Küçük Banyolar İçin Çözümler

Banyonun küçük olması mobilyaların ve eşyaların yerleşimi açısından zor olabilir. Fakat banyolar doğru yerleşim ve uygun mobilya seçimiyle fonksiyonel hale gelebilir.

Havlular, deterjanlar vs. gibi eşyaların depolandığı dolaplar, banyolar için en önemli sorundur. Dolap seçiminde banyonuzun mimari yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Banyo içerisinde hareketleriniz engellemeyecek şekilde ve olabildiğince çok eşya alabilenleri tercih etmelisiniz.

Küçük bir alanınız olduğu için gereksiz hiçbir eşyayı banyonuzda bulundurmamalısınız. Bu konuda da size fonksiyonel dolaplar yardımcı olacaktır. Havlu, tıraş ve saç kurutma makineleri gibi küçük ama yer kaplayan tüm eşyalarınızı dolaba koyarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

Bu senenin trendi de olan dolapların yerden başlama uygulaması, küçük banyolar için oldukça faydalı bir çözümdür. Bu şekilde küçük bir alanda olabilecek en geniş depolama alanına sahip olursunuz.

Küçük banyolarda küvet kullanımı zordur. Ya çok küçük bir küvet ya da küvet yerine duş kabini tercih etmelisiniz. Eğer küvetiniz varsa ve duş perdesi kullanacaksanız perdelerinizin desenlerine dikkat etmelisiniz. Bazı desenler küçük mekanları daha da küçük gösterebilir. Banyonuz için düz, desensiz modelleri tercih etmelisiniz.

Aynalar küçük alanları daha büyük göstermek için sık kullanılan yöntemlerdendir. Banyonuzda mümkün olan en büyük aynayı kullanmalısınız. Bu şekilde banyonuzun daha büyük göründüğünü göreceksiniz.

Aydınlatma da banyonuzun küçük görünmesine sebep olabilir. Banyonuzun aydınlatması az ya da yetersiz ise aydınlatma aracını değiştirmeniz gerekir.

Eşyalarınız, duvarlarınız ve zeminlerin mümkün olduğunca aynı renklerde seçmeye çalışın. Birbirinden farklı renkler de mekanı küçük gösterebilir.

Püf noktaları

  • Ankastre lavabo ve tuvaletler yerden tasarruf etmenizi sağlar.
  • Kapınız içe doğru açılıyorsa bunu sürme panel ya da perde kapılarla değiştirebilirsiniz.
  • Yarı transparan kapılar banyonun gün ışığı almasını da sağlayacağından daha geniş görünmesine yardımcı olur.
  • Sade renk ve modern mobilyalar banyonuzun daha ferah görünmesini sağlayacaktır.
  • Paslanmaz çelik gibi yansıtıcı yüzey ve döşemeler, ışığın etrafa yayılmasını sağlar.
  • Fayansların yerden tavana kadar uzanmasını sağlayın.
  • Yerden ısıtma, alandan tasarruf etmeyi sağlar. Bunun yerine ince radyatörler de tercih edebilirsiniz.
  • Sıcak – soğuk su mikserli musluklar ikili musluk başlarına göre çok daha az yer kaplar.
  • Tepe aydınlatmaları ya da tavan ışıklandırmaları dar alanın daha hacimli görünmesini sağlar.
  • Lavabo altı, lavabo ve tuvalet arası gibi yerleri dolap olarak değerlendirin.

Siz de bu bilgiler ışığında banyonuzun daha ferah olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu