Küçük Oturma Odası Dekorasyonu

Evin en çok vakit geçirilen alanlarından olan oturma odası evin çehresini de yansıtır. Bu sebeple oturma odası dekorasyonu oldukça önemlidir.

Oturma odası estetik, konfor ve işlevsellik gibi unsurlar düşünülerek döşenir. Büyük alanların dekorasyonu daha kolaydır fakat küçük oturma odası dekorasyonu için daha yaratıcı ve fonksiyonel fikirler gerekir.

Küçük Oturma Odası

Küçük Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Açık Zemin Renkleri Kullanın

Küçük alanların zemininde fazla desenli ve koyu renkler boğucu bir atmosfer oluşmasına sebep olacaktır. Açık renkler için iç mekana ferahlık katacaktır. Açık renk duvarlar ve zeminler  oturma odasının olduğundan daha büyük görünmesini sağlar.

Uyumlu Renkler Seçin

Doğru ışıklandırma ile desteklenen uyumlu renk tonları küçük oturma odasının havasını değiştirebilir. Sıcak tonlar ile oturma odanızı masalsı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Dekoratif Duvar Rafları Kullanın

Küçük alanlarda yer kazanabilmek için raflardan faydalanabilirsiniz. Fakat kesinlikle büyük raflar kullanmamalısınız. Küçük ve şık raflar hem objeler için yer açacaktır hem de dekoratif görünecektir.

Duvarları Değerlendirin

Zemini mümkün olduğunca boş bırakabilmek için duvarları değerlendirmelisiniz. Büyük bir TV ünitesi yerine duvara monte edilebilen duvar paneli tercih edebilirsiniz.

Küçük Oturma Odası

Derinlik Katan Işıklandırma Kullanın

Tavandan tek bir noktadan aydınlatma yerine birkaç ışıklandırma unsuru kullanabilirsiniz. Okuma alanı için ayrı, dinlenme alanı için ayrı ışıklandırma tercih edebilirsiniz. Okuma alanı için yumuşak renkler kullanırken dinlenme alanı için beyaz ışık kullanabilirsiniz.

Duvar Nişi Kullanın

Duvar nişleri hem dekoratif görünür hem de dekorasyona işlevsellik katar. Etrafta dağınık halde duracak eşyaları düzenlemesi açısından da faydalı olacaktır.

Bu dekorasyon fikirlerini uygulayarak küçük oturma odanızın daha ferah ve estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu