Konserve Nasıl Yapılır?

Sebze ve meyveleri tazeyken alıp kışlık tüketmek için konserve yapabilirsiniz. Konserve yıllardan beri kış için yapılan mutfak hazırlıklarının başında gelir.

Günümüzde artık sebze ve meyveler derin dondurucuda saklanabiliyorlarsa da dondurma işlemi konservenin yerini tutmaz. Sebze ve meyveleri tazeyken alıp konserve yapabileceğiniz gibi yemekten de konserve yapabilirsiniz.

Kışlık Konserve Yapımı

Domates, biber, patlıcan, bamya, taze fasulye ve kırmızı biber gibi sebzeler konserve yapılarak kışın tüketilebilir.

Konserve yapımı için domateslerin kabuklarını soyun ve rendeleyin. Ardından tencerede kaynatın. Sıcakken domatesleri kavanozlara aktarın ve kavanozu ters çevirin. Bunun için kavanozun kapağı sağlam olmalıdır. Ayrıca kapak kavanoza hava girmesini de engeller. Bu da konservenin bozulmamasını sağlar.

Biberleri ince ince doğrayın ve az yağda kavurun. Domateslerin kabuğunu soyun ve rendeleyerek bebeğin üstüne ilave edin. Biber ve domatesi birlikte pişirin. Dilerseniz sadece biber de pişirebilirsiniz. Malzemeyi sıcakken kavanozlara alın ve kapaklarını kapatarak ters çevirin.

Patlıcanları küp küp doğrayın. Tepsiye dizdiğiniz patlıcanları üzerine biraz yağ serpiştirip fırına verin. Pişirdiğiniz patlıcanları, pişirdiğiniz domatese ekleyin ve bir taşım da birlikte pişirin. Ardından malzemeyi kavanoza alıp kapağını iyice kapatıp kavanozları ters çevirin.

Konserve Yapımı

Bamyaları yıkayın ve kuru bir bezin üzerine yayın. Bamyaların başını temizleyin. Anlatıldığı gibi domates sosu hazırlayın. Ardından kaynaya domateslere bamyaları ilave edin. Bamyalar hafif sararınca karışımı kavanozlara koyun.

Kırmızı biberleri temizleyip kuruladıktan sonra fırına atın. Soğuduktan sonra biberlerin çekirdeğini çıkarın. Soyduğunuz biberleri kavanoza koyun ve kavanoz sıcakken kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin.

Meyve Konservesi Nasıl Yapılır?

Şeftali, kayısı, vişne, erik, üzüm ve birçok meyveyi konserve yaparak kışın da tüketebilirsiniz. Şeftaliyi soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Ardından şeftaliyi ay şeklinde kesip kavanoza koyun ve kavanoza 2 yemek kaşığı şeker ilave edin. Isıtıcıda su kaynatın ve kaynattığınız suyu şeftalinin boyunu aşacak şekilde kavanoza dökün. Kullanacağınız zaman malzemeyi blenderdan geçirebilirsiniz. Aynı yöntemi diğer meyveler için de uygulayabilirsiniz.

Kışlık hazırlıkların en önemlisi konserve hazır. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu