Kombi Çeşitleri

Evinize kombi seçerken, güvenlik ile ısınma özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve evin boyutlarına, şekline göre karar vermelisiniz. Kombi çeşitleri nelerdir?

Bacalı Kombi:

Yanma sırasında gereken oksijeni ortamdan sağlayıp oluşan atık gazı da baca vasıtasıyla dışarı atarlar. Bu sebeple bu tip kombilerde baca bakımı ve ortamın havalandırılması çok önemlidir.

Yanma odası bulundukları ortama açık olan ve bulunduğu ortamın havasını kullanan baca bağlantısı bulunan cihazlar bacalı kombi olarak adlandırılırlar. Mutlaka çekişi iyi bir bacaya bağlanmalı ve bulunduğu ortam havalandırılmalıdır. Banyolar ve hacmi 8 m3’ten az olan yerlere konması uygun değildir.

Hermetik Kombi:

Yanma sırasında gerekli olan hava fan kiti ile dışarıdan alınır ve oluşan atık gaz aynı sistemle dışarı atılır. Genellikle bacası uygun olmayan binalarda kullanılır.

Prensip olarak bacalı kombiler gibi çalışmakla beraber, sızdırmazlık sağlanmış kapalı bir yanma hücresi ve cebri hava akışını sağlayan bir fan motoru ile donatılmış olup, dış ortama bağlı, çift cidarlı bir baca seti ile donatılmışlardır. bu tür cihazlar (hermetik kombiler),yanma için gerekli olan oksijeni(yanma havasını),dış ortamdan alarak, yanma neticesinde açığa çıkan egzost gazı emisyonunu, yine aynı baca seti içersin de bulunan, tahliye kanalı vasıtasıyla, dış ortama atarak, bulunduğu ortam havasından tamamen bağımsız ve güvenli kullanım sağlarlar.

Yoğuşmalı Kombi:

Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır.

Yoğuşmalı kombilerin çalışma mekanizması konvansiyonel kombilerle benzerlik taşır ancak yoğuşmalı kombilerin en büyük farkı; dışarı atılan su buharının sıcaklığını da ısıtmaya dönüştürebilme özelliğidir.

Yoğuşma (yoğunlaşma) teknolojisi sayesinde dışarı atılan gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale dönüştürülür. Bu da ilave bir ısının açığa çıkmasına sebep olur, bu ısı da ısıtma için tekrar kullanılabilir.

Öncelikle,  yoğuşmalı kombiden elde edilen ısı verimliliği yaklaşık yüzde 109 oranındadır. Bu rakamı konvansiyonel kombilerle kıyaslayacak olursak yoğuşmalı kombilerin yüzde 17 oranında daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yoğuşmalı kombiler aynı enerjiyle daha fazla ısıtma gücüne sahip olduğundan dolayı enerji israfını büyük oranda azaltır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu