Kristal Nasıl Parlatılır?

Kristal eşyalar, şık ve gösterişli halleriyle dekorasyonların vazgeçilmezlerindendir. Kullanıma bağlı olarak yıpranan kristal nasıl parlatılır?

Mutfaktan avizelere, biblolardan takılara kadar pek çok alanda kristal malzemesine rastlıyoruz. Bu göz alıcı malzemenin güzelliğini koruyabilmek için bakımını ihmal etmemek gerekiyor.

Mutfakta kullandığınız kristal eşyaların temizliği elde yıkanarak yapılmalıdır. Kırılabileceklerinden makineye koyulmaları önerilmez. Ovmak için sert malzemeden üretilmiş bezler kullanmamalısınız, çizilebilirler.

Geniş bir kaba deterjanlı su koyup, kristal mutfak eşyalarınızı bu suyun içinde bekletebilirsiniz. Ardından iyice durulayıp kurumaya bırakın. Su lekelerine karşı da yumuşak bir bezle silmelisiniz.

Temizlik için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Kristallerin, 3 su bardağı ılık su, 1 su bardağı sirke içinde bekletin. Böylece kristalleriniz parlayacaktır.

Krsital avizeler parlaklıklarıyla salonlara şık bir hava katarlar. Fakat zamanla tozdan dolayı sararabilirler. Kristal avizenizi taşlarını çıkarıp tek tek temizlemeniz gerekir. Ilık su koyduğunuz geniş bir çıkardığınız kristal parçalarını yerleştirin ve bir gün bekletin. Ertesi gün avizeyi sirkeli suyla temizleyin ve durulayın. İyice kuruladıktan sonra avizeyi monte edebilirsiniz.

Parçaları tek tek çıkarmakla uğraşmak istemiyorsanız, çıkarmadan tek tek silerek de temizleyebilirsiniz. Bunun için avizeye giden elektriği kesin ve elektriği kestiğinizden emin olun. Arından alkollü ya da sirkeli bezle parçaları tek tek ovun ve nemli yumuşak bir bezle duruladıktan sonra kurulayın.

Bakımını ihmal etmediğiniz kristaller yıllar boyunca parlaklığını koruyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu