Kot Nasıl Yıkanır?

Dayanıklı ve rahat olması dolayısıyla her mevsim tercih edilen kot kumaşların temizliği basit gibi görünse de detaylar önemlidir.

Pantolondan gömleğe, şorttan cekete kadar pek çok kıyafette bulunan kot kumaşın kullanım ömrünüz uzatabilirsiniz. İyi bir temizlikle kot kumaşları uzun yıllar kullanmak mümkün.

Kot Kumaş Nasıl Yıkanır?

Kot kumaşlar sıcak suda yıkanmamalıdır. Kot kumaş için ideal sıcaklık 30 – 40 derecedir. Yüksek sıcaklık kotun renginin solmasına sebep olur.

Kot kumaşı kurutmak için kurutucu kullanmayın. Kurutma makineleri de kot kumaşın renginin solmasına sebep olur.

Leke temizliğinde çamaşır suyu ya da çamaşır suyu içeren leke çıkarıcılar kullanmayın. Çamaşır suyu içeren temizleyiciler kotun renginin değişmesine sebep olur.

Yeni aldığınız kotları ayrı ayrı yıkayın. Farklı renklerdeki kot kumaşlar birbirilerine renk verebilir. Renklerinin değişmemesi için ilk yıkamada ayrı ayrı yıkamalısınız.

Bol gelen kotlarınızı küçültmek için sıcak su kullanmamalısınız. Fakat bel kısmından dar gelen kotları esnetmek için, henüz ıslakken kalıba alıp esnetebilirsiniz.

Koyu renkli kotlar, mavi kotlara oranla daha çabuk solar. Bunun önüne geçmek için çamaşır makinesinin deterjan gözüne çeyrek ölçek tuz koyabilirsiniz.

Yıkadıktan sonra kot kumaşları gölge ve havadar bir yerde kurutun. Direkt güneş ışığı kotun renginin solmasına ve sertleşmesine sebep olur.

Çamaşır Makinesinde Kot Nasıl Yıkanır?

Makinenizi hafif sıkma içerek, hafif yıkama programına ayarlayın.  Kotun rengine göre renkli veya beyazlar için deterjanı ve çeyrek ölçek tuz ilave edin. Yıkama tamamlandıktan sonra kotu bekletmeden çıkarın. Gölgede kurumaya bırakın.

Bu yöntemlerle temizleyerek kot kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu