Kruvaze Perde Nasıl Yıkanır?

Eve romantik bir atmosfer katan kruvaze perdeler, sanılanın aksine, diğer perdeler kadar kolay temizlenebilmektedir.

Kruvaze perdeler ikiye ayrılırlar: Mekanizmalı kruvaze perdeler ve manuel kruvaze perdeler.  Mekanizmalı kruvaze perdelerde perde mekanizma yardımı ile sağa sola açılır. Manuel kruvazelerde ise perde ip yardımı ile tutturulur ve hep aynı hizada kalır.

Kruvaze perdeler özellikle büyük pencerelere hareket katar. Yapıları sebebiyle de büyük pencerelerde kullanılmaları önerilir. Çoğu kişi kruvaze perdenin temizliğinin zor olduğunu düşünür. Bu sebeple de kullanmayı tercih etmez. Oysa temizliği diğer perdeler kadar kolaydır.

Kruvaze Perde Temizliği

Perdenin inci, kristal gibi parçaları çıkarılmalıdır. Bu parçaların çıkarılabilir olmaları çok önemlidir. Bu sebeple kruvaze perde alırken, bu aksesuarların çıkarılabilir olduklarından emin olun. Eğer bu aksesuarlar çıkarılamıyorsa, yıkamadan önce üzerilerine yıkama kılıfı geçirmelisiniz.

Kruvaze perdenin mekanizmasını çıkarın. Sağ ve sol yanındaki ip makaraları kaldırarak kruvaze perdeyi normal perde şekline getirin. Ardından kruvaze perdenizin sağ ve sol kanadında bulunan tülün içindeki şeffaf halkalı ekstraforları bulun. Ekstraforların alttaki halkasına bağlı olan ipleri çözün. Tülün iç tarafında bulunan şeffaf halkalı ekstraforun içindeki ipi çıkarın. Böylece perde normal tül halde kalır. Dilediğiniz şekilde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Tül perdeler ılık suda yıkanmalıdır. Makinenizi 30 dereceye ayarlayabilirsiniz. Yüksek sıcaklık tülün çekmesine sebep olabilir. Tül çeşidine göre yıkama şekli de değişir. Narin bir tül perdeyse, perdeyi bir yastık kılıfının içine koyarak makineye atabilirsiniz.

Çamaşır suyu gibi ağartıcı ürünler tül perdenin yıpranmasına sebep olur. Çamaşır suyu yerine perdenin yıkama suyuna iki kaşık toz şeker koyabilirsiniz. Marketlerde satılan toz çamaşır sodaları tül perde temizliğinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra tül perde temizliği için üretilen temizleyiciler de tercih edilebilir.

Yıkadıktan sonra perdeyi kurutmalısınız. Makineden çıkardıktan sonra perdeyi kornişe takın. Kruvaze perdenin mekanizmasını çıkardığınız şekilde sağ ve sol tarafından asılan ipleri tülün arka tarafında ki şeffaf halkalı ekstrafordan geçirerek toplayın ve en alttaki şeffaf halkalı ekstrafora bağlayın.

Bu işlemden sonra kruvaze perdenin mekanizmasını zincirlerinden çekerek tülünüzü istediğiniz yükseklikte ayarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu