Küçük Evler İçin Mikro Loft Dekorasyon

Son yılların en trend ev dekorasyon fikirlerinden loft tarzı için büyük mekanlara ihtiyaç duyuluyor. Oysa küçük bir mekanda da loft tasarım mümkün.

Kökeni 1980’li yıllara dayanan loft dekorasyon, artık kullanılmayan bina, depo, fabrika gibi alanlarda yapılıyordu. Zamanla ise modern loft dekorasyon örneklerini apartman dairelerine girdiğini görüyoruz. Loft dekorasyon örneklerine özellikle yüksek tavanlı, geniş salonlu evlerde rastlıyorduk.

Antique Market-2
Görsel: Antique Market

Mikro loft ile artık küçük evlerde de loft tasarımın izlerine rastlamak mümkün. Estetik olarak loft tasarım istiyor da evim küçük diye yakınıyorsanız, mikro loft tam da sizin için ideal bir çözüm.

Mikro Lotf Nedir?

Lotf tarzının küçük evlere uygulanmasına mikro loft denilebilir. Elinizde geniş bir mekan olmayabilir ama küçük bir alanı da açık plan anlayışına göre tasarlayabilirsiniz.

Küçük de olsa geniş tavanlı bir ev mikro loft tasarım için ideal olacaktır. Yüksek tavanın doğru yöntemle kullanılışı ile ferah bir mekan oluşturmak mümkün.

Antique Market
Görsel: Antique Market

Öncelikle bölücü duvarlardan kurtulmak gerekir. Yani odalara veda etmek vakti. Odalar arasındaki sınırları kaldırıyoruz. Oturma kısmıyla yatak kısmı, mutfakla salon kısmı arasındaki bölücü duvarları kaldırarak odalar arasında kesintisiz bir alan oluşturuyoruz.

Küçük evlerde loft tarzı oluşturmak istiyorsanız, depolama çözümleri önemlidir. Fazla eşya, görüntünün akışkanlığını bozar. Yeterli ve fonksiyonel dolaplar ile evin içindeki kalabalık yok edilmelidir. Fakat fazla dolap da görüntüyü yorar.

Specht Architects
Görsel: Specht Architects

Küçük evde loft tarz oluşturmak için modüler bir mutfak tezgahı tercih edebilirsiniz. Açıldığında masa olabilen, kapandığında raf olarak kullanılan, lavabo kısmı gizli… bir mutfak tezgahı oldukça şaşırtıcı olacaktır.  Mutfağı alabildiğine minimize etmek gerekir. Diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da açık renkler tercih edilmeli.

Duvar ya da zeminde kullanılabilen sıvanmamış beton görünümü loft tarzın olduğu gibi mikro loft tarzın da dinamosudur denilebilir. Böylece mekana eski bir fabrika ya da depo izlenimi verilebilir. Zeminin desensiz olması da aynı etkiyi yaratır.,

Feinmann, Inc.
Görsel: Feinmann, Inc.

Mikro loft dekorasyonda, loft dekorasyonda kullanılan mobilyaların küçük halleri kullanılmalıdır. Loft dekorasyonda büyük mobilyalar kullanılıyor. Metal, ahşap karışımı büyük mobilyalar bu dekorasyonun gözdeleridir. Diğer önemli bir unsursa aydınlatmadır. Büyük aydınlatma araçları kullanılır. Tüm bu unsurların küçük evler için uygun olanları tercih edilmelidir.

Loft dekorasyonda eşyaların sade ve sofistike olması gerekir. Mobilyaları bu özelliğe sahip olanlardan seçmelisiniz. Taş heykeller, ham ahşap sehpalar ve endüstriyel mobilyalar alarak başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu