Konmari Yöntemiyle Mutfak Düzeni Nasıl Sağlanır?

Tüm dünyaca bilinen düzen üstadı Marie Konda, daha düzenli mutfaklar için de enfes fikirler öneriyor. Konmari yöntemiyle mutfak düzeni nasıl sağlanır, birlikte bakalım.

Japon ev düzenleme gurusu Kondo’nun ev düzenleme yöntemi hem yazmış olduğu iki kitapta hem de Netflix’te gösterilen belgeselde insanların ilgisine sunuluyor. İnsanların evlerini düzene sokarak daha sade ve daha huzurlu yaşamlar sürebileceğine inanan Marie Kondo yöntemi her geçen gün daha da popülerleşiyor. Haydi birlikte konmari yöntemiyle mutfak düzeni nasıl sağlanır, bu konudaki ipuçları nelerdir, onlara bakalım.

Konmari Yöntemiyle Mutfak Düzeni

Fazla Eşyalardan Kurtulun

Sadece mutfağınızda değil, evinizin tamamında uygulayabileceğiniz bu yönteme göre, evde hiçbir fazla eşyaya yer vermemelisiniz. Satın alıp da bir köşe tuttuğunuz ama asla kullanmadığınız mutfak eşyalarını elinizden çıkarın. İlla ki onlara ihtiyacı olan birileri vardır, kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olan kişilere verebilirsiniz ya da satabilirsiniz.

Mutfakta Fazla Gıda da Bulundurmayın

Tıpkı fazla eşyalara ihtiyacınız olmadığı gibi fazla gıdaya da ihtiyacınız yok. Özellikle her türlü gıdaya kolayca erişebileceğiniz şehir gibi bir yerde yaşıyorsanız mutfağınızda ihtiyaç fazlası gıda bulundurmanız gerekmez.

Konmari Yöntemiyle Mutfak Düzeni

Tezgahınız Sade Olsun

Tezgah üstündeki eşya kalabalığı hem çalışmanızı etkiler, hem de gözünüzü yorar. Tezgahınızı olabildiğince sade tutmalısınız. Tezgah üstündeki sık kullanmadığınız eşyaları çekmecelere yerleştirin. Bırakın ferahlık içinize dolsun.

Eşyalara Yer Edindirin

Mutfaktaki eşyalarınızın belli bir yeri olsun. Aradığınız eşyayı hep aynı yerinde bulabilin. Bu, hem eşyaları kolayca bulmanızı, dolayısıyla bir eşyayı ararken etrafı dağıtmamanızı sağlar, hem de böylece düzen sağlamış olursunuz. Diğer yandan şeffaf kavanozlar kullanmak da aradığınızı kolayca bulmakta faydalı olur.

Tezgahınızı Kategorize Edin

Tezgahın üstüne koyacağınız düzenleyiciler ile tezgahın sade görünmesini sağlayabilirsiniz. Hem hiçbir şey dağınık halde durmaz, hem de sade görünüm elde edersiniz. Diğer yandan çekmecelerde de konmari yönteminin kilit noktalarından olan dikey yerleşimi uygulamalısınız.

Konmari Yöntemiyle Mutfak Düzeni

Eşyaları Fotoğraflayın

Dolapların ve çekmecelerin içini düzenli şekilde yerleştirdikten sonra fotoğraflayın. İşler çığrından çıkarsa fotoğraflara bakar yeniden süzen sağlayabilirsiniz.

Mutfağı Dekoratif Objelerle Hareketlendirin

Anlamı olduğunu düşündüğünüz birkaç objeye mutfakta yer vererek ortamın havasını değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu