Küçük Evler için Dekorasyon Fikirleri

Küçük evlerin dekorasyonunda eşya seçimi çok önemlidir. Büyük evler için olan alternatiflerden daha az da olsa doğru seçimleri yaparak küçük evinizi ferah bir mekan olmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük evlilerin vazgeçmemesi gereken ilk unsur, çok işlevli eşya kullanımıdır. Sehpa işlevi görecek puflar, altında depolama bölmesi bulunan yataklar, sehpa niyetiyle kullanılacak sandıklar, açılıp kapanabilen masalar bu eşyaların başında gelmektedir.

Küçük evlerde işe yarayacak bir diğer çözüm yöntemi, hantal koltuklar yerine minderler kullanmaktır. Küçük bir koltuk tercih edip bunu minderlerle destekleyebilirsiniz. Koltuğunuzu da kolçaksız olanlardan seçmelisiniz.

Depolama ürünleriyle yerden tasarruf edebilirsiniz. Eşyalarınızı düzenli bir şekilde kutulayarak derli toplu halde tutabilir ve dağınıklığı da önleyebilirsiniz. Kutuların üzerine etiket yapıştırarak hangi eşyanın nerde durduğuna dair kendinize küçük ipuçları oluşturabilirsiniz.

Küçük illüzyonlarla odalarınız olduğundan daha büyük göstermeniz de mümkün. Şeffaf mobilyalar, boy aynaları ve boydan boya döşenen raflarla mekana ferahlık katabilirsiniz.

Mutfak ve banyolarda ise olabildiğince işlevsel dolap kullanmak gerekir. Lavabo altlarını dolap olarak değerlendirebilirsiniz. Çekmeceleri ünitelerde işinize yarayabilir.

Mutfakta yeterli alanınız yoksa duvarlarda magnet ve kancalı raylardan faydalanabilirsiniz. Hantal dolaplar yerine açık raf sistemi tercih ediyorsanız raflarınızı ince bir tül perdeyle örtebilirsiniz.

Oturma odasında sehpa, kanepe, televizyon ünitesi ve büfe gibi mobilyaların olması gerektiği gibi geleneksel düşüncelere yer vermeyin. Aksi takdirde küçük olan odayı daha da küçük hale getirebilirsiniz.

Küçük Oda Dekorasyonu

Küçük odalar için doğru kullanım alanları basit ipuçları ile oluşturulabilir. Küçük odalarda öncelikle doğru renge karar verilmesi önerilir. Yeşil, gri ve mavi, küçük metrekareye sahip odalar için idealdir.  Özellikle gri, farklı renklerle rahatlıkla kombinlenebildiğinden tavsiye edilir. Odanın tavanı, duvar renginin bir ton açığına boyanarak, yüksek ve havadar bir görünüm elde edilir.

Perdelerin, tavana yakın asılması ve tavandan yere kadar uzanan perde modellerinin tercih edilmesi önerilir. Küçük odalarda kanepe seçimi çok önemlidir. Küçük metrekareler için,  bir kanepe, bir koltuk ya da dinlenme koltuğu kombinlenerek kullanılabilir.  Koltuk ve sandalye tercihlerinin,  kolsuz olanlardan yana yapılması tavsiye edilir.

Çok fonksiyonlu mobilyaların seçimi, küçük odalar için avantaj sağlar. Bu nedenle,  sandıklı puf ya da sehpalar, yatak olan koltuklar ve gömme kitaplıklar kullanılabilir. Siz de, bu öneriler ışığında, küçük odanızı büyük dünyanız yapabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Mobilyaları

1. Pratik masa

2

2. Bebek bakım ünitesi

3

3. Koltuk ve yatak

6

4. Koltuk ve yatak ünitesi

7

5. Merdiven altı depolama aracı

4

6. Pratik sehpa

5

7. Pratik masa ünitesi

1

Cam mobilya her zaman mekanları daha geniş gösterir ve az eşya olduğu hissi verir. Açık renkler küçük oda dekorasyonunda ideal tonlardır. Kanepe veya bir dolabınızı canlı bir renkte seçerek, odaya deirnlik hissi verip, yüzeyselliği engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu