Kozmos Çiçeği

Kozmos hızlı büyüyen, mevsimlik bir çiçektir. Kozmos çiçeği nasıl ekilir?

Kozmos bitkisinin uzun saplarının ucunda çiçekler açar. Katmerli, yalınkat çiçeklerinin yanı sıra, huni şeklinde taç yaprakları olanları da mevcuttur. Her türlü toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Güneşi seven bu bitki, bahçede büyük gruplar halinde kullanılabilir.

Aşırı sulama bitkiyi boylandırsa da, çiçek açtırmamaktadır. Toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapılması tavsiye edilir. Kozmosun bol çiçek vermesi için, baş sürgünlerinin budanması önerilir.

Yaz sonunda tohumları toplanan kozmosun, mayıs ayında tohumları bahçelere serpiştirilir. Oluşan fideler hızla büyüme göstererek, dik ve yan olarak sürgünler verir.

Şubat/Mart aylarında 21-24˚C’de kaliteli torf içerisine 3mm derine ekin. Çimlenme 5-10 gün arasındadır. Tohumlar toprak ısındığında çiçek açması amacıyla, mayıs ayında dışarıya ekilebilir.

Fideler taşınabilecek kadar büyüdüğünde, fideleri kutuya veya 7,5 cm’lik saksılara aktarın ve daha serin koşullarda büyütün. 5 cm uzunluğa eriştiğinde, gürleşmesi için büyüyen ucunu kopartın.

Daha sonra, donma riski tamamen geçmesinin ardından, ilkbahar sonunda dışarıya ekmek amacıyla yavaş yavaş dış koşullara göre iklimlendirin, birbirinden 30 cm uzaklıkta olacak şekilde güneş alan, iyi nem tutan tipte bir toprağa ekin.

Bu bilgileri kullanarak siz de evinizde rengarenk kozmos çiçekleri yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu