Konmari Katlama Tekniği

Marie Kondo’nun geliştirdiği ev düzenleme yönteminin en önemli aracı hiç şüphesiz konmari katlama tekniği. Konmari katlama tekniği nasıl uygulanır?

Marie Kondo’nun ev düzenleme tenkiklerini anlattığı kitabında düzen için önerdiği yöntemlerin başında konmari katlama tekniği geliyor. Bu yöntem özünde eşyaları küçük bir dikdörtgen haline getirerek dikey yerleştirmeyi öneriyor. Dikey yerleşim dolabın kullanımı konusunda devrim sayılabilecek bir çözüm sunuyor.

Alttaki giysiyi alırken üstteki giysiyi dağıtmaktan kurtulmanın yöntemini de böylece bulmuş oluyorsunuz. Üstelik dikey yerleşim dolaptaki tüm eşyaların kolayca görülebilmesini ve dolayısıyla giysi seçerken zorlanmamanızı sağlıyor. Bir de bu yöntemle katlanan giysiler çok kırışmıyor ki en önemli kolaylığı da bu denebilir.

Konmari Katlama

Konmari Katlama Tekniği ile Giysiler Nasıl Katlanır?

Çoraplar

Çorapları çift halinde, biri diğerinin üzerine gelecek şekilde yere yatırın. Parmak kısmını içeri doğru katlayın. Sonra ortadan ikiye katlayın.Tekrar ikiye katlayıp dik konuma getirin.

İç Çamaşırları

İç çamaşırını düz bir şekilde yere koyun. Ağ kısmı bel kısmına gelecek şekilde içeri doğru katlayın. Kenarları da bir zarf gibi içeri doğru katlayın. Ağ kısmını tekrar içeri katlayın. Dik şekilde yerleştirin.

Tişörtler

Tişörtünüzü yaka kısmı size yakın olacak şekilde yere koyun. Tişörtün ortasında bir çizgi varmış gibi düşünü,  iki kenarı bu orta çizgide buluşacak şekilde içe katlayın. Tişörtün kollarını dışa doğru katlayın.Alt kısmından yukarı doğru ikiye katlayın. Tişörtü 3 parçaya böldüğünüzü hayal edin, bu şekilde üçe katlayın, dikdörtgen elde edeceksiniz. Tişörtü dik olarak dolaba yerleştirin.

Konmari Katlama

Pantolonlar

Pantolonu yere serin. Sol bacağı sağ bacağın üzerine katlayın. Dışarıda kalan ağ kısmını içe doğru katlayın.  Bilekten bele doğru ikiye katlayın, sonra bel kısmına doğru üçe katlayın. Dolaba dik olarak yerleştirin.

Kazaklar

Kazağı yere serin. Kolları önce içeri sonra aşağı doğru, bir üçgen yaratacak şekilde katlayın. Yaka kısmından bele doğru dik durabilecek bir dikdörtgen şekline gelene kadar katlayın.

Bu yöntemle dolabınıza düzen getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu