Küçük Banyo İçin Depolama Fikirleri

Küçük banyo için depolama fikirleri ile banyonuzu işlevsel hale getirin. Banyonuzda ufak değişiklikler yapın. Pratik çözümlerle banyonuzda ekstra depolama alanı yaratın.

Banyonuzu değiştirmeyi planlıyorsanız, banyonuzu yeniden dizayn ederken, fonksiyonel bir ortam yaratmayı amaçlayın. Yeni banyo tasarımınızda son trendleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Banyo Dekorasyonunda İşlevsel Çözümler

Küçük banyo için depolama fikirleri dekorasyon ile başlar. Banyoda yeterli depolama alanı elde edebilmek için dekorasyonu önemseyin. Bunun için öncelikle iyi düşünülmüş bir tasarıma ihtiyacınız var.

Teknoloji ve fonksiyonellik banyo dekorunda da aranan nitelikler arasında yer alıyor. Banyonuzun dekor planını yaparken fonksiyonelliği ön planda tutun. Banyonuzu dekore ederken mobilya, yer ve duvar döşemelerinizi doğru seçin.

Banyonuz için küvet seçiminde banyonuzun boyutunu göz önünde bulundurun. Banyonuz küçük ise, küvet seçiminde büyük kuvvetlerden uzak durun. Kullanacağınız büyük kuvvetler banyonuzu daha da daraltacak. Bunun yerine küçük ebatlı küvetleri seçin. Ayrıca köşeli küvetler de dar banyolar için farklı bir seçenek olarak düşünülebilir. Duvara monte ettirebileceğiniz klozet ve lavabo da banyonuzda yer tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacak.

Banyonuzda renk seçimine de özen gösterin. Banyoda daha çok açık renkler kullanın. Kullanılan koyu renk, banyonuzun daha küçük görünmesine neden oluyor. Zemin döşemeleri için seramikleri tercih edin. Seramik kaplamalar daha sağlam ve daha uzun ömürlü oluyor. Banyonuzda yer tasarrufu sağlamak için, genel aydınlatma kullanabileceğiniz gibi, aplikler de kullanabilirsiniz.

Küçük banyo depolama çözümleri

Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

Banyonun ebatları kullanım alanı ve banyonun işlevselliği açısından önemlidir. Fakat ebatları ne olursa olsun banyoları kullanışlı hale getirmek mümkün.

Küçük de olsa banyonuzu birkaç basit yöntemle işlevsel bir mekan haline getirebilirsiniz. Yapacağınız doğru mobilya seçimleriyle banyonuzu çok amaçlı bir yer yapabilirsiniz.

Banyo mobilyası seçerken, keşkin köşelerden sakınmalısınız. Yuvarlatılmış köşeler hem dar bir alan içinde hareket esnekliği kazandırarak kazaları önler, hem de mekana yumuşak bir atmosfer verir.

Banyo havlularınızı kullanıma hazır olarak saklamak için yere ihtiyaç duyuyorsanız, lavabo altını değerlendiren banyo dolaplarını tercih edebilirsiniz.

Sabahları güne hazırlanırken banyonuzu odanıza tercih ediyorsanız, lavabo üzerindeki aynanın önünde yer alacak olan cam bir raf, size parfüm, saç fırçası ve makyaj malzemeleriniz için elverişli bir alan sağlayabilir.

Banyonuz küçükse, dar eni olan duvarlardan birine yerleştireceğiniz raflı sistem, hem yatay çizgilerin mekanı olduğundan geniş algılanabilmesini sağlar hem de işlevsel kullanım alanını arttırır.

Banyodaki aydınlatmanın doğru konumlandırılması gerekir. Ayna aydınlatmaları, tavan ve nişlere yerleştireceğiniz birden fazla aydınlatma elemanı size hem yeterli ışığı verecektir, hem de ortamı daha geniş gösterecektir.

Dekorasyon Fikirleri

 • Banyoda modern bir hava yaratmak için siyah, beyaz ve griyi bir arada kullanabilirsiniz.
 • Küvette fazla zaman geçirmeyi seviyorsanız, banyoda bir küvet tepsisi bulundurabilirsiniz.
 • Banyoda bulunan eski dolabı atmak yerine, boyayarak depolama alanı olarak kullanabilirsiniz.
 • Banyodaki ‘‘ölü köşe’’ ölü köşeleri raf yaptırarak değerlendirebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak yerden tasarruf edebilir ve banyonuzu kullanışlı bir mekan haline getirtebilirsiniz.

Banyo Dolabı Nasıl Olmalı?

Dolaplar banyoları kullanışlı ve dekoratif hale gelmesini sağlar. Havlular, temizlik araçları gibi pek çok malzemenin depolandığı banyo dolapları, banyoların derli toplu görünmesi için tasarlanmaktadır.

Banyo dolapları çoğunlukla ayna ve raftan oluşmaktadır. Dilerseniz sade aynalı ya da sadece raflı dolaplar da tercih edebilirsiniz. Buna banyonuzun büyüklüğü ve kullanım alanınıza göre karar vermelisiniz.

Bunun yanı sıra dolaplar lavaboyu da içine alacak şekilde tasarlanabilmektedir. Böyle bir dolapta çamaşır makinesi için de bir alan bulunmaktadır. Böylece tüm araçlarınızı bir arada tutabilir ve yerden tasarruf edebilirsiniz. Bu şekilde tasarlanan dolaplar alt ve üst olmak üzere iki parçadan oluşur. Üst dolapta kozmetik ürünler, havlular bulunurken, alt dolaba temizlik malzemeleri ve çamaşır makinesi konulabilir.

Banyo dolabı seçiminde banyo boyutuna dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra ilk düşünülmesi gereken şey kullanımdır. Dolabı düzenli olarak temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Dolabın içinin yerleştirilmesi konusunda malzemelerin kullanım sıklığı dikkate alınmalıdır. Sürekli kullandığınız malzemeleri ön kısımlara, daha az kullandığınız malzemeleri ise daha üst raflara koymalısınız.

Bunun haricinde dolap aynasını en azından bir raf içerecek şekilde seçerseniz, aynayı da kullanabilirsiniz. Buraya günlük temizlik için gerekli olan malzemeleri dizebilir, böylece kullanışlılığını artırabilirsiniz.

Yapı marketlerden banyo dolaplarını daha kullanışlı hale getiren aparatlardan alarak, havlularınız ya da bornozlarınız için bu araçları kullanabilirsiniz. Özellikle küçük banyolar için bu seçenekler yerden tasarruf sağlar.

Küçük banyo
Küçük banyo

Banyo Mobilyası Seçimi

Küçük banyo için depolama fikirleri banyo mobilyası seçiminde önemli.

Banyonun küçük olması mobilyaların ve eşyaların yerleşimi açısından zor olabilir. Fakat banyolar doğru yerleşim ve uygun mobilya seçimiyle fonksiyonel hale gelebilir.

Havlular, deterjanlar vs. gibi eşyaların depolandığı dolaplar, banyolar için en önemli sorundur. Dolap seçiminde banyonuzun mimari yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Banyo içerisinde hareketleriniz engellemeyecek şekilde ve olabildiğince çok eşya alabilenleri tercih etmelisiniz.

Küçük bir alanınız olduğu için gereksiz hiçbir eşyayı banyonuzda bulundurmamalısınız. Bu konuda da size fonksiyonel dolaplar yardımcı olacaktır. Havlu, tıraş ve saç kurutma makineleri gibi küçük ama yer kaplayan tüm eşyalarınızı dolaba koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

Dolapların yerden başlama uygulaması, küçük banyolar için oldukça faydalı bir çözümdür. Bu şekilde küçük bir alanda olabilecek en geniş depolama alanına sahip olursunuz.

Küçük banyolarda küvet kullanımı zordur. Ya çok küçük bir küvet ya da küvet yerine duş kabini tercih etmelisiniz. Eğer küvetiniz varsa ve duş perdesi kullanacaksanız perdelerinizin desenlerine dikkat etmelisiniz. Bazı desenler küçük mekanları daha da küçük gösterebilir. Banyonuz için düz, desensiz modelleri tercih etmelisiniz.

Aynalar küçük alanları daha büyük göstermek için sık kullanılan yöntemlerdendir. Banyonuzda mümkün olan en büyük aynayı kullanmalısınız. Bu şekilde banyonuzun daha büyük göründüğünü göreceksiniz.

Aydınlatma da banyonuzun küçük görünmesine sebep olabilir. Banyonuzun aydınlatması az ya da yetersiz ise aydınlatma aracını değiştirmeniz gerekir.

Eşyalarınız, duvarlarınız ve zeminlerin mümkün olduğunca aynı renklerde seçmeye çalışın. Birbirinden farklı renkler de mekanı küçük gösterebilir.

Püf Noktaları

 • Ankastre lavabo ve tuvaletler yerden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Kapınız içe doğru açılıyorsa bunu sürme panel ya da perde kapılarla değiştirebilirsiniz.
 • Yarı transparan kapılar banyonun gün ışığı almasını da sağlayacağından daha geniş görünmesine yardımcı olur.
 • Sade renk ve modern mobilyalar banyonuzun daha ferah görünmesini sağlayacaktır.
 • Paslanmaz çelik gibi yansıtıcı yüzey ve döşemeler, ışığın etrafa yayılmasını sağlar.
 • Fayansların yerden tavana kadar uzanmasını sağlayın.
 • Yerden ısıtma, alandan tasarruf etmeyi sağlar. Bunun yerine ince radyatörler de tercih edebilirsiniz.
 • Sıcak – soğuk su mikserli musluklar ikili musluk başlarına göre çok daha az yer kaplar.
 • Tepe aydınlatmaları ya da tavan ışıklandırmaları dar alanın daha hacimli görünmesini sağlar.
 • Lavabo altı, lavabo ve tuvalet arası gibi yerleri dolap olarak değerlendirin.
Küçük banyo dekorasyonu
Küçük banyo dekorasyonu

Küçük Banyolar İçin Depolama Çözümleri

Küçük banyolar için açık renkte dekorasyon tercihi yapabilirsiniz. Koyu renkle, banyonuzu karanlık ve küçük gösterebilir. Havlu, kozmetik malzemeler, banyo aksesuarları gibi yer kaplayan eşyalarınızı, raflara yerleştirin. Küçük banyolarda, kapaklı dolaplar fazlaca yer kaplayıp, kullanım alanınızı daraltacaktır. Açık raf sistemleri, kullanılamayacağını düşündüğünüz köşeleri işlevsel hale getirir ve size ekstra depolama alanı sağlar. Açık raf sistemi için, açık renkler seçerek, banyonuzu daha aydınlık hale getirmiş olacaksınız. Kapı arkasına askılık asın ve bornozları bu askılıkta muhafaza edin. Bornozlar hacimli olduğu için, dolapta ve rafta fazla yer kaplayabilir. 
Küçük banyolarınızı, ekstra kullanım alanı yaratacak şekilde dekore ederek, hem dekoratif, hem de kullanışlı bir banyo konsepti yaratmış olacaksınız. 

Banyo seramiklerinizi açık renklerde tercih ederek, aralara serpiştireceğiniz birkaç renkli aksesuar, banyonuzda canlı ve şık bir görünüm sağlayacaktır.

Takılarınız, makyaj malzemeleriniz için küçük depolama kutuları yapabilir ve biriken dağınıklığı toplayabilirsiniz. Günlük kullandığınız ojenizi, kreminizi ve makyaj malzemelerinizi cam kavanozlara koyarak lavabonuzun yanına yerleştirebilirsiniz.

Dar ve kullanışsız olduğunu düşündüğünüz banyonuzda, metal aksesuar borularını lavabonuzun yanına sabitleyerek, banyo malzemeleriniz ve havlularınız için fazladan alan kazanabilirsiniz.

Cepli bir fileyi dekoratif askı kancaları ile duvarınıza asarak duş jellerinin, fazla sabunların ve misafir havlularının etrafa dağılmasını önleyebilirsiniz.

Klasik bir banyo oluşturmak için koyu ahşap renkte dolaplar kullanın. Banyonuzda yeterli yer yoksa asma lavabo ve klozet kullanın. Böylece banyonuz daha büyük görünecektir. Duvarlardan birini canlı ve parlak bir renge boyayarak banyonuza derinlik katabilirsiniz. Duvar renklerine uygun olarak, renkli klozet kapakları kullanın. Banyonuzda fazla tadilat yapmamak için, sadece lavaboyu değiştirin. Bu küçük değişiklik, banyonuzun görünümünün farklılaşmasına yetecektir. Tek bir ayna yerine, irili ufaklı birçok ayna kullanın. Banyonuz daha büyük ve aydınlık görünecektir.

Banyonuzda hem renkli bir görünüm sağlamak, hem de dağınıklığı toparlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz. Siz de bu bilgiler ışığında banyonuzun daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu