin düzgün olup olmadığını kontrol edin.
 • Minder kumaşlarının teyellenmiş olanındansa, dikiş ve fermuarlı olanını tercih edin.
 • Seçeceğiniz koltuk takımının, tasarım olarak, evin diğer mobilyaları ile uygun olmasına özen gösterin.
 • Ev küçük ve koyacak eşyanız fazla ise, depolama için de kullanabileceğiniz baza tipi koltuk takımlarını tercih edin.
 • Yerleştirileceği alan dar ise, ince iskeletli koltukları tercih edin.
Yaylı koltuk mu süngerli mi?
Yaylı koltuk mu süngerli mi?

Koltuk Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Yaylı Koltuk mu, Süngerli mi?

Koltuk takımı alırken en çok sorulan soru. Evet, hangisi alacağız? Sünger koltuğu daha hantal yapıyor. Süngerli koltuklar daha ağır oluyor. Fakat süngerli koltuk daha konforlu. Üstelik uzun süre kullanım ömrü oluyor. Ama yaylı koltuğa göre daha sert. Yaylı koltuklar daha estetik oluyor. Daha gösterişli oluyor. Fakat koltuğun yayları zamanla bozuluyor. Dolayısıyla yaylı koltuğun kulanım ömrü kısa oluyor. Yeni tasarımlar arasında hantal olmayan süngerli koltuklar ön plan çıkıyor. Seçiminizi yaparken bunları göz önünde bulundurun.

Sert Koltuk mu, Yumuşak Koltuk mu?

Burada da aynı durum geçerli. Sert koltuk daha uzun ömürlü. Yumuşak koltuk daha kolay bozuluyor. Dolayısıyla daha kısa ömürlü. Fakat sırt açısından sert koltuk iyi bir seçim olabiliyor. Diğer yandan yumuşak koltuk daha konforlu. Sert mi, yumuşak mı sorusunun cevabı: 32 danste touch sünger ya da 36 danste relax sünger tercih edin.

Sert koltuk mu yumuşak mı?
Sert koltuk mu yumuşak mı?

6 Adımda Doğru Koltuğu Seçin

Almadan Önce Deneyin

Koltuk takımı alırken mutlaka deneyin. Oturun, koltuğun rahat olup olmadığına bakın. Sağını solunu kontrol edin. Koltukta vakit geçirin. 10 dakika oturun. Ayaklarınızı uzatın. Kitap okuyun. Nasıl vakit geçirmek istiyorsanız öyle geçirin. Ama koltuğu muhakkak deneyin.

Kumaşı Seçin

Kumaşlar doğal ve sentetikler olarak ikiye ayrılıyor. Seçiminizi yaparken artıları, eskileri düşünün.

 • Sentetik kumaşlar: Polyester. Dayanıklı kumaş. Lekesi kolay çıkıyor. Terleme yapıyor.
 • Doğal kumaşlar: Keten, pamuk ve viskozun birleşiminden oluşuyor. Daha az dayanıklı. Lekesi kolay çıkmıyor. Terleme yapmıyor.

Kaliteli kumaş en az 400 gram olmalı. Bundan daha azını almayın. Dayanıklı olmaz. 15,000 martindale ve üstü çıkan kumaşlar çok dayanıklı oluyor. Alırken bunu sorun. Işık haslığı 4 ve üzeri olsun. Böylece rengi kolay atmaz.

Oturulan Yer Önemli

Konfor için oturulan yer önemli. Türkiye’de çoğu koltuk süngerli oluyor. Süngerin kalitesini ise belirleyen şeyler var. Koltukların minderlerinde süngerler 28 danisteden başlayıp 40 danisteye kadar ulaşıyor. Daniste ne kadar yüksekse kalite o kadar artıyor. İyi bir koltuğun en az 13 santim süngeri olmalı.

İskeleti Seçin

Dayanıklılık için iskelet seçimine dikkat edin. Üç çeşit iskelet oluyor.

 • Kayın kontra iskelet: Uzun yıllar bozulmaz. Dayanıklı oluyor. Fakat pahalı.
 • Masif kayın iskelet: Orta dayanıklılıkta oluyor. İyi bir mühendislik ile üretilmişse daha uzun süre kullanılabilir.
 • Masif kayın ve metal iskelet: İki çeşit malzeme kullanıldığı için pahalı. Fakat en dayanıklı koltuk.

Yayını Seçin

Yaylı koltuk mu, süngerli mi sorusu burada ön plana çıkıyor. Üç çeşit yay var.

 • Zigzag çelik yay: Homojen ve kalıcı esneklik sağlıyor. Çok dayanıklı. Fakat pahalı.
 • Lastik kolon: Eğer iyi üretilmemişse kısa sürede bozulur.
 • El örmesi çelik yay: Oldukça pahalı. Fakat sağlam. İyi bir işçilikle üretiliyor.

Ölçü Alın

Mağazada gördüğünüz koltuk size küçük görünebilir. Fakat bu aldatıcı olmasın. Koltuk takımı alırken muhakkak koltuğu koyacağınız yeri ölçün.

Koltuk takımı alırken koltuğun sağlamlık, kullanışlılık ve estetiğine dikkat ederek evdeki konforu artırın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Koltuk Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Koltuk takımı almanın gerçekten kolay bir iş olmadığını biliyoruz. Peki kaliteli bir koltuk takımı seçimini nasıl yapmak gerekir, nelere dikkat edilmelidir? Koltuk alırken ilk düşüneceğiniz noktalardan birisi alacağınız ürünün eviniz için uygun olup olmadığıdır. Salonunuza ve oturma odanıza alacağınız ürün sığacak mı? İlk önce bunu belirlemeniz gerek. Bunun için ürün alacağınız odanın ölçülerini baz alarak ilk kriterimizi belirlemiş oluruz. Salonu ya da oturma odası dar ve ürünler sığmıyorsa bunada bir çözümümüz var. Bunun için müşterilerimize sunduğumuz çözüm, modüllü yada ölçülerinde değişiklik yapabildiğimiz modelleri tercih etmeleridir. İkinci husus olarak ürün sizin tarzınıza hitap etmeli, hayalinizdeki koltuk takımı neyse o olmalı. Sizin Dükkan olarak bu konuda müşterilerimize sunduğumuz bol çeşitli ürün gamımızla her kesime ve her tarza hitap edecek ürün çeşitliliğini bünyemizde barındırmaktayız. Çok çeşitliliğin yanında ürünlerin kaliteside çok önemlidir. Koltuk takımını seçerken iskelet kalitesi, sünger kalitesi ve kumaş kalitesi çok iyi olmalıdır. Kaliteli bir koltuk takımı hem konforunuzu artırır hemde aldığınız ürünü yıllarca kullanabilirsiniz. Son olarak koltuk takımında kumaş ve renk seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Kumaş kolay yıpranabilecek kalitesiz bir kumaş olmamalıdır. Bunun yanında koltuk takımına, kullanacağınız mekana göre kumaş seçmelisiniz. Mesela salonunuz için seçeceğiniz kumaş şık parlak kadife tarzı kumşalardan tercih edebilirsiniz. Oturma odanızda gündelik kullanıma uygun esnek kumaşlar tercih edilebilir. Ofis veya iş yeri için alacağınız koltuk takımının kumaşı şık ve ağır gösterecek nubuk tarzı kumaşlardan tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu