Küçük temizlik için pratik öneriler

Evde ‘küçük temizlik’ de denilen temizlik için, pratik bilgiler bulunur.

Evde bulunan vazoların temizliği daha az yapılır ya da ihmal edilebilir. Aslında, dip temizliğini kolayca yapmak mümkündür. Bunun için; vazonun dibine bir parça deterjanlı sünger koyulur. Uzunca bir çubuk yardımı ile vazo dibindeki sünger hareket ettirilerek temizlenir. Ardından, sünger çıkarılır ve durulama yapılır. Ayrıca, vazo içinde uzunca bir süre kalan su, kötü bir koku oluşturur. Bu kokuyu önlemenin yolu, vazo içinde bir parça sünger bulundurmaktır.

Halı üzerine sakız yapışabilir. Sakız lekesini temizlemek için, halı üzerinde buz torbası gezdirilmesi önerilir. Böylece leke, kolayca temizlenir. Elbise üzerine yapışan sakız lekeleri de rahatlıkla temizlenebilir. Bunun için elbise, önce bir naylon torba içine koyulur ve buzluğa yerleştirilir. Sonra, 1 saat kadar beklenir ve çıkarılır.

Evde sıkça kullanılan saç fırçalarını temizlemek için önce, fırça ılık sabunlu su ile yıkanır. Sonra, yarım kahve kaşığı amonyak ve dört bardak su karıştırılır. Fırça, hazırlanan karışım içine koyulur ve 5-10 dakika bekletilir. Daha sonra fırça, karışımdan çıkarılır, ılık su ile yıkanır ve kurulamaya bırakılır.

Siz de, bu temizlik önerileri ile evdeki hijyeni koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu