Küçük Mutfakları Düzenlemek için Öneriler

Mutfakların düzenli olması hem hijyeni etkiliyor hem de yemek yaparken kolaylık sağlıyor. Küçük mutfakları düzenli hale getirmek daha zor olduğu gibi, önemli birkaç noktaya dikkat ederek, küçük mutfaklarınızı düzenli hale getirebilirsiniz.

Küçük mutfakların düzeni hem depolama hem de kullanım açısından önem taşıyor. Alternatif yöntemler ve ek depolama alanları kullanarak, mutfağınızın düzenli ve kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Mutfakları Düzenlemek için Öneriler

 1. Mutfak kapısını sökerek, yerine boncuk perde ya da raylı kapı takın. Bu şekilde mutfağınızı hem daha kullanışlı hale getirebilir hem de yer kazanabilirsiniz.
 2. Beyaz eşya ve elektrikli mutfak aleti alırken, tercihinizi fazla yer kaplamayan ürünlerden yana kullanın.
 3. Mutfak tezgahının üstünü mümkün olduğunca boş bırakarak, yemek yaparken kullanacağınız bir alan yaratın.
 4. Büyük kesme tahtaları kullanın. Lavabo üzerinde ya da ocak üzerinde de kesme tahtasını kullanabilmeniz, yemek hazırlarken geniş bir alan sağlar.
 5. Depolama için mümkün olduğunca fazla raf kullanın. Duvarların yanı sıra, dolapları da raf açısından etkili bir şekilde değerlendirin.
 6. Dolaplar ile tavan arasında kalan boşluğa, nadir olarak kullandığınız eşyaları yerleştirin.
 7. Tavalar, kepçeler ya da mutfak örtüleri için dolaplara monte edilen askılıkları kullanın.
 8. Fırın eldivenlerinizi ve diğer sık kullanılan mutfak elemanlarını, el altında bulundurun. 
 9. Paslanmaz çelik yüzeyler, hem şık durur, hem de kullanım açısından çok pratiktir. 
 10. Çatal bıçak takımını yerleştirdiğiniz düzenleyici, aynı zamanda küçük ve kolay kaybolan eşyaları saklamak için de iyi bir yerdir. 
 11. Tencereleri mutfak dolabının içine, boy ve tiplerine göre sıralayın. Takım tencereleri bir arada, üst üste sıralayın. 
 12. Duvara bir askılık asın. Yemek yaparken en çok kullandığınız aletleri bu askılığa asın. Böylece, aletlere istediğiniz zaman ulaşmak kolay olur. 
 13. Eski meyve kasalarını boyayın ve dilediğiniz her şeyi depolamak için, masanın altına koyun. 

Küçük mutfaklarda depolama sorunlarını çözmek ve mutfağınızı düzenli hale getirmek için, kullandığınız dolap, beyaz eşya ya da duvardaki boşlukları da alternatif bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, çok amaçlı mutfak masaları ya da sandalyeler kullanarak, işlevselliği artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu