Komşuda Pişer Bize de Düşer

Video kolektifi artıkişler, sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.

14 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de açılışı gerçekleşecek sergide, sanatçı kolektifleri dadans, HAH ve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek. Aynı zamanda, video kolektifi artıkişler; sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonu sağlanan sergi, Brighton Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Glasgow Caledonian Üniversitesi arasında düzenlenen, ortak bir akademik çalışma kapsamında gerçekleştiriliyor. Protesto estetikleri konulu çalışma, sanatsal üretim ve politik protesto hareketlerinin kesişim noktalarını araştırıyor. Bu doğrultuda sergi, ortak üretim, dayanışma, pişirme, yeşertme ve dolayısıyla komşuluk fikirleri, sessiz görünseler de protesto biçimleri olarak görülebilir mi sorusunu soruyor.

Kolektif üretime odaklanan sergi, sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmeye, ekolojik anlamda birlikte yeşertmeye ve gastronomik anlamda birlikte yemek yapma ve tüketmeye yer veriyor. Bu kapsamda sanat kolektiflerinin üreteceği işlere, atölye çalışmaları, video gösterimi ve söyleşilerin dahil olduğu etkinlik programı eşlik edecek. Ayrıca, dadans kolektifi, 14 Eylül Perşembe akşamı gerçekleşecek açılışa özel bir performans sunacak.

Işıl Eğrikavuk küratörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergide yer alan paralel etkinlikler:

  • 14 Eylül Perşembe @ 19.00: “Evcilik” Performans | dadans Kolektifi
  • 16 Eylül Cumartesi: Murat Demirtaş’la Ekşi Mayalı Ekmek Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
  • 23 Eylül Cumartesi: Dilek Yalçın Demiralp ile Evde Bahçe Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
  • 7 Ekim Cumartesi: “İstanbul’un Artığı” Video Gösterimi ve Konuşma | artıkişler Kolektifi
  • 14 Ekim Cumartesi: “Ortak Zemin: GIDA” Başlıklı Toplantı | birbuçuk Kolektifi

Sergi süresinde düzenlenecek tüm etkinlik ve atölye çalışmaları ücretsiz gerçekleşecek. Katılım için kayıt olmak gerekmektedir. Etkinlik detayları için halka sanat projesi ile atolyehalka@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Yer: Caferağa Mahallesi Bademaltı Sokak No: 24 Moda/ Kadıköy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu