Kombi Nasıl Seçilir?

Tasarruf edebilmek ve ideal şekilde ısınmak için kombi seçimine dikkat etmek gerekir.

Kombi seçiminden birden çok belirleyici faktör vardır. Mekanın büyüklüğü, tesisatla kombinin uygunluğu, ısı yalıtımı, evin konumu ve iklim koşulları kombi seçiminde belirleyici etkenlerdir.

Kombi seçimi yapılacağı zaman, evin metrekaresi, bulunduğu kat ve bulunduğu yön olmak üzere üç önemli konuya dikkat edilmesi tavsiye edilir. Aslında,  bir evi kombiden ziyade radyatörler ısıtır. Bu nedenle, kombiden alınan ısıl değerle radyatör ısıtılabilsin diye, düzgün radyatörlerin seçilmesi önerilir.

Çevresi komple açık müstakil evlerde ısı kaybı fazla olur. Bu tarz evlere,  yoğuşmalı ya da normal kombilerin büyük kapasitelileri önerilir.

Hangi Kombi Tercih Edilmelidir?

Hermetik, yoğuşmalı ve bacalı kombi çeşitleri vardır. Baca tiplerine göre kombiler: Bacalı ve bacaya gerek olmayan hermetik kombiler. Doğalgazı ısıya dönüştürme tekniğine göre kombiler: Yoğuşmalı ve konvansiyonel kombiler.

Bacalı Kombi

Yanma sırasında gereken oksijeni ortamdan sağlayıp oluşan atık gazı da baca vasıtasıyla dışarı atarlar. Bu sebeple bu tip kombilerde baca bakımı ve ortamın havalandırılması çok önemlidir. Mutfak, banyo gibi iç mekanlarda kullanımları uygun değildir.

Hermetik Kombi

Yanma sırasında gerekli olan hava fan kiti ile dışarıdan alınır ve oluşan atık gaz aynı sistemle dışarı atılır. Genellikle bacası uygun olmayan binalarda kullanılır. Bulunduğu ortamdaki havayı kullanmadığı için iç mekânlarda kullanımı güvenlidir.

Yoğuşmalı Kombi

Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır. Tasarruf ve yüksek performansı bir arada sunan yoğuşmalı kombi, hem çevre hem de fatura dostudur.

Konvansiyonel Kombiler

Yakıt tasarrufu düşük kombilerdir. Klasik bir şekilde, doğalgazı yakarak ısıtırlar.

Kombi Kapasitesi

Kombi kapasiteleri hesaplanırken, kullanacağınız alanın büyüklüğü önemlidir. 24 KW kapasiteye sahip modeller 150 metrekareye kadar olan olanları ideal bir şekilde ısıtabilir. Bu değerler ısı yaılıtımı yapılmış binalar için geçerlidir. Çok penceresi olan ve ısı yalıtımı yapılmamış binalarda daha yüksek kapasiteli kombiler gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu