Kombiyi Nasıl Tasarruflu Kullanabilirsiniz?

Kombiyi  nasıl tasarruflu kullanabiliriz? Kombiyi tasarruflu kullanma kullanıcıların merak ettikleri konuların başında gelir. Kombi tasarrufu için merak ettiğiniz soruların yanıtlarına kolayca buradan ulaşabilirsiniz.

Kışın doğalgaz faturaları oldukça kabarık gelebiliyor. Peki kombiyi tasarruflu kullanma önemli. Peki nasıl? Evinizdeki kombi için bilmeniz ve yapmanız gerekenleri, İzmir Doğal Dağıtım A.Ş., hazırladığı tüketici el kitabında topladı. İşte kombiyi tasarruflu kullanma ipuçları.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?
Kombi nedir?

Kombi bir evin; hem ısıtma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazdır. İsmini, İngilizce’de kullanılan Combine (birleşme) kelimesinden almıştır.

Kombiler kaça ayrılır?

Kombiler çalışma sistemine göre 4’e ayrılır:

Bacalı kombiler
Hermetik kombiler
Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler
Yoğuşmalı kombiler

Kombi kullanmanın avantajları nelerdir?

Kombiler bireysel olarak ısınma avantajı sağlar. Kullandığımız kadar yakar ve yaktığınız kadar ödersiniz. Sıcak su için ayrı bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Sessiz çalışan cihazlardır. Az yer kaplarlar ve kolay taşınabilirler.

Kombiler her mekanda kullanılabilir mi?

Bacalı ve hermetik kombiler; havalandırma boşluğuna, merdiven sahanlığı ve asansör boşluklarına monte edilemezler. Evin içerisinde bacalı kombiler; yatak odası, banyo ve w.c lere monte edilemezler. Hermetik kombiler ise ancak atmosfere cephesi olan mahallere yerleştirilebilirler.

Kombiler güvenli cihazlar mıdır?

Kombilerde alev sönmesine, gaz kaçaklarına, aşırı sıcaklık ve soğukluğa, baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’ nin koymuş olduğu her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. Bundan dolayı kombiler oldukça güvenli cihazlardır.

Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki farklar nelerdir?

Bacalı kombiler; yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları, uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlara uygun olarak yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir. Aksi takdirde bacadan sızan karbondioksit gazı ortamda bulunan insanları zehirler. Bundan dolayı bacalı kombilerde ortamın havalandırılması çok önemlidir. Hermetik kombiler ise yanma için gerekli olan oksijeni dışarıdan alırlar ve yanma sonucunda oluşan yanma ürünleri de baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Dış ortama açılan herhangi bir yere monte edilebilirler.

Evim için hangi kombiyi seçmeliyim?

Binada standartlara uygun müstakil bir baca varsa ve baca için Makine Mühendisleri Odasından veya yetkili yapı denetim kuruluşlarından baca uygunluk belgesi alınarak, bacalı kombiler kullanılabilir. Aksi takdirde kesinlikle, hermetik kombili cihazları tercih etmek gerekir.

Yoğuşmalı kombi ne demektir?

Yoğuşmalı kombiler; yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gazın içerisinde bulunan su buharının, yoğuşturulmasıyla ortaya çıkan enerjinin, tekrar sistemde kullanılmasıdır.

Yoğuşmalı kombiler her evde kullanılabilir mi?

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan parçalar diğer kombilere göre daha pahalıdır ve sistemde kullanılan suyun sıcaklığı da (50 – 30 C) yani düşük sıcaklıkta olması gerekir. Bundan dolayı da daha fazla radyatör kullanılmalıdır. Buda sistemin daha pahalıya kurulması demektir. Bu tip cihazlar, ancak yerden ısıtma sistemleri için tercih edilebilir. Yoğuşmalı kombi kullanıldığı takdirde sıcak su tesisatının; demir, bakır veya alüminyum tüm folyolu borularla yapılması zorunludur.

Kombi kullanmak için doğal gaz olması şart mı?

Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ve LNG ile de çalışabilirler.

Kombilerin monte edilebileceği yerler nelerdir?

Bacalı kombiler; standartlara uygun yapılmış müstakil bacanın olduğu banyo, wc ve yatak odası haricindeki yerlere monte edilebilirler. Hermetik kombiler; bacası dış ortama açılabilen her yere monte edilebilirler.

Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler nerelerdir?

Binaların merdiven boşluklarına, genel kullanıma açık koridorlara, baca duvarları üzerine, bina aydınlıklarına, açık balkonlara ve asansör boşluklarına monte edilemezler.

Kombiyi koyduğum balkonun kapatılması gerekli midir?

Açık balkona kombi konmaz. Balkonu ya tamamen yada cihazın olduğu yeri kapatmak gerekir.

Kombiyi sürekli açık tutmak, kombiye zarar verir mi?

Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutabilirsiniz.

Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?

Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Geceleri kombiyi hangi konumda tutmalıyım?

Evin soğuması önlemek amacıyla kombiyi en düşük seviyede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, gündüz evi ısıtmak için yüksek enerji harcamamış ve tasarruf etmiş olursunuz.

Kombiyi ekonomik kullanmak için radyatörleri kapatmak doğru bir uygulama mıdır?

Kombilerde su devir daimi bir pompa vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gerekir. Aksi takdirde pompa zarar görebilir.

Kombiyi monte ettirirken nelere dikkat etmeliyim?

Kombilerinizi, İZMİRGAZ’ ın yetkili firmalarına yaptıracağınız iç tesisat dönüşümü kapsamında monte ettiriniz. Çünkü her kombinin montajında dikkat edilecek hususlar vardır. Bunların ihmalinde; hem tesisatta, hem de cihazda maliyeti çok yüksek arızalar meydana gelebilir.

Kombilerin garanti süreleri kaç yıldır?

Her marka kombinin standart garanti süresi 2 yıldır. Alacağınız kombinin garanti süresi kombi firmaları tarafından uygulanan çeşitli yöntemlerle 20 yıla çıkarılabilmektedir. Ayrıca garanti sonrası vereceği servis hizmeti de önemlidir.

Kombilerin kullanım ömürleri ortalama kaç yıldır?

Kombilerinin ortalama ömürleri; bakımlarının zamanında ve yetkili servis tarafından yapıldığında 15 yıl civarındadır.

Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalıdır?

Kombi tarafında kalorifer tesisatında sirkle edilen suyun basıncı çok düşük olursa, kombi çalışmaz ve arıza durumuna geçer. Bu nedenle, kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır.

Kombi bakımı için neler yapmalıyım?

Her yıl kışa girmeden önce kombi üretici firmasının yetkilendirdiği yetkili servis çağırılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi, bacalı cihazsa ilave olarak baca kontrolü ve temizliği yapmalıdır.

Kombi arıza konumuna geçtiğinde ne yapmalıyım?

Kombi arıza konumuna geçtiğinde öncelikli olarak kullanma kılavuzundaki arıza giderme metotlarını uygulayabilirsiniz. Üretici firmalar, hazırladıkları kullanma kılavuzunda kombilerin arıza kodları ve anlamlarını içeren bilgiler mevcuttur. Bu kılavuzda yer alan uyarılar doğrultusunda gerekli işlemleri yaptığınız halde arıza giderilmediyse , vakit kaybetmeden yetkili teknik servisi arayınız.

Tüm bu bilgiler, evlerinizde kombi kullanırken size rehberlik edecektir.

İlgili Makaleler

132 Yorum

 1. evim yüz tetmiş metre kare alorko kombim var her odayı açmıyorum sadece iki oda açık ama yinede odal ısınmıyor 50 de yaktıgım halde duyduguma göre en az üç petek yakmalısın diyorlar dogrumudur bu bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Bekir Bey,

   Kaç petek yaktığınızdan çok binadaki yalıtım durumu ile peteklerinizin doğru çalışıyor olması önemlidir. Evinizin büyüklüğü ile yalıtım durumu, ısınmasını etkiler. Dolayısıyla her ev için farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Binanızda yalıtım yaptırdınız mı? Peteklerinizin sorunsuz çalışıyor olduğundan da emin olmalısınız.

 2. Merhaba evim 120 metre kare su an oturma odası ve koludor olarak kullanıyorum isi yalıtımı yok 300 lira fatura geldi ikinci f aturam birinci f aturam 11 güne 112 lira geldi sizce normal mi arkadaşlarım daha eski kullanıyor bütün odalar açık yalitim ları yok 200 lira fatura geliyo

  1. Merhaba Yalçın Bey,

   Isı yalıtımı, ısıyı evde tutmak için oldukça önemlidir. Kombinin kapasitesinin ve mekanın büyüklüğünün de ısınmada etkisi vardır. 24 KW kapasiteye sahip kombiler 150 metrekareye kadar olan olanları ideal bir şekilde ısıtabilir.

 3. Selamlar kombimin derecesi 42ye aldığımda zaman zaman kombi oda soğuyunca ara ara devreye girip çalışıyordu..dün 60 dereceye aldım ev ısındıktan sonra kombi kendini hiç açmadı ama sayaç baya artmıştı(tabi ev ısınıncaya kadar artmış olabilir ısındıktan sonra kendini rölantiye almış olabilir)..yani bunun mantığı belli sıcaklığa erişinceye kadar çalışması sonra kendini kapatıp(su ısıtmaması) içindeki suyum devirdaim yapması mı?40-45 arası mı çalıştırmalı yoksa 60a alıp bırakmalı mı?

  1. Merhaba Bünyamin Bey,

   Kombinizi evinizin fiziki durumunu ve iklim koşullarını bilmeden “şu derecede çalıştırmalısınız” diyemeyiz.

 4. Merhabalar ben kiracıyım. İki sorum olacak. Birincisi doğalgaz faturasının az veya çok gelmesi evde yaktığım petek sayısına göre mi değişiyor? İkincisi ben 20 günlüğüne şehir dışına çıkacağım ve Yozgat gibi soğuk bir şehirde yaşadığım için ev sahibi bana 1 tane peteği açık bırakıp doğalgaz en düşük derecede çalışır vaziyette gitmemi söylüyor aksi takdirde kombi/petek patlarmış. Öyle bir şey var mı?

  1. Merhaba Fatih Bey,

   Doğalgaz faturası evin büyüklüğüne ve kullanılan kalorifer adedine göre değişir. Sıcaklıkların önemli oranda düştüğü yerlerde kombide sorun olabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi şehrinizdeki doğalgaz idaresinden edinebilirsiniz.

 5. Sicak su kullanma amaciyla kullaniyorsak kombiyi,acip kapamak zaralimi.sadece sicak su ihtiyaci oldugunda aciyoruz isimiz bitince kapatıyoruz.bi sorun teşkil edermi.Teşekkürler

  1. Merhaba Şeyma Hanım,

   Kombilerde sadece sıcak su kullanımı için bir ayar vardır, sürekli kombiyi açıp kapamanız gerekmez. Kombinizde böyle bir ayar düğmesi olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

  2. Bende aynisini yapiyorum arada bi petekleri aciyodum bu sabah kombi damlamisti. Dugmesi nerde acaba

  3. Merhaba Ayşe Hanım,

   Her marka ve modelde bu düğme farklı yerdedir. Bunun için kombininiz üstünde yer alan müşteri hizmetleri numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Tehlike oluşturmaması açısından kendiniz kurcalamamalısınız. İyi günler dileriz.

 6. Ben Erzurm’da kombide 2007’den beri su yerine antifiriz kullanıyorum.Şu anda 230metre karelik evimdeyaklaşık 10 yıldır antifiriz var .Suyu eksilince su alıyorum.Tasarruf oluyor mu olmuyor mu başka bir kriter olmadığı için pek bilemiyorum.Kombide de herhangi bir zarar görmedim.

 7. Ben Erzurm’da kombide 2007’den beri su yerine antifiriz kullanıyorum.Şu anda 230metre karelik evimdeyaklaşık 10 yıldır antifiriz var .Suyu eksilince su alıyorum.Tasarruf oluyor mu olmuyor mu başka bir kriter olmadığı için pek bilemiyorum.Kombide de herhangi bir zarar görmedim.

 8. Bu arada evin salon hariç 185 metre karesini kullanıyorum. Oda sıcaklığı ortalama kışın 23 derece civarında oluyor. Aylık ortalama 250-300tl tutarında bir fatura ödüyorum.Bilgilerinize

  1. Merhaba Ufuk Bey,

   Oldukça büyük bir eviniz var. Erzurum’da kış çok soğuk geçiyor ve aylık ödediğiniz tutara göre de düşünecek olursak tasarruf sağladığınızı söyleyebiliriz. İyi günler dileriz.

 9. Merkezi kaloriferdi evim 2 ay once kombi baglattim mutfaktaki petege bagladilar ordan diger peteklere gitmesi sorun olurmu isinmada sorun yasarmiyim

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Peteklerin hepsi birbirine borularla bağlıdır. Kombinin çalışma mantığı bu. Borular aracılığıyla sıcak su iletiliyor. Isınmada bir sorun yaşamazsınız. Yapan kişiler alanında uzmandırlar diye düşünüyoruz.

 10. Ben bizzat kendim denedim şoyle soyleyeyim geceleri kapatmanin hiçbir faydası yok aksine kombiye zararı var faturaya da zararı var nasılmı kombiyi ilk yaktığımda 8m3 e kadar ısıttıkdan sonra kombi dinlenmeye geçiyor bunu saate bakarak söylüyorum bedek kapayarakda denedim ordada bir değişiklik olmadı gece yatarken saate baktim sabaha kadar 7m3 yakti oysa kapatıp yatsaydim sabah açtığımda 13m3 yaktikdan sonra su isinacak kombi dinlenmeye gececekti oda 3dk dinlendikden sonra tekrar 5m3 daha yakiyordu ustelikde ev bir turlu isinmiyordu aç kapa faydası yok kombi yoruluyor ev ısınmıyor fatura kapriyor:O yüzden tavsiyem ilk yaktığınızda 3ayarinda suyu ısıtın sonra kombiyi 1 e alın o ısıyı muhafaza edecektir ihtiyacı olduğunda kendi devreye kısa modlarda girer hem ısıyı hem faturayı hem kombiyi korur

  1. Merhaba,

   Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 11. Merhaba benim kombinin basıncı soğuk olduğunda 1,4 bar sıcak çalıştığı zaman 2,4 e kadar çıkıyor. Normalmi dir? Kombi durunca yine 1,4 e düşüyor.

  1. Merhaba Ali Bey,

   Basınçtaki yükselmelerin çeşitli sebepleri olabilir. Teknik servise başvurmanızı öneririz.

 12. Bizim evde 4 petek açık.Öncellikteki sorum bu petek vanalarını sonuna kadar açmalı mıyım yoksa bir iki çevirmem yeterli mi.İkinci sorum ise kombiyi kendi düşüncemle sabah 7 de evden çıkarken kapatıp akşam 5 te eve gelince tekrar açmak niyetindeydim.Acaba bu maddi tasarruf açısından olumlu mu yoksa farklı bir metod olarak düşük derecede bırakmalı mıyım?

  1. Merhaba Furkan Bey,

   Petek vanalarını kısarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz daha çok kullandığınız odalarda vanayı daha açık tutarak o odanın daha fazla ısınmasını da sağlayabilirsiniz. Ama ne kadar kısık tutarsanız o kadar az ısınır, bu aklınızda olsun. İkinci sorunuza gelecek olursak; kombiyi sürekli açıp kapatmak tasarruf sağlamaz. Aksine sürekli kapanan kombi yeniden çalıştırıldığında fazla enerji harcamak durumunda kalır. Bu sebeple evde olmadığınız zamanlar kombiyi en düşük ayarda çalıştırabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

  1. Merhaba Mervan,

   Kombiyi hiç başka seviyede çalıştırdınız mı? Örneğin 40 ya da 50 derecede. Çalıştırdıysanız petekler o derecelerde ısındı mı?

 13. Merhabalar sabah 7.30 aksam 6 araliginda evimiz bos kaliyor.evimiz 120 m2 3+1 salonda oda termostati var sabah ile aksam saatleri arasinda kalan surede evi dusuk sicaklikta tutmakmi mantikli yoksa komple kapatip tekrar mi acmali.

  1. Merhaba Gökmen Bey,

   Uzmanlar kombinin tamamen kapatılmasını önermiyorlar. Evde olmadığınız sürede kombiyi en düşük seviyede çalıştırmanızı öneririz.

 14. merhaba,
  evden çıkarken petekleri 1 e getiriyorum,
  peki kombinin derecesini de düşürmem gerekir mi?

  1. Merhaba Zuhal Hanım,

   Her kombinin çalışma mantığı farklı olduğundan bu detay bilgiyi kombinizin marka ve modeline göre teknik servisi arayarak öğrenmeniz gerekir. Bunun için kombinizin üzerinde yer alan telefon numarasından yetkili servisi arayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 15. merhabalar kombim yoğuşamalı sadece 1 petek yakıyorum zararlımıdır.zararlıysa en az kaç petek yakmam gereklidir.cvp için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Kombinin marka ve modeline göre değişir. Evinizin büyüklüğü de önemli. Bu bilgi için kombinin üzerinde yer alan servis numarasını aramalısınız.

 16. Selaam kolay gelsin oda termostadi takili ve set degeri 24 drce suan kombi oda sicakligi set degeeini buluncaya kadar yaniyor yanliz set degerini buldugu zaman kapaniyo sorum su kombi iki ikibucuk saat kapali oluyo bu durum kombi icin yararlimi zararlimi oluyo saygilar

  1. Merhaba İdris Bey,

   Kombinizin markası ve modeline göre değişir. Bunun için yetkili satıcınızdan bilgi almalısınız.

 17. Benim evim bürüt 164 m2 net 130 m2.petek uzunluğu 9.10 m. En uygun kombi hangisidir acaba. Ben eca confeo premix 30 kv yoğuşmalı kullanıyorum.45 derecede yaktığımda günde 10m3 ten az yakmıyor. Ev bu yıl yapıldı ağustosta taşındık. Memleket ığdır ve hava çok soğukta olmuyor.Neredeyse aynı ölçülerde arkadaşın evi 24 kv eca yoğuşmalı kullanıyor ve ful 45 derecede çalışıyor günde 6 m3 yakıyor.30 kw olduğundan mı acaba çok yakıyor anlamadım.

  1. Merhaba Muhammer Bey,

   Evinizin yalıtımıyla ilgili olabilir. Tüm cepheler açıksa ve yalıtım yeterli değilse daha fazla enerji harcayabilir.

 18. Merhabalar benim bir sorum olucak kombinin sicak suyu sürekli açık kalırsa faturaya yansır mi biz kapatamiyoruZ kiracıyimm kombiyi fazla anlamıyorum sıcak su hep açık ama musluklarda kullanmıyoruz sizce bu faturaya yansırmi

  1. Merhaba Öznur Hanım,

   Suyu kullanmadığınız sürece açık olsa da enerji harcamaz. İyi günler dileriz.

 19. Merhaba,
  110 metrekare evde iki odayı / peteği calistiriyoruz.
  Bosh marka yogusmasiz kombi kullanıyorum.
  İki petek ile uç petek arasında tasarruf farkı olur mu?
  Üçünü de açalım mı ?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Manolya Hanım,

   Kullanmadığınız bir odanın peteği ise yakmasanız da olur. Fakat peteğin üzerindeki ayar kolundan kısık seviyede de çalıştırabilirsiniz.

 20. Merhabalar 90 m 2 evde yaşıyorum Baymak Brötje Star Bridge Extra 24 FI 25,2 Kw 21672 Kcal/h 3 Eşanjörlü Yoğuşmalı Hermetik Kombi kullanıyorum içerden panelden kullanıyorum derecem 25 te çalışırsa faturam yüksek gelirmi tahminen ayda ne kadar gelir ?

  1. Merhaba Tayfun Bey,

   Evin yalıtımı ve hangi cepheye baktığı da önemli. Dolayısıyla evin ısınmasıyla ilgili bir sorun yaşamıyorsanız, bir ay böyle deneyerek faturayı görmenizi öneririz. Ne kadar fatura geleceği ise öngörülemez. İyi günler dileriz.

 21. Merhaba evimiz 160 m ve son kat viesmann yoğuşmalı kombi taktırdık 55 te çalışıyor ev ısınmıyor termostat bugün takıldı onuda 20 ye ayarladılar bir haftadır kullanıyorum verimli bir ısı alamadık ne yapmam gerekir ısınmak için yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Yasemin Hanım,

   Eviniz oldukça büyük. 55 derece yeterli gelmiyordur, dereceyi artırmanız gerekir. Bunu haricinde binanın ısı yalıtımı da önemli. İçerideki ısıyı koruyabilmek için bina ısı yalıtımlı olmalıdır. Kolaylıklar dileriz.

 22. peteklerdeki havayı tek tek mi almak gerekir , yoksa sadece banyodaki petekten alsak yeterlimidir

  1. Merhaba Poyraz Bey,

   Hepsi birbirinden bağımsız olduğu için tüm peteklerin havası alınmalıdır.

 23. Merhaba ilk defa dogalgaz kullanyrum 2. Fturam geldi 350 tl evim montalama yaptrdm ve oda termstastatm da war kmbim bosch condense 2000w trmstat general ht 100 termstatı 10ja çevrdgmde kmbi duruyo çlşmyor. 15 veya 18 aldgm zaman sayaç sürekli dnüyör ama anlamadgm nkta odanın scaklıg 22 oluyö ama hala kmbi çlışyo oda trmstatı evn scklgna gre hareket etmyor mu? Kombide 50 drecede bu arada. Bi sorum daha olck 3 petek yaksm fatraya yansır mı herhangi bi dşúş olrmu?günlük 12 kw yakması bnım için çok bu durumda ne yapmalym?şimdidn tşekürler

  1. Merhaba Seda Hanım,

   Oda termostatı için teknik servise danışmanızı öneririz. Petekleri tamamen kapatmadan kullanmadığınız odalarınkini kısarak tasarruf edebilirsiniz.

 24. İyi günler eve yeni taşındım geçen ay faturam 130 tl geldi bu ay 230 ve iki aydır aynı derecede 30 derecede kullanıyorum yükseltsem kombi 1 saatte örneğin 10 kez devreye giriyorsa 50 derecede de aynı şekildemi çalışır

  1. Merhaba Ömer Bey,

   Hangi marka ve model kombi kullandığınıza göre değişir.

 25. Arkadaslar konu eski fakat google aramalarinda ilk sirada bu yuzden ekleme gereki duydum.

  Disarisi 0° ve butasi bandirma kuru sogugu olan bir memleket. 120m² evim var isinma sorunum vardi. Ilk kurulumda Alarko kombi ve 8m² peyek kullanilmis servis tarafindan. Dedigim gibi isinamadim parasindada degilim yeterki sorunu sozebileyim dedim ve kollari sivadim. Bu arada 300tl faturalari gordum ama tekrar ediyorum usuyordum. 23° oda sicakligi icin konusuyorum.
  COZUM= Oda termostatim salonda ilk is buradaki 2m² petege ilave karsi ve onu acik duvara 1.40m² bir petek ilave ettim. Holde petegim yoktu tam ev kapisindan giris dikkat! 0.70m² bir petek buraya koydum. Ebeveyn banyosuna yine 0.70m² bir petek koydum. Diger banyomda da 0.70m²petegim var. Neden soyluyorum havlupanlari kaldirin bi cacik olmuyor isi vermesi adina, sadece havlularinizi kurutursunuz. Neyse, boylelikle 11m² civari petek kullanilmis oldu. Peteklerin tamamini acin oda kapilarinizi acin ve petek vanalarini da sonuna kadar acin. Derecenizi 23°ye ayarladiniz diyelim. Son olarak bendeki kombide 1den 7ye kadar isi ayari ve yanindaki gostergede 30° den son 80° yi gosteriyor. Bunun ayarinida ben benim kombim icin kesintisiz isi ve tasarruflu bir fatura icin yaziyorum. 1 seviyesinde tutuyorum. Derece son 60 goruyor ve kombi durup devirdayim devam ediyor. 1 dinlenme 2 calismada 23° buluyor. Yaktigi m3 ayni calisma suresi dinlenme haric bastan sona ayni ama ben araya bir dinlenme suresi koydugum icin benim istedigim gibi oluyor ve petekler daha uzun bir sure isi yayiyor. NEDEN? boyle yapiyorum demi, yazayim arkadaslar 0.5° hassasiyetli bir termostatim var. Inanin 2 kombi calisma arasi 2 saat. Her yolu denedim. Bu arada kombinin rolanti suresi benim petegin yanindaki berjerde 5-10dk fazla sicak oturmama yariyor. Ben o derece farkini hissediyorum aga napim. Bu arada ilk basta verdigim dis derece 0 di unutmayin. Her gun olmasada buna yakin. Bugun gunduz 2°di mesela. Karakis degil ama karakuru bi soguk. Simdi faturaya gelelim suan 200tl faturam geliyor ki bu senenin zamlari dahil. Zam yok demeyim yada indirim geldi falan, gulerim. Daha yuksek. Ama faturam dusuk. Ettigim masrafa deydi. Yeminle isiniyorum. Eger bu sorunu suan yasayan biri varsa yazdigim gibi bir calisma yapsin ve ayarlarini benimki gibi denesin. Son soz, gece gunduz gidiyoz geliyoz deyip kombiyi kapamayin. Evde olmuyorsaniz sadece 1 derece evden cikarken kisabilirseniz iyi ama ben dokunmuyorum. Kombininde deresini 55-60° altina dusurmeyim pisman olursunuz. Ayrica essegin kulagina diyelim su kacirmayin petek eklerken kombinin kac m² ye kadar tasiyabilecegini sorun benimki 12m² petegi isitabiliyordu. Pompa 1-2 afalladi ama alisti. Pompaninda kombi icinde basma ayari var uyandirayim. Herkese iyi gunler. Umarim faydali olmusumdur. Iyi isinmalar..

  1. Merhaba Çağrı Bey,

   Katkınız için teşekkür ederiz. İyi günler dileriz.

 26. Öncelikle kolay gelsin…Benim sorum şu konuda olacak ben ortalama 70-80 metrekare bir evde oturuyorum ve sadece iki peteği açıyorum ve evim güneş görüp ısındığından kombiyi fazla açma gereği duymuyorum ve buna rağmen İGDAŞ faturamatik hesaplamadan sorguladım 20 günlük faturamın KDV oranı dahil 63 TL olduğunu gördüm.Diğer bir konu sıcak su ayarı derecesi düşük olarak devamlı açık durumda kombinin devamlı düşük seviyede açık olması tasarruf tedbirleri açısından sıcak su ayarı ile mi yoksa peteklerin açık olması ile mi sağlanır.

 27. Benim evim tek petek ile isiniyor 1.5 te ama 3 petek acmaliymisiz ben bu şekilde memnunum acmasam olmazmi

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Eviniz ısınıyorsa, gelen faturadan da memnunsanız açmanıza gerek yok. İyi günler dileriz.

 28. Merhaba, evde sadece 1 petek yakıyorum fazla ihtiyaç olmadığı için. Sıcak Suyu ise sadece banyo zamanı açıyorum, diğer zamanlar kapalı. 41-42 derecede yakarsam oda sıcaklığı gayet iyi. Bu uygulamam doğru mu

  1. Merhaba Ramazan Bey,

   Her evin farklı ihtiyacı ve her kombinin farklı çalışma mantığı olabilir. Eğer eviniz ısınıyorsa ve faturadan da memnunsanız elbette böyle kullanabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 29. Merhaba benim 75 m2 1+1 kucuk bir evim var isi yalitimi iyi diyecek duzeyde evin yarisi topraga dayali zaten benim sorum sabah evden cikip aksam eve gelmem 12 saati buluyor kombiyi kapatsam aksam ev normal derecede cok sogumuyor sorum petegi kisik bi sekilde acikmi biraksam yoksa kapatsammi tasarruf saglayabilirim. Simdiden tesekkurler

  1. Merhaba,

   Uzmanlar kombinin kapalı tutulmamasını, peteklerin kısılmasını öneriyor. İyi günler dileriz.

 30. Merhaba.Buderu* marka kombi kullaniyoruz.Sicaklik en dusukte olmasina ragmen kombi sicakligi kendine gore artip azaliyor ve faturamiz cok geldi.Ne yapmaliyiz ? Evde sadece üç kalorifer yaniyor.

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Teknik bir sorun olabilir. Teknik servisi arayarak danışmanızı öneririz. İyi günler dileriz.

 31. İyi günler benim evim 55 mk tekkatli sabah 8 aciyoruz ev isinanakadar 60 calistiroyoz 3 saatkadar sonra 45 indiroyoruz. Aksam 10 kapatoyoruz 7mk yakiyor nasildir sisce teşekkurler

  1. Merhaba Emrah Bey,

   Eğer faturdan memnunsanız gayet iyi görünüyor. İyi günler dileriz.

 32. Merhaba arkadaslar benimevim dort odali iki odayi hic kullanmiyorum ordaki petekleri kapatmak istiyorum ama kapanmiyor nedeni nedir acaba bilen varsa cvp bekliyorum lutfen

  1. Merhaba Zeynep Hanım,

   Petekleri kapatmak için ne yapıyorsunuz? Buna göre cevaplayabiliriz.

 33. Merhaba benim de size 2 sorum olucak birincisi ilkdefa doğalgaz kullanıyorum yoğuşmalı kombi tercih ettik ama bacasından sürekli su akıtıyor ayrıca su gideri zaten var çift taraflı su atıyor yani cihaz ikinci sorum da sıcak su kullandığımız zaman musluklardan peteklere sıcak su vermeyi kesiyor hakiyle ev soğumaya başlıyor.

 34. Merhabalar benim kombinde ariston marka yogusmali 45 50 derecede yakarsanız kombi yoğusmaya geçer ve tasarruf edersiniz dediler 1 ay 45 derece de yaktım 400 lira geldi tasarruf mu etmiş olduk anlamadim.

  1. Merhaba Deniz Hanım,

   Petekleriniz tam yanıyor mu? Evin ısınmasıyla ilgili bir sorun var mı? Eğer yoksa teknik servisi arayarak sorun hakkında bilgi almalısınız. Bunun haricinde geceleri ısıyı biraz düşürebilirsiniz. İyi günler dileriz.

 35. Ucuz isinmanin mantigi sunlar1…ev mantolamali olacak.dis mantolama daha iyi olur ama caresizseniz ic mantolamada olur..2.petek uzunlugu toplamda eve gore ne kadar uzunsa ev o kadar ucuza isinir.ornek lokantalarda aksama kadar kaynayan yemek en az ayarda bile kaynar.iste ucuz isinmanin sifresi..3.kombilerin saatli olmasi tasarruf saglar.gunduz evde 12 saat yoksan kombiyi en azda da olsa yakmanin zarardan baska bir faydasi yok.ben bu tecrubemi en az 11 yillik demir dokum saatli kombiyi icinde antifirizle calistirarak ve de hic bir problem de yasamadigimi gorerek paylastim.evim 230 metre kare 185 metre karesini kullaniyorum.salon kapali.ev ortalama 23 derece,aylik fatura aralikta mutfak kullanimi dahil 182 tl idi.bu ay tahminim 300 tl erzurm dan yaziyorum.aslinda enucuzkullanimin peteklerde motor yagi kullani!arak saglanacagini dusunuyorum bu da biraz uzman isi

  1. Merhaba Ufuk Bey,

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

 36. vıssman marka kombı sahıbıyım yenı kullanmaya başladık sorunum kombıyı otuz dereceye ayarlıyorum bakıyorum kendılıgınden ya kapanıyor yada kırkbeş kırk altı göstergede ısıtıyor ve kısa zaman dılımlerınde devamlı kombı ayarıyla oynuyorum bunu anlamadım…. bır dıgerıde ılk gunler sadece su ısıtmada kullandık kalorıfer kapalı oldugu halde gece yarısı veya gundur kırkbeş kırkyedılerde buldum kalorıfer gostergesini servısı aradım cam balkonda oldugu ıcın kombı otomatık acılır dedı bana mantıklı gelmedı benı bu konularda aydınlatırsanız cok sevınırım Afyonkarahısardan selamlar

  1. Merhaba Şükran Hanım,

   Kombiniz balkonda mı duruyor? Eğer öyleyse balkonunuz açık mı, yani cam yok mu? Kombi açıkta mı duruyor?

  2. Evet cam balkon şeklinde kapalı yani kombi kapalı alanda

  3. Merhaba Şükran Hanım,

   Bu durumda teknik servisten yardım almalısınız. Yetkili bir teknik servis ile görüşün.

 37. merhaba
  evim 80 m2. 6 metre petek var. yalıtımlı ve arakat bina. kombim ise bosh klass 2000. yakıt tasarrufu için petek sıcaklığını kaç yapmalıyım? oda termostatım var.

 38. MERHABA
  DOĞALGAZI 1 AY BOYUNCA 40 DA ÇALIŞTIRDIM EVİNMDE 8 PETEK VAR AMA SADECE 5 TANESİ AÇIK FATURAM 249 TL GELDİ
  AYNI MAHALLEDE KOMŞUM 50 DE ÇALIŞTIRIYORUM DEDİ VE FATURASI 251 TL GELMİŞ BENİM DOĞALGAZ SİZCE NEDEN FAZLA GELİYOR NE YAPMAM LAZIM TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Sizin eviniz komşunuzunkinden daha büyük olabilir. Farklı apartmandaysa komşunuzun dairesinin ısı yalıtımı yapılmış, sizinki yapılmaamış olabilir. Evinizin duvar, pencere ve zemin izolasyonu yapılmış olmalıdır. Bunlar kışın ısınmayı, yazın soğutmayı kolaylaştırır. Farklı kombilerin farklı çalışma performansı da olabilir. Petekleriniz daha büyük ebatta olabilir. Farklı faturanın birçok sebebi olabilir. Temelde ısınma giderini azaltmak için ısı yalıtımı yapmak, otomasyon sistemleri ve yüksek verimli cihazlar kullanmak gereklidir. İyi günler dileriz.

 39. Teknik servis telefonla gecistiriyor bana yardımcı olursunuz nereye başvurabilirsiniz çözüm nasıl olur

 40. merhaba ben 67 daireli 5 blok 4 der katlı sitede görevliyim merkezi sistem kullanıyoruz 5 kombi vıesman marka. haliyle bi çok yerde yerin altından giden borular var ısı kaybı fazla oluyor 25 derecede yakıyorum sabah 4:30 10.00 arası akşam 16:00 22:00 arası yakıyorum genelde hava iyi oldugu zamanlarda saatleri düşürüyorum bu ay soguk oldugu için 13 bin tl geldi sizce bu çokmu tasarruf için bişeler yapabilirmiyim devamlı yaktıgımız zaman sayaçtan ölçüm yaptık çok fazla fark oldu

  1. Merhaba Serhat Bey,

   Sabahki açış süresini kısaltabilirsiniz. Bunun haricinde binanın çok katlı ve daireli binalarda yalıtım yapılmışsa eğer teknik malzemenin yeterli olması durumunda yapılabilecek pek bir alternatif kalmıyor. Mümkün olduğunca ısı kaybı engellenmelidir. İyi günler dileriz.

 41. Viessman marka kombi var ev 140 metrekare civarı kısık ayara sabitledim ve kombi 15 dk. Yanıp 15 dk. Dinleniyordu dogalgaz faturam geldi ve 530 lira geldi böyle olmasindaki sorun ne olabilir. Ayarı yükseltsem nasıl olur acaba. Yada tasarruf yapmak için ne yapmak gerekir.

  1. Merhaba Cem Bey,

   Kısık ayarak derken kaç dereceyi kastediyorsunuz? Fatura bir hayli yüksek gelmiş.

 42. 1 hafta luna şehir disina cikacagiz kombiyi kapatmalimiyim . Yoksa düşük ayarda mi bırakmalıyız.

  1. Merhaba Aysel Hanım,

   Kombiyi kapatın. Evde olmayacağınıza göre çalışmasına gerek yok. Elektrik kesintisi gibi evde olmayacağınız için durumlarda zarar görebilir. İyi günler dileriz.

 43. Birde sıcak su akıyor sonra yine soğuk su geliyor bunun sebebi neden kaynaklanıyor olabilir. Teşekkür ler.

  1. Merhaba Aysel Hanım,

   Nereden sıcak ve soğuk su geliyor? Daha detaylı anlatabilir misiniz?

 44. Banyo dan önce açıyorum sıcak suyu bekliyorum sıcak su geliyor.4.5 dakika sonra su soğuyor

 45. Merhaba dışarı çıkarken termostati 15 le 20arasi birakiyorum . mi 20 altinda hiç çalışmıyor petekler buz gibi ev soğuyor .anlamadım.

  1. Merhaba Aysel Hanım,

   Kombi bakımı için yetkili servisi aramalısınız. Teknik bir sorun olabilir.

 46. Merhaba kombi çalışırken odadaki petek açık olduğu zaman cam açık olsa yani oda soğusa faturayı etkilermi

  1. Merhaba Ayşe Hanım,

   O durumda oda ısınmaz. Neden camı açık tutmanız gerekiyor?

 47. Merhaba viessman vitodens 100 Tam yoğuşmalı kombi taktırdım 8.3 m Petek var ve ecanın termostatik vanası var peteklerde kombinin sıcak su ve Petek ayarı ne olması lazım (şuan 65 Petek ) (sıcak su 55 derecede)termostatik vanada 3 de ayarlar hakkında yardımcı olursanız memnun olurum ilk kez kullanıyorum ilk faturam gelicek (100 m2 Evim ve çatı katı)

 48. Dairem orta katlarda 145 mt2 çok büyük olmamakla beraber 8 Petek 1banyo havlupan var Visman vitodens 100 kullanıyorum peteklerim termostatik soğuk havalarda ideal ekonomik yakmam için hangi konumda olmalı şematik olarak görsel atabilirmisiniz çok memnun olurum herkes birşeyler söylüyor saygılarımla

  1. Merhaba Faruk Bey,

   Evin yalıtım durumu da önemli. Öncelikle evin yalıtımının yapılıp yapılmadığını öğrenebilir miyiz?

 49. Iyi günler. Kombim kapaliyken havalar çok sogukmus. Kombimin yanindakini petek kenarindan delinmiş. Bu havalarin soğuk olmasindan mi kaynaklanmistir yoksa peteklerin kirli olmasiyla ilgili olabilir mi?

  1. Merhaba Derya Hanım,

   Petekte delik oluşması ciddi bir sorun olabilir. Hemen kombinin yetkili servisini arayarak durum hakkında bilgi almalı ve onarımını sağlamalısınız.

 50. Merhabalar benim evim g.antep de 200 metre 1 kat 3+1 daire alt saçak olup 10 metre petek var.mantolama yok kuzey cephe.2 yıldır 24 kw arifel kullanıyorum.Gündüz evde kimse olmadığından kombiyi kışın soğuk günlerinde gündüz 30 derece ye kadar düşürüyorum akşam gelince sabaha kadar 40-45 derecelerde yakıyorum.Bu şekilde aralık-ocak şubat aylarında birbirine yakın olarak 416 metreküp ile 397 metre küp yakıt sarfiyatı oldu.Demek gündüz aynı değerde yaksam daha fazla olacak.öğrenmek istediğim ben bu kombiyi kardeşime toki den ev çık tı 100 metre ona versem ben 30 kw lik alsam nasıl olur.Firmaların bazıları faydası olur bazıları bu petek boyuna 24 kw bile fazla dedi.yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ercüment Bey,

   30 kw olanın pompası, 24 kw olana göre daha güçlüymüş. Fakat bu ne kadar fark eder bilemiyoruz. Faturanızdan ve kombinin çalışmasından memnunsanız değiştirmeniz gerekmeyebilir.

 51. Viessman marka aldığımız kombimizi nereye taktıracağimıza bir türlü karar veremedik lütfen yardımcı olurmusunuz. Mutfak balkonuma taktırmak istiyorum ben balkonumuz cam balkon kapalı heryeri yani. Konya Akşehir’de yaşıyoruz kışlarımız bir hayli sert soğuk geçiyor. Çoğu yerden ve kişiden balkon cam balkonla kapalı dahi olsa içeriye monte edilen kombilere göre bi % 20 civarında enerji sarfiyatı olduğu söyleniyor. Daha fazla yanıyormuş kombi e bu da tabi doğal olarak faturaya yansıyacak. Bunun gerçeklik payı nedir acaba. Kombi mutfakta yani içerde olursa sıcak ortamda olduğu için dışarıya göre daha mı az yakar. Acayip yardıma ihtiyacımız var çok aşırı kararsızız bu konuda. Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Evin hangi cephede olduğu önemli. Eğer balkonunuz dışarıdan çok soğuk almayacak bir cephede ise balkona taktırmak ideal olabilir. Ama apartmanın çevresi açı ise balkona taktırmak doğru olmayabilir. Bu konuda montaj yapacak yetkili servis de size yardımcı olabilir. Kolaylıklar.

 52. benimde 145 m2 evim yerden ısıtma sistemi ile çalışan buderus marka kombim var geçen sene odo termostatı ile kullandım ama çok ısınamadım bu sene odo termostatını iptal ettirmeyi düşünüyorum. en düşük 35- en yüksek 50 derecede çalışma sistemi (yerden ısıtmada) olduğuna göre termostatı iptal ettirmem iyi bir seçenek midir? (ısınma ve tasarruf açısından)

 53. Merhaba ben kombıyı 45de calıştırıyorum hiç kapatmıyorum bazı günler sıcak olmasını istemediğim zaman petekten 0 konumuna getiriyorum öyle yaptığım halde tasarrufmu ediyorum çok mu oduyorum bilmiyorum yardımcı olur musunuz tsk ederım

 54. Merhabalar ben kombıyı 45derecede çalıştırıyor hiç kapatmıyorum ama bazı günler petekten 0 konumuna getiriyorum sizce tasartufmu yapıyorum çok mu ödüyorum bilemedim teşekkürler

  1. Merhaba Gülden Hanım,

   Kombiyi sürekli belli sıcaklıkta tutmak daha verimli kullanılmasını sağlar. Özellikle soğuk havalarda kombinin ısı seviyesini sürekli düşürüp artırmamak gerekir. Evi sürekli yeniden ısıtmaya çalışmak kombinin çok enerji harcamasına sebep olur. Evde olmadığınız zamanlarda ve nispeten sıcak günlerde seviyeyi düşürmenin haricinde belli sıcaklıkta tutmak faydalı olur. Kolaylıklar.

 55. Merhaba evimde yatak odası ve çocuk odası kombiye en uzak mesafesi olan yerler ve diğer yakın olan odalara nazaran daha az ısınıyorlar.petek vanaları tam açık olmasına rağmen.bu iki odayı nasıl daha fazla ısıtabilirim?mesela gece yatarken salon ve mutfak petek vanalarını kapatsam kombiden direk sıcak suyu bi iki odaya alabilirmiyim bu sayede.tsk ederim

  1. Merhaba Celal Bey,

   Öncelikle bu iki odada ısı yalıtımı yapabilirsiniz. Buradaki ısıyı odada tutabilmek gerekir. Duvarlarda ısı yalıtımlı köpükler kullanılabilir. Bunun haricinde bu iki odanın vanasını hiçbir zaman kapatmayın ya da kısmayın. Kullanmadığınız zamanlarda odaların kapısını kapalı tutabilirsiniz. Diğer odaların vanalarını kısmanın bu odalara bir faydası olmaz. Önemli olan buradaki ısının kaybını önlemek.

 56. Merhaba ilkkez doğalgaz kullanıyoruz her odaya ayrı ısı ayarı yapabilmek adına peteklere termostatik vana taktırdık ama bu olunca bize oda kumandasına gerek olmadığını söylediler kombi servisi termostatik vanalar ekstra götüsü oldugunu ama oda kumandasının %10 tasarruf sağladığını söyledi şimdi biz ne yapmalıyız ki tasarruf sağlıyalım vanaları söktürelim mi yoksa kumanda mı taktıralım ikisi bir arada olur mu cvp yazarsanız sevinirim iyi günler

  1. Merhaba Açelya Hanım,

   Kombinize uygun en doğu bilgiyi kombinin yetkili servisi verecektir. Onların dediği doğrultuda davranmalısınız. Kolaylıklar dileriz.

 57. Arkadaslar ben evi guzel ısittiktan sonra 34 e aliyorumm.gece gunduz yakiyorumm..gidip gelislerde ev iyi oluyo disari cikacaksamda 31 e aliyorumm.gelince ev sıcak ..soguksada yine 35 36 ya getiriyom..denedimm 2 aydir..faturam 160 milyon geliyo..daha ne olsun..dahada dusürebilirim.ama yeter.ustte bir arkadas yazı..hicc yakma odeme o zaman ee..dogru yaniii

 58. Merhaba Antakyadan yeni ev almak nasip oldu. 2+1 110m2 Talitim var. Salon ve mutfak Saat 10:00 dan itibaten güneş alıyor.
  Salonda 2 adet 1m
  Çocuk odası ve yatak odasinda birer tane 1m
  Mutfak ve koridorda 80cm petek var banyoda kucuk bir havlupan var.
  Nasil bir kombi almalıyım.
  Antakya cok sofuk mutir ama bu petekler ile tasarruflu ve konforlu bir şekilde ısınabilecek miyim?

  1. Merhaba Ali Bey,

   Öncelikle hayırlı olsun, sağlıkla oturun.

   İyi bir marka yoğuşmalı kombi alırsanız petekleriniz yeterli olacaktır.

 59. selam ben termostadımı sabah 8 de 16 dereceye alıp akşam 6 7 gibi 21 getiriyorum ama faturamda hiç düşüş olmadı acaba yanlış mı yapıyorum hiç kapamasam 21 derecede dursa termostadım bilemedim bilgilendirirsenz sevinirim teşekürler

  1. Merhaba Ece Hanım,

   Bu bilgi termostat ve kombinin markasına göre değişiyor. Deneyerek doğru yöntemi bulmak gerekiyor.

 60. Merhabalar, benim evim yalıtımsız 3 katlı dairenin en üstü ve 195 m2. 12 metre petek var. Yatak odam 24 m2 ve 2 metrelik tek petek. salonum 28 m2 ve toplamda 3.2 metre olmak üzere iki petek var. 60 derecede çalıştırsam bile bu odalar ısınmıyor. Devamlı 60 derecede çalıştırmamın bi zararı varmıdır? ve iç yalıtım ile ısınmayan odalarımı ısıtabilirmiyim sizce? kombim 30kw ariston genus.

  1. Merhaba Mahmut Bey,

   Çatı yalıtımı yoksa üstten soğuk alıyor olabilirsiniz. Öncelikle ısı çıkışının nerelerden olduğunu tespit edin. O alanlarda yalıtım yapmaya çalışın. Kapı, pencere vs. gibi alanları kontrol edin. Elbette iç yalıtım fayda sağlar. Kolaylıklar.

 61. Merhabalar ben gece kombiyi 40 dereceye aliyorum gündüz 30 dereceye düşürüyorum sizce bu tasarruf saglarmi ve kombinin modeli baymak 240 fi sizce uyguladigim sistem tasarruf saglarmi..

  1. Merhaba Serdar Bey,

   Mümkün olduğunca aynı sıcaklık derecesinde kalması kombinin daha verimli çalışmasını sağlar. Fakat sizin yönteminizde çok büyük fark olmadığı için sorun olmaz. Kolaylıklar.

 62. Merhaba airfel marka kombi kullanıyoruz gün içinde sürekli bar düşüyor ve çoğu zaman sabah kapanıyor bu ay 800 lira geldi bende sürekli barı yükseltiyorım bu faturama yansır mı? Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Hatice Hanım,

   Kendi kendine ısı düşmesi modelle alakalı olabilir. Fakat eğer değilse teknik bir sorun da olabilir. Teknik servisi aramanızı öneririz.

 63. merhabalar
  evim dış cephesiz korumasız açıklık altım boş üstüm boş yanlarım bos ve dağa yakinim çok soğuk oluyo evim malum maddi durumdan dolayı da çok açamıyorum gerçi acsamda isitimayacagimi düşünüyorum sadece 3 petek yakıyorum oturma odası yatak odası mutfak faturam 200 250 gelmesi için kombimı ve oda termostatı kaç yapmam gerekir :/

  1. Merhaba,

   Evin büyüklüğüne ve kombinin markasına göre çalışma matematiği değişir. Bu konuda bir fikir yürütmek mümkün değil maalesef.

 64. Sayın editör benim kombim ferroli marka çok sık devreye giriyor. ort. 1,5 – 2dk da devreye giriyor sebebi ne olabilir. bide geçen sene 3 petek kapattım bir önceki ayın faturasına göre daha çok geldi bu işten bişey anlamadım. bide kombimim sık devreye girmesi normal midir.

  1. Merhaba,

   Su devriyle alakalı olabilir. Yetkili servise danışmanızda fayda var. 3 petek kombiye yakın olanlarsa etki etmemiş olabilir. Bir de malum zamlar da etkiliyor.

 65. Merhaba evim 4+1 , 7.5m petek var,ara kat tam güney cepheli,bosh condense 7000iSerisi ve bosh 2300 serisini düşünüyorum,sizlerin görüşü nedir,teşekkürler

 66. Biz yeni tam yoğuşmalı almadan önce çok kabarık faturalar ödüyorduk şükür iyi bi tavsiye aldık da değiştirdik kombiyi artık ne arıza nede çok uçuk doğal gaz faturası geliyor memnunuz

 67. Merhaba ben konyadan yazıyorum baymak 100 mt ev 24 kw bir kombimiz var bütün peteklekler acık kombiyi gece gündüz 40 çalıştırıyorum ideal olan nedir günesli havada gündüz 35 gece 45 yapsam tasarruf olurmu yoksa güneşli havalarda zaten fazla ısı kaybolmadıgından kombi 40da sabit dursa fazla ısıtma mı yapar yoksa uyku modu gibi çalışır

  1. Merhaba,

   Gerekmediği durumlarda kombiyi kısmanız faydalı olur. Fakat tamamen kapatmayın. Gün içinde sürekli kısıp açmak da fazla enerji harcanmasına sebep olur. Mümkün olduğunca sabit kullanmaya çalışın, fakat sıcak havalarda yüksek ısı gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu