Kombi Neden Su Akıtır?

Günümüzde ev ve ofislerin ısıtılmasında kullanılan araçların başında gelen kombiler, faydalarının yanı sıra zaman zaman sorun çıkarabilmektedir.

Isıtmada, güvenli ve tüm mekanı ısıtabilmesi açısından evlerde çoğunlukla kombi kullanılmaktadır. Kombilerin montajı doğru yapılmadığında ya da kullanımı doğru yapılmadığında bütçeniz zarar görebilir. Doğalgaz tasarrufu için uygun tesisat ve uygun kullanım çok önemlidir.

Zahmetsiz bir ısınma aracı olan kombilerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kombiyi kullanım talimatına uygun kullanmak ve olumsuz bir durumda karşılaşıldığında acil müdahale edilmesi gerekiyor.

Kombilerde yaşanabilecek arızalardan biri su akıtma sorunudur. Kombinin su akıtmasının çeşitli sebepleri olabilir.

Kombilerin Su Akıtmasının Sebepleri

Kalorifer sistemini gereğinden fazla su konulması kombinin su akıtmasına sebep olabilir. Normal devre basıcı 1.5 kadardır. Bunun üzerinde bir basınç su akıtma sorununa sebep olabilir. Kalorifer sisteminin içindeki tahliye vanasından ya da kaloriferlerden bir miktar su akıtılması sorunu çözmeye yarar.

Kombinin tesisat ile birleşim noktası olan ve kombinin altında yer alan bağlantılarda sorun olması kombinin su akıtmasına neden olabilir. Özellikle plastik kombi bağlantıları sorun oluşturabilmektedir. Bu sebeple bağlantı için kullanılacak aparatların dayanıklı malzemeden seçilmesi gerekir.

Kombinin altında yer alan su doldurma vanasından kaynaklı bir sorun kombinin su akıtmasına sebep olabilir. Eğer kombiniz su akıtıyorsa bu bölgeyi kontrol edin. Sorun buradan kaynaklıysa yetkili servisi çağırmalısınız.

Kombinin içinde yer alan genleşme tankının içerisindeki şembralde arıza olursa kombi su akıtabilir. Böyle bir sorunla karşılaşılması durumunda da yetkili servisi çağırmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu