Küçük Evler için Dekorasyon Fikirleri

Küçük ev dekorasyonu fikirleri mi arıyorsunuz? Eşya seçimini önemseyin. Büyük evler için olan alternatiflerden daha az da olsa doğru seçimleri yaparak küçük evinizi ferah bir mekan olmasını sağlayabilirsiniz.

Evlerde ve bahçelerde yer alan dar mekânlar kullanıcıların karşısına çoğu zaman problem olarak çıkmaktadır.  Bu dar mekânları etkili bir şekilde kullanmak çoğu zaman zor olarak görülse de birkaç dekorasyon önerisi ile dar mekânları ferah ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Fikirleri:

  • Evinizde veya bahçenizde bulunan dar bölümlerin duvarlarını açık ve pastel renkler kullanarak boyayabilirsiniz. Bu renkler mekâna ferah bir görünüm kazandıracaktır.
  • Dar bölümlerin duvarlarında duvar kâğıdı kullanmak çok fazla önerilmez. Ancak duvar kâğıdının şıklığını yakalamak istiyorsanız, yatay desenleri olan duvar kâğıtlarını tercih edebilirsiniz.  Bu duvar kâğıtları ile mekânın dar görünmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Dar mekânlarınızda az sayıda büyük mobilya kullanabilirsiniz. Böylece dar mekâna sade ve geniş bir görünüm katabilirsiniz.
  • Dar mekânlara geniş bir görünüm vermek için ev veya bahçe mobilyası seçerken üzerinde az deseni olan, tek veya iki renk mobilyaları tercih edebilirsiniz.
  • Yemek masası sehpa gibi mobilyalara ihtiyaç duyarsanız, bu mobilyaların portatif olanlarına yönelebilirsiniz.
  • Dar bölüm evinizin yatak odası ise, dekorasyonda dolap olarak gömme dolaplara yer verebilirsiniz. Gömme dolap yerine ikinci bir alternatif olarak sürgülü dolap tercih edebilirsiniz. Böylelikle yatak odalarını daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.
  • Evinizdeki dar bölüm mutfağınızsa, açık renk mutfak dolapları ve açık renk masa sandalye ile yine açık renk tezgâh tercih ederek, mutfakta ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Dar bölüm evin çocuk odası ise ranza kullanın. Tercihinizi gömme ranzadan yana kullanırsanız, dar çocuk odanıza maksimum genişlikte bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Evinizde ve bahçenizde yer alan dar mekânlarda, bu dekorasyon fikirleri ile olduğundan daha geniş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Küçük evlilerin vazgeçmemesi gereken ilk unsur, çok işlevli eşya kullanımıdır. Sehpa işlevi görecek puflar, altında depolama bölmesi bulunan yataklar, sehpa niyetiyle kullanılacak sandıklar, açılıp kapanabilen masalar bu eşyaların başında gelmektedir.

Küçük evlerde işe yarayacak bir diğer çözüm yöntemi, hantal koltuklar yerine minderler kullanmaktır. Küçük bir koltuk tercih edip bunu minderlerle destekleyebilirsiniz. Koltuğunuzu da kolçaksız olanlardan seçmelisiniz.

Depolama ürünleriyle yerden tasarruf edebilirsiniz. Eşyalarınızı düzenli bir şekilde kutulayarak derli toplu halde tutabilir ve dağınıklığı da önleyebilirsiniz. Kutuların üzerine etiket yapıştırarak hangi eşyanın nerde durduğuna dair kendinize küçük ipuçları oluşturabilirsiniz.

Küçük illüzyonlarla odalarınız olduğundan daha büyük göstermeniz de mümkün. Şeffaf mobilyalar, boy aynaları ve boydan boya döşenen raflarla mekana ferahlık katabilirsiniz.

Mutfak ve banyolarda ise olabildiğince işlevsel dolap kullanmak gerekir. Lavabo altlarını dolap olarak değerlendirebilirsiniz. Çekmeceleri ünitelerde işinize yarayabilir.

Mutfakta yeterli alanınız yoksa duvarlarda magnet ve kancalı raylardan faydalanabilirsiniz. Hantal dolaplar yerine açık raf sistemi tercih ediyorsanız raflarınızı ince bir tül perdeyle örtebilirsiniz.

Oturma odasında sehpa, kanepe, televizyon ünitesi ve büfe gibi mobilyaların olması gerektiği gibi geleneksel düşüncelere yer vermeyin. Aksi takdirde küçük olan odayı daha da küçük hale getirebilirsiniz.

Küçük Oda Dekorasyonu

Küçük odalar için doğru kullanım alanları basit ipuçları ile oluşturulabilir. Küçük odalarda öncelikle doğru renge karar verilmesi önerilir. Yeşil, gri ve mavi, küçük metrekareye sahip odalar için idealdir.  Özellikle gri, farklı renklerle rahatlıkla kombinlenebildiğinden tavsiye edilir. Odanın tavanı, duvar renginin bir ton açığına boyanarak, yüksek ve havadar bir görünüm elde edilir.

Perdelerin, tavana yakın asılması ve tavandan yere kadar uzanan perde modellerinin tercih edilmesi önerilir. Küçük odalarda kanepe seçimi çok önemlidir. Küçük metrekareler için,  bir kanepe, bir koltuk ya da dinlenme koltuğu kombinlenerek kullanılabilir.  Koltuk ve sandalye tercihlerinin,  kolsuz olanlardan yana yapılması tavsiye edilir.

Çok fonksiyonlu mobilyaların seçimi, küçük odalar için avantaj sağlar. Bu nedenle,  sandıklı puf ya da sehpalar, yatak olan koltuklar ve gömme kitaplıklar kullanılabilir. Siz de, bu öneriler ışığında, küçük odanızı büyük dünyanız yapabilirsiniz.

Sürgülü Kapı ile Alan Kazanın

Küçük ev dekorasyonu için alan açmak önemli. Eviniz dar ise, alan yaratmak için sürgülü kapı kullanabilirsiniz. hatta geniş mekanlarda bile sürgülü kapı tercih edebilirsiniz.

Eviniz dar ise, alan yaratmak için sürgülü kapı kullanabilirsiniz. Hatta geniş mekanlarda bile sürgülü kapı tercih edebilirsiniz.

Özellikle mutfak ve banyo kapılarının açılması için yeterli alan olmayabilir. Sürgülü kapı kullanarak, alandan tasarruf sağlamanın yanı sıra, hoş bir görüntü de oluşturabilirsiniz. Sürgü kapıları hazır temin edebileceğiniz gibi, bir marangoza özel olarak da, yaptırabilirsiniz. Her iki seçenekte de, önemli olan kapınızın ölçüsünü bilmenizdir.

Banyo ve mutfak gibi sık kullanım alanlarında, kapının pratik kullanılması önemlidir. Sürgülü kapılar bu tür mekanlar için en uygun kullanım şekline sahiptir. Sürgülü kapı sistemi, alandan tasarruf etmenizi sağlarken, şık bir görünüm de kazandırır. Mutfak ve banyonuza yaptırmak istiyorsanız renk seçimine dikkat edin. Bu alanlar çok sık kullanıldığı için açık renkleri tercih etmeyin. Sürgülü kapıları ister tanıdığınız bir marangoza yaptırabilir, ister yapı marketlerde uzmanlarla görüşerek temin edebilirsiniz. Mutfak ve banyonuzda şık bir görünüm ve pratik bir kullanım için sürgülü kapıları tercih edebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Mobilyaları

1. Pratik masa

2

2. Bebek bakım ünitesi

3

3. Koltuk ve yatak

6

4. Koltuk ve yatak ünitesi

7

5. Merdiven altı depolama aracı

4

6. Pratik sehpa

5

7. Pratik masa ünitesi

1

Cam mobilya her zaman mekanları daha geniş gösterir ve az eşya olduğu hissi verir. Açık renkler küçük oda dekorasyonunda ideal tonlardır. Kanepe veya bir dolabınızı canlı bir renkte seçerek, odaya deirnlik hissi verip, yüzeyselliği engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu