Küçük apartman daireleri için dekorasyon önerileri

Eğer küçük bir apartman dairesinde oturuyorsanız, evinizde rahat edebilmeniz için eşya seçiminde ve yerleştirmesinde çok dikkatli olmalısınız.

Eşya seçerken daha geniş bir evin seçeneklerine oranla daha kısıtlı bir seçim kümeniz olacak; ama özen göstereceğiniz birkaç noktayla evinizi gayet ferah hale getirebilecek hatta olduğundan daha geniş gösterebileceksiniz.

Çok işlevli eşya kullanımı

Küçük evlilerin vazgeçmemesi gereken ilk unsur, çok işlevli eşya kullanımıdır. Sehpa işlevi görecek puflar, altında depolama bölmesi bulunan yataklar, sehpa niyetiyle kullanılacak sandıklar, açılıp kapanabilen masalar bu eşyaların başında gelmektedir.

Büyük yerine küçük koltuklar

Küçük evlerde işe yarayacak bir diğer çözüm yöntemi, bol bol koltuk kullanmak yerine, gerektiğinde kaldırılabilecek minderler kullanmak. Salonunuzda çok yer işgal edecek büyük bir koltuk ya da koltuk takımı yerine, çok daha küçük bir koltuk alıp lazım oldukça yere minder atmak oldukça mantıklı bir çözümdür. Ayrıca kullanılan koltukların kolçaksız olması da alandan tasarruf etmenizi sağlar.

Depolama ürünlerinin gerekliliği

Depolama kutuları, boş alan sıkıntısı çekilen küçük evlerin olmazsa olmazıdır. Eğer küçük bir evde oturuyorsanız ilk yapmanız gereken eşyalarınızı düzenli bir şekilde kutulamak, gerekenleri lazım oldukça dışarı çıkarmaktır. Kutuların üzerine etiket yapıştırmak da aradığınızı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Odaları olduğundan daha geniş göstermek

Küçük evlerde mekândan tasarruf etmek bir kenara, küçük illüzyonlarla dar odalarınızı olduğundan daha geniş göstermeniz bile mümkün. Şeffaf mobilyalar, duvarda asılı duran boy aynaları ve boydan boya döşenmiş raflar sayesinde odalarınızda daha genişlermiş izlenimi yaratabilirsiniz.,

Mutfak ve banyo

Daha küçük ama yine de etkili detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, banyo ya da mutfak lavabolarınızın alt kısmı boşsa, bu kısmı sepetler, kutular, hatta çekmeceli ünitelerle doldurabilirsiniz. Bu görüntü hoşunuza gitmiyorsa sevdiğiniz desende bir kumaşı alarak lavabonuzun alt kısmını çevreleyebilirsiniz.

Mutfakta kısıtlı dolaplardan şikâyetçiyseniz duvarınıza magnetli bıçak stantları ve kancalı raylar eklemeniz son derece doğru bir çözüm olacaktır. Mutfağınızda açık raf sistemi varsa, bu durum zaten dar olan alanınızın daha da dar görünmesine sebep olacak, boğucu bir hava yaratacaktır. Bu tür raflara raylı perdeler taktırarak kapalı hale getirmek gerekmektedir.

Evinize yaptığınız küçük dokunuşlarla en küçük evleri bile ferah ve içinde daha rahat yaşanabilir hale getirmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu