Kristal Vazo Nasıl Temizlenir?

Kristal vazolar başta olmak üzere, kristal eşyalar ihtişamlı görünümleri nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Ancak kristaller kolay çizilebildiğinden, bakım ve temizlik konusunda dikkatli olmak gereklidir.

Kristal vazolar kolay kırılabilir bir yapıya sahip olduğundan bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Bununla birlikte bez yardımıyla kristali temizlemek hem zaman alır hem de detay bölümlerinin temizlenememesine neden olur. Dolayısıyla kristal vazoları temizlemek için en etkili yöntem, su dolu bir kap aracılığı ile temizlik işlemini gerçekleştirmektir.

Çamaşır Suyu ya da Sirke Kullanın

Su dolu bir kap içerisine bir miktar çamaşır suyu ekleyerek, kristal vazoyu yarım saat kadar bekletin. Toz deterjan ya da farklı kimyasallar kullanmanız, vazonun çizilmesine neden olabilir. Çamaşır suyu, bu noktada hem etkili hem de güvenli bir yoldur.

Çamaşır suyu kullanmak istemiyorsanız, sirke kullanarak da temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 3’e 1 oranında kullanacağınız sirke, kristal vazolarınızı kolayca temizlemenize yardımcı olacağı gibi, iz bırakma ya da çiziklere yol açma gibi sorunların oluşmasını da engeller.

Kristal vazonuzu, alkollü suya batırarak, diş fırçası ile de temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem uzun zaman alabileceği gibi, yılda en az iki defa temizlediğiniz vazolar için ovalamadan temizlemek mümkündür.

Kristallerin Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Kristallerin ağız kısımları en hassas ve ince bölgeleridir. Bardakları ters çevirmeyin, aksi takdirde ağızlarında
    çatlama ve kırılmalar meydana gelebilir.
  • Kristallerinizi dolaba yerleştirirken diğer parçalarla aralarında bir miktar mesafe bırakın. Kristaller çok narin oldukları için birbirlerine değerek zedelenebilirler.
  • Kristallerinizi daima elde yıkayın ve yıkamaya başlamadan önce lavabonun zeminine lastik bir mat veya kalınca yumuşak bir bez yerleştirin. Kristallerinizi bu mat veya bezin üzerine yan yatırarak, sıcak suya sokmak suretiyle yıkayın.
  • Kristallerinizi her zaman sıvı bulaşık deterjanı ile yıkayın.
  • Kristallerinizi yıkarken bir fincan beyaz sirkeye üç fincan ılık su karışımını kullanabilirsiniz.
  • Kristallerinizi yıkarken elinizve kolunuzdaki tüm aksesuarları çıkarın. Aksi takdirde, kristallerinizi çizebilirsiniz.
  • Kristallerinizi kurumaya bırakırken yine altlarında yumuşak bir bez serin ve asla ağız üzeri koymayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu