Temizlik

Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Evde en sık kullanılan mobilyalardan olan koltuklar belirli aralıklarla temizlenmelidir. Böylece mobilyanızın yeni görüntüsü korunur ve hijyen sağlanır.

Koltuk temizliği için koltuğun kumaşına ve dokusuna uygun deterjan seçmelisiniz. Kullandığınız gelişi güzel deterjanlar koltuk kumaşının zarar görmesine ve kısa sürede deforme olmasına neden olur.

Bir kovaya bir miktar su koyun ve içine biraz deterjan katın. Önceden temin ettiğiniz bezi ıslatıp, koltukları silebilirsiniz. Koltukları silerken gelişi güzel hareket etmek yerine, yukarı aşağıya doğru kuvvetli bir şekilde silmelisiniz.

Silme işlemini tamamladıktan sonra duru suyla tekrar koltuğu silin. Bu aşamada koltuğun fazla su çekmemesine dikkat etmelisiniz.

Koltukta oluşan lekeleri çıkarmak için marketlerde satılan leke sökücüleri kullanabilirsiniz. Alacağınız ürünün koltuk kumaşına uygun olup, olmadığına özen gösterin.

Deri Koltuk Temizliği

Deri koltuk temizlemede, nemli bir bez yardımı ile koltukların tozunun alınması yeterlidir. Ancak, koltuklar sıklıkla kullanılıyorsa bu yöntem yetersiz kalabilir.

Temizlik esnasında, su ve temizlik ürünleri kesinlikle direkt olarak deri üzerine dökülmemelidir. Bunun yerine, ürünler nemli bir beze dökülmeli ve ardından koltuk silinmelidir. Silme işleminin sonrasında koltuk, nemli bir bez ile durulanmalı ve son işlem olarak da temiz ve kuru bir bez ile kurulanmalıdır.

Koltuğun tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde kurumayan deri, zaman içerisinde çatlayacak ve bu durum derinin yıpranmasına yol açacaktır.

Kadife Koltuk Temizliği

Kadife kumaşın koton, ipek, yün ve keten gibi pek çok çeşidi vardır. Kadife kaplı koltuğunuzu uzun süre kullanmak istiyorsanız, sürekli gün ışığına maruz kalmamasına özen gösterin.Kadife kumaşlarınızı temizlerken kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın.

Kumaşlarınızın üstüne oluşan lekeleri saf sabun ve ıslak bir bezle temizleyin. Kadife kaplı koltuğunuz elektrikli süpürge ile sık sık tozunu alın.

Bu yöntemleri kullanarak koltuklarınızı temizleyebilir, evinizi bahara hazır hale getirebilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.