Koşu Bandınızın Temizliğini İhmal Etmeyin

Spor salonuna gitmeye vakti olmayanlar, kalabalık yerlerde spor yapmaktan hoşlanmayanlar evlerine egzersiz aleti almayı tercih ederler.

Evde spor yapmanın en kolay araçlarında biri olan koşu bandı, sık kullanımıyla birlikte zamanla kirlenir. Koşu bandınızı verimli ve uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bakım ve temizliğini düzenli olarak yapmalısınız.

Koşu bandınızı nasıl temizlemelisiniz?

  • Temizlikten önce koşu bandınız prizden çıkarın.
  • Koşu bandının dış kısmını düzenli olarak silmeli ve süpürmelisiniz.
  • Koşu bandının kolları ve kemerini elektrikli süpürgenizin fırçası ile süpürün.
  • Kemeri yumuşak ve ıslak bir bezle silebilirsiniz. Bu işlem sırasında kimyasal madde kullanmayın.
  • Koşu sırasında terleyeceğinizden koşu bandının kollarının rengi zamanla değişebilir. Bu sebeple her koşudan sonra bandın kollarını silin.
  • Koşu bandının led ekranını, led temizleyicilerle silebilirsiniz.
  • Koşu bandının motorunu 2 ayda bir açıp, elektrikli süpürgeyle temizleyin. Temizledikten sonra kapağı kapattığınızdan emin olun.
  • Koşu bandınızın ayaklarınızı koyduğunuz kısmının kirlenmemsi için, koşarken dışarıda giymediğiniz bir ayakkabı kullanın.

Temizliğin yanı sıra koşu bandının arada bir yağlanması gerekir. Bazı koşu bantları yağlama gerektirmemektedir. Yağlama gerekip gerekmediği konusunda bilgi edinmek için kullanma kılavuzunu okuyun.

Koşu bandı nasıl yağlanır?

Koşu bandından yüksek performans almak ve aletin ömrünü uzatmak için yağlama yapmalısınız. Eğer kullanım kılavuzunda koşu bandınızı belirli aralıklarla yağlamanız gerektiği yazıyorsa, bu işlem için üretilmiş yağla koşu bandını yağlamanız gerekir.

Yağlamadan önce cihazı fişten çekin. Koşu bandının üzerinden bandı kaldırın ve cihazla bant arasında yağı sürün. Aynı işlemi diğer tarafa da uygulayın. Eğer yağ taşarsa bezle temizleyin. İşlemi tamamladıktan sonra fişini takın ve cihazı 3 dakika kadar düşük kademede çalıştırın. Böylece yağın bandın her yerine dağılmasını sağlarsınız.

Bu yöntemleri kullanarak koşu bandınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu