Küçük Tezgahlı Mutfaklar için Öneriler

Mutfak tezgahınız küçükse ve hiçbir şey sığdıramıyorsanız, farklı yöntemler deneyerek mutfaktaki alanınızı genişletebilirsiniz.

 Büyük bir mutfak herkesin ortak isteği olmasına ragmen, her zaman mümkün olamayabiliyor. Mutfak küçük olduğunda, ister istemez mutfak tezgahı da küçük bir alana sahip oluyor. Küçük bir mutfak tezgahınız varsa bile, mevcut alanı kullanarak, daha fazla alan yaratabilirsiniz.

Şık tepsiler kullanın

Mutfakta sürekli elinizin altında bulunması gereken malzemeleri birarada tutarak, yerden tasarruf edebilir ve mutfağınızın daha düzenli gözükmesini sağlayabilirsiniz. Şık bir tepsinin üzerine en sık kullandığınız malzemeleri dizerek, hem derli toplu bir görüntü elde edebilir, hem de tezgah alanınızı verimli kullanmış olursunuz.

Malzemelerinizi kavanozlara aktarın

Kutulu malzemelerinizi cam kavanozlara aktararak, camın yarattığı ferah atmosferden faydalanabilirsiniz. Kutulardansa, cam kavanozlar mutfaktaki genişlik algısını olumlu yönde etkiler.

Çekmecelerinizde seperatör kullanın

Mutfakta mevcut alandan faydalanmanın en iyi yollarından biri de çekmeceleri seperatörler yardımı ile daha fonksiyonel hale getirmektir. Derin çekmeceleri birden fazla kata bölebilir, çekmecelere konulacak malzemeleri göz önünde bulundurarak, en doğru seperatörler ile mevcut alanı arttırabilirsiniz.

Bir havlu askısı ile alan yaratın

Mutfak tezgahlarınızın yanları da kullanılabilecek alanlardır. Şık bir yatay banyo askısını mutfak tezgahınızın yanına monte ederek, ikili kancalar sayesinde tavalarınızı asabileceğiniz ekstra bir alan yaratabilirsiniz.

Ayaklı kek standı kullanın

Lavabonuzun yanıbaşında şık bir kek standı kullanarak, tüm bulaşık malzemelerinizi üzerine dizin. Bu sayede, tezgahınızın üzerinde iki katlı ek bir alan yaratmış olursunuz.

Delikli pano ve mıknatıslı bıçak askısı ile alan açın

Mutfak tezgahınızın yaslandığı duvarı ne kadar verimli kullanırsanız, mutfaktaki alanınız da o kadar genişlemiş olur. Mutfak tezgahınızın arkasındaki duvarı yatay havlu askısı, delikli pano ve mıknatıslı bıçak askısı gibi malzemelerle çok daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz.

Küçük alanlar genellikle yaratıcı fikirlerin doğmasına sebep olur. Mutfağınızın mevcut durumunu göz önünde bulundurarak, farklı malzemelerle yeni alanlar elde etmekten çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu