Kullanılmayan ampullerden dekoratif vazo yapımı

Patlamış ampullerinizi çöpe atmak yerine, onları birer vazoya çevirerek dekoratif ürünler elde edebilirsiniz.

Ampuller, genellikle kullanım ömürleri dolduktan hemen sonra çöpe atılırlar. Oysaki aydınlatma için kullandığımız bu ürünleri, kolaylıkla bir vazoya çevirebilir, evimizde ya da bahçemizde yeniden değerlendirebiliriz.

Ampul vazo yapımı

Ampulden vazo nasıl yapılır?

Ampulden vazo yapımı genel anlamıyla kolay bir işlemdir. Ancak, ampulün içini boşaltmak için üst kısmında yer alan siyah kapağı yerinden sökmek gerekir ki, bu biraz zorlayıcı bir adımdır.

Öncelikle bir pense yardımı ile ampulün üst kısmındaki siyah kapağı yerinden sökün ya da bir demir testeresiyle bölgeyi kesin. Cam üzerinde işlem yaptığımız için, istemeyen durumların oluşmaması adına eldiven ve gözlük kullanmayı ihmal etmeyin.

Ampulün üst kısmını açtıktan ve içini boşalttıktan sonra, dilerseniz metal bölümü bir kumaş ile kaplayın. Bu işlem, ampulün göze daha hoş gözükmesini sağlayacaktır.

Ardından, ampulü su ile doldurun ve içerisine dilediğiniz çiçeği yerleştirin. Ancak, tabii ki çiçek tercihlerinizi küçük olanlardan ve fazla yayılım göstermeyenlerden yana yapın.

Dekoratif vazonuzu, masanızın üzerinde değerlendirmek istiyorsanız, ampulün altını önceden boyamış olduğunuz bir kavanoz kapağına ya da sert bir tahta parçasına yapıştırın. Asarak kullanmak istiyorsanız, ampulün üst kısmından sağ ve sol tarafa birer delik açın. Deliklerden tel ya da ip geçirdikten sonra ampul saksınızı, evinizde veya bahçenizde dilediğiniz yere asın.

Siz de bu çok kolay işlem sayesinde yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar. Ben bu işlemi yapacağım da lakin bitki veya çiçek seçimi konusunda kararsız kaldım. Öneride bulunabilir misiniz ?

    1. Merhaba Teoman Bey,

      Lale, gül, glayöl ve karanfil gibi çiçekler tomurcuk halinde alınırsa vazo ömrü uzun olur. Bu çiçekleri düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu