Kumaş Boyama

Kumaş boyama işlemi ile rengi solan giysilerinizi kurtarabilirsiniz. Kumaş boyası nasıl kullanılır? Toz kumaş boyası nasıl kullanılır? Sprey kumaş boyası nasıl kullanılır? Nova color kumaş boyası nasıl kullanılır? Viktoria kumaş boyası nasıl kullanılır?

Kullanıma bağlı olarak zamanla rengi değişen giysilerinizi toz kumaş boyası ile kumaş boyama yaparak yenileyebilirsiniz.

Giysilerin renkleri güneş vb. sebeplerle solabilir. Fakat rengi solsa da giysi yıpranmamış olabilir. Bu durumda kumaş boyama yaparak giysinizi boyayabilirsiniz. Ayrıca uzun süre giydiğiniz bir giysinin rengini de değiştirmek isteyebilirsiniz.

Hangi Kumaş Boyanır?

Özellikle desensiz kumaşların boyanması önerilir. Desenli olan kumaşların boyanması durumunda desenleri belirginliğini yitirir. Bunu sorun etmiyorsanız desenli giysilerinizi de boyayabilirsiniz. Saten, ipek, tafta benzeri kumaşların boyanması önerilmez. Bu kumaşlar boya tutmaz. Bunun haricindeki kumaşları boyayabilirsiniz.

Kumaş Boyası Nerede Satılır?

Kumaş boyası aktarda satılır. Aktara toz kumaş boyası almak istediğinizi söylemeniz yeterli. Genelde nova color kumaş boyası ve viktoria kumaş boyası satılmaktadır. Bir renk kartelasından dilediğiniz rengi seçerek alabilirsiniz. Toz kumaş boyası yanı sıra renk sabitleştirici almanız önerilir. Renk sabitleştirici boyadığınız rengin uzun süre dayanmasını sağlar.

Bir paket toz kumaş boyası ile bir ya da iki parça ince eşyayı boyayabilirsiniz. Ceket ya da pantolon gibi  nispeten kalın kumaştaki giysiler için ise, her bir adet parça için bir paket kumaş boyası kullanılması gerekir.

Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Kumaş boyası çamaşır makinesinde de kullanılabilir. Bunu için Çamaşır Makinesinde Kumaş Nasıl Boyanır? Adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Fakat biz bu yazımızda daha pratik bir yöntem anlatacağız. Evinizde bulunan ve artık kullanmadığınız bir tencereyi kumaş boyamak için kullanabilirsiniz. Şimdi birlikte viktoria kumaş boyası nasıl kullanılır ve nova color kumaş boyası nasıl kullanılır bakalım. Dilerseniz farklı marklarda toz kumaş boyası ya da sprey kumaş boyası da kullanabilirsiniz.

Toz Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Toz kumaş boyası nasıl kullanılır?
Toz kumaş boyası nasıl kullanılır?

Öncelikle giysinin büyüklüğüne göre yeterli olacak bir miktar suyu kaynatın. Yeterli miktarı da giysinin kaynatacağınız suyun içine tam olarak girebilmesi şeklinde hesaplayabilirsiniz. Kaynattığınız suyun içine bir miktar da tuz ilave edin. Ardından kaynar suyu tencereye alın.

Tenceredeki kaynar suya toz boya ilave edin ve iyice karıştırın. Ocağın altını kısık halde tutun. Boyayacağınız giysiyi akan suyun altında her yeri ıslanacak şekilde tutun. Her yerinin ıslanması önemlidir. Böylece boya giysiye daha iyi nüfuz edebilir.

İyice ıslattığınız giysiyi tencereye koyun. Tamamı suyun içine girsin. Giysiyi yarım saat tencerede tutmalısınız. 5-10 dakikada bir kepçe yardımıyla giysiyi çevirin. Böylece giysi iyice boyanacaktır. Yarım saat geçtikten sonra ocağın altını kapatın. Su soğuyana kadar bekleyin.

Ardından giysiyi bir leğene koyun ve soğuyuncaya kadar bekletin. Soğuyan giysinin üzerine soğuk su dökün ve suya da renk sabitleyici ilave edin. Giysiyi 10-15 dakika böyle bekletin. Ardından giysiyi fazla boyanın akması akan suyun altında tutun.

Son olarak da giysiyi mandal kullanmadan asın. Asmadan önce suyunu almak için sıkmayın. Suları akacağı için de altına bir leğen koymanız gerekir. Sıcak havada 3-4 saate kuruyacaktır. Soğuk havalarda ise kuruması için bir gün gerekebilir.

Kuruyan giysinizi ütüleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Her ne kadar renk sabitleyici kullanmış olsanız da giysinin çamaşır makinesinde değil de elde yıkayarak kullanılması önerilir.

Eskimemiş olduğu halde yalnızca rengi soldu diye giysilerinizin kullanılamaz hale gelmesini istemiyorsanız, toz kumaş boyası ile giysilerinizi yenileyebilirsiniz.

Sprey Kumaş Boyası Nasıl Kullanılır?

Sprey kumaş boyası nasıl kullanılır?
Sprey kumaş boyası nasıl kullanılır?

Kumaş boyarken temelde en önemli nokta koyu renkten açık renge geçmek mümkün olmazken, açıktan koyuya geçilebiliyor. Yani pembe bir eteği, bordoya boyayabilirsiniz. Fakat kahverengi bir eteği pembeye boyayamazsınız. Çünkü renk tutmuyor. Bu durum sprey boyalarda da geçerli.

Boyayacağınız giysiyi güzelce yıkayıp kurutun. Ardından boyama işlemine geçebilirsiniz. Giyside desenler ve renk blokları varsa elde edeceğiniz sonuç değişkenlik gösterebilir. Örneğin üstünde boncuk işlemeleri olan eteğinizin boncuk kısımları boyanmaz. Bunun farkında olmak gerekir.

Şimdi sprey boya ile kumaş boyama işlemine başlayabilirsiniz. Yere bir gazete ya da muşamba serin. Üzerine giysiyi yayın. Ardından sprey boyayı giysinin her tarafına eşit gelecek şekilde püskürtün. Bu işlem 10-30 dakika sürebilmektedir. Giysiyi boyadıktan sonra 24 saat açık havada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra da ütüleyin. Ütü rengin sabitlenmesini sağlar.

Not: Unutmayın! Boyadığınız kıyafetleri makinede değil elde yıkamalısınız. Aksi durumda diğer çamaşırlara renk verebilir.

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. Merhaba
  Ben Dylon marka boya kullandim tavsiye ederim.

  Canarsie makinesi de kolay ca boya yapiyor ))

 2. Peki kıyafetin hee yerini değil de aseton vb. sonucu bir noktasının rengi değiştiği için orayı boyamak istersem sadece, nasıl yapılır?

  1. Merhaba,

   Maalesef birebir renk tutturmak mümkün olmayacağı için böyle bir boyama önerilmez.

  1. Merhaba,

   Büyük ihtimalle kumaş boyası tutmayacaktır. Fakat feda edebileceğiniz bir giysi ise deneyebilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Boyanabilir. Fakat kalınlığı önemli. İnce kadife kumaş kolayca boyanabilir.

 3. merhabalar şifon bi elbisem var rengini degisebilirmiyim acaba. açık renkten koyu bi renge dönmesini istiyorum

 4. Ben mont boyamayı düşünüyorum montum kahverengi ve bazı yerleri güneşten soldu siyaha boyasam iyi olur mu ve bu boya içinde sürtündükçe içindeki eşyayı boyar mı

 5. Beyaz üstunde dantelli tülu var boyle bi elbiseyi boyamak istiyorum ama boyanir mi beyaz oldugu icin giyemiyorum

  1. Merhaba,

   Dantelli kısım şifon kumaştan değilse toz boya ile boyanabilir. Boya tutar. Kolay gelsin.

 6. merhaba viskon kumaş bir tulum var rengi siyah üzerinde pembe çiçekler var tamamen siyaha boyasam kapanır mı

  1. Merhaba,

   Viskon kumaş boya tutar ama desenler tam kapanmayabilir, alttan soluk şekilde belli olur. Belki birkaç boyamada tam kapatıcılık sağlanabilir. Ama kesin değil.

 7. Merhaba şifon tarzinda canlı acik bi gomleğim var annem mürekkep yada rimel bulaşırmış boyasam boya tutarlı bürde boya yaptığım tencereyi tekrar kullanabiliyomuyum

  1. Merhaba,

   Polyester kumaş boya tutmayabilir. Bazıları tutuyor, bazıları tutmuyor, içeriğine göre. Deneyerek görebilirsiniz. Elden çıkarmaya üzülmeyeceğiniz bir giysi ise deneyebilirsiniz.

 8. HANGİ MARKA BOYA OLURSA OLSUN HANHİ KUMAŞ OLURSA OLSUN HATTA YUZDE YUZ PAMUK BİLE OLSA ASLA KİRMİZİ RENKLİ TİŞORT VS GİYSİNİZİ BOYAMAYİN ASLA TAM SİYAH OLMUYO MOR İLE KAHVERENGİ ARASİ Bİ RENK ALİYO,DİGER TUM KUMASLAR SİMSİYAH OLDU HATTA NAYLON POLYESTER CİNSİ PANTOLON BİLE AMA PENYE KİRMİZİ RENK TİSORT COK KOTU OLDU..CİDDEN KİRMİZİ RENK BOZUYO İŞİ,KULLANMA TALİMATİNDA KİRMİZİLARDA SİRKE KULLANİN DİYE BOSUNA DEMİOLAR KULLANDİM ASLİNDA AMA GENEDE KİRMİZİ TİSORT BERBART OLDU..

 9. Kızımın yeşil renkte bir sivit tişörtüne çamaşır suyu değdi kumaşı penye galiba onu nasıl boyayabilirim her tarafını değilde sadece lekeli yerini boyayabilirmiyim

  1. Merhaba Serpil Hanım,

   Kumaş boyama kalemleri var, belki onlar işinizi görebilir.z Toz kumaş boyası ile sadece bir noktayı boyamanız pek mümkün değil. Kolay gelsin.

 10. Merhaba kiremit renkte bı trenckotum var siyaha boyamak istiyorum tam siyah olurmu acaba

  1. Nursen Hanım,

   Trençkotun kumaşı boyamaya uygunsa siyaha boyayabilirsiniz. Naylon türevi bir kumaş değilse boyanabilir.

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Polyseter kumaş boya tutsa bile yer yer dalgalanmalar olacaktır. Boyamanızı önermeyiz.

  1. Merhaba,

   Elde yıkama öneriyoruz. Makinede yıkandığında diğer giysilere boya verebilir.

 11. Kadife kumaş boya tutarmi ve ilki gibi canlı bir renk olurmu kendi rengi yeşil bu rengin aynısını bulabilirmiyim nereden bulurum acaba yardımcı okabilirmisiniz

  1. Merhaba,

   Kadife kumaş boya tutar. Aynı renk bulmanız güç olabilir. Ama yakın bir yeşil ton bulabilirsiniz. Aktarlarda toz boyalar var, aktarlardan alabilirsiniz.

 12. Ayrobin kumaş mor düz renk elbise sütlü kahve yada krem tonlarıda bir kumaş boyası ile boyanır mu?

  1. Merhaba Hatice Nur Hanım,

   Koyu bir rengin açık bir renge dönüşmesi pek mümkün değil. Krem renge boyanırsa muhtemelen kumaş biraz daha koyu mor renk olacaktır, fakat krem rengi olmaz. Kahverengi olabilir. Fakat ikisi de koyu renk olduğundan sonuç tam belli olmaz. İstediğiniz bir tonu elde edemeyebilirsiniz. Fakat kıyafeti gözden çıkarabilecekseniz deneyebilirsiniz. Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Boyanır, şile bezi renk tutar. Ama hangi renk olduğu önemli. Açık renk giysiyi koyu bir renge boyayabilirsiniz.

 13. Merhaba, açık renk kot gömlek ve pantolonu koyu renk boyamak istiyorum, iyi sonuç verir mi? Lacivert boya mı almam gerekiyor? İlk defa deneyeceğim için tereddüt ediyorum. İkisi de yeni ve kaliteli ziyan olsun istemem. teşekkürler.

 14. Merhaba.Penye eşofman boyayacağım.Bunları çok sıcak suda tutamayacağıma göre nasıl boyama yapacağım?Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Penye eşofman sıcağa dayanıklı değilse maalesef kumaş boyama yapamazsınız. Kumaş boyama kaynatılarak yapılabiliyor. Aksi durumda ya renk tutmaz ya da eşofmanlara zarar verir.

 15. Kalın bordo fon perde gri renge yada o tonlara boyanabilirmi acaba deneeyen varmı sonuç ne oldu

  1. Merhaba Ebru Hanım,

   Bordonun tonu önemli. Çok koyu bir bordo ise muhtemelen renk değişimi daha koyu bordo şeklinde olacaktır. Boya ona bu şekilde etki edecektir. Maalesef kumaş boyaması genelde açık tonlar koyu ton bir renge değişecek şekilde oluyor.

 16. Benim lila fon perdem var koyu gri olsun istiyorumacaba boyanır mı renk tutar mı sizce mahvetmekten korkuyorum kumaşıda orta kalınlıkta pakmuk naylon karşımı bir kumaş

  1. Merhaba Demet Hanım,

   Kumaşın dokusunu bilmeden tam bir şey söylemek mümkün değil maalesef. Ama deneme yaparak aşağı yukarı sonucu tahmin edebilirsiniz. Aynı kumaştan bir malzeme varsa onu boyayıp ya da perdenin görünmeyecek küçük bir kısmını boyayarak deneyebilirsiniz. Bizce sizin kumaş boya tutar gibi ama dediğimiz gibi emin değiliz. Koyu renge boyayacağınız için tutma ihtimali var ama.

 17. ben kadife yatak başlığımı boyamak istiyorum. hangi boya ve nasıl yapmamı tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba,

   Yatak başınız hangi renk? Ve çıkarılabilen bir kumaş mı? Hangi renge boyamak istiyorsunuz?

 18. Merhaba koyu renkli bir elbisem var vişne rengi açık renge boyayabılırmıyım tutarmı acaba

  1. Merhaba,

   Koyu renkler farklı bir renge dönüştürülemiyor maalesef. Ama elden çıkarmayı göze alıyorsanız deneyebilirsiniz. En fazla daha koyu bir renk elde edersiniz. Kolay gelsin.

  1. Merhaba Selva Hanım,

   Çok büyük ihtimalle tutar. Sadece eğer kumaşta naylon ip kullanılmışsa o kısımlar boya tutmaz. Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Keten kumaş çok güzel renk tutuyor. Açıktan koyu bir renge geçeceğiniz için tutma ihtimali çok yüksek. Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Büyük ihtimalle tutar. Fakat tam siyah ton olmayabilir. Griye dönük bir ton çıkabilir. Bunun için iki paket boya kullanmanızı tavsiye ederiz.

 19. Saten bi eteğim var rengi nar çiçeği kumaş boyası ile siyah yapmak istiyorum mümkün mü

  1. Merhaba Dilşah Hanım,

   Saten riskli bir kumaş. Renk açısından sorun yaşamazsınız ama saten renk tutmayabilir. Eğer eteği gözden çıkarabilecek gibiyseniz bir denemenizi öneririz. Aklınızda olsun, bir değil iki paket kumaş boyası kullanın. Kolay gelsin.

 20. Kadife siyah pantolon çamaşırsuyu oldu küçük küçük 2 – 3 yerinde nasıl boyasam acaba.

  1. Merhaba,

   Kumaş boyama kalemleri var. Küçük yerleri boyamak için bu kalemleri kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

 21. kırmızı yün bir kazagım var .Tonunu hiç sevemedim.Boyanması mümkün mü?Hangi renge boyayabilirim.

  1. Merhaba,

   Yün her zaman risklidir. Boya tutar fakat yıkanınca çok kolay akabilir. Dilerseniz boyayabilirsiniz ama renginin bir iki yıkamada değişebileceğini aklınızda bulundurun. Ve her zaman elde yıkamalısınız. Koyu tonlara boyayabilirsiniz. Açık renkler tutmayacaktır. Kolay gelsin.

 22. Merhaba benim ayrobin kumaşım var rengini beğenmiyorum siyaha boyamak istiyorum tutar mı boyayı. yanitlarsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.❤

  1. Merhaba Keziban Hanım,

   Tutma ihtimali çok yüksek. Fakat hangi renk kumaşı, hangi renge boyamayı düşünüyorsunuz? Buna göre daha detaylı bilgi verebiliriz.

  1. Merhaba Büşra Hanım,

   Krep kumaş boya tutar. Fakat ebatına göre birden fazla paket boya kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat unutmayın, açık bir rengi koyu bir renge boyayabilirsiniz. Mesela pardesünüzün mavi tonu koyuysa ancak koyu başka bir renge boyayabilrisiniz. Siyah, kahverengi vs. gibi. açık maviyse renk tutması daha kolay olur. Bu arada dilediğiniz ton elde edemeyebileceğinizi unutmayın. Bu biraz şans işi oluyor. Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Naylon kumaş boya tutmaz. Boyamamınızı tavsiye ederiz.

 23. merhaba, açık yeşil ince keten trencim çamaşır suyu oldu. siyah boya ile kaynatsam siyah bi trenç elde edebilir miyim acaba?.

  1. Merhaba,

   Keten kumaş kolayca boya tutuyor. Fakat çamaşır suyu lekesi riskli olabilir. Ama yine de o şekilde kullanamayacaksanız risk alabilirsiniz. Büyük ihtimalle renk tutacaktır. Kolaylıklar.

  1. Merhaba Ayşegül Hanım,

   Maalesef siyah renk farklı bir renge boyanamıyor. Renk tutmaz. Sadece daha koyu bir siyah tonu elde edersiniz.

  1. Merhaba,

   Boyanır fakat rengi tutmaz. Yani bej ton elde edemezsiniz, daha koyu bir renk olur.

  1. Cansu Hanım,

   Bordo sarıya göre koyu bir ton. Maalesef açıktan koyu bir renge geçiş mümkün olmuyor. Ama bordo pembeye yakın açık bir tondaysa deneybilirsiniz. Fakat yine de hardal sarısı elde edebileceğinizi düşünmüyoruz. Riskli olur.

  1. Cansu Hanım,

   Bordo sarıya göre koyu bir ton. Maalesef açıktan koyu bir renge geçiş mümkün olmuyor. Ama bordo pembeye yakın açık bir tondaysa deneybilirsiniz. Fakat yine de hardal sarısı elde edebileceğinizi düşünmüyoruz. Riskli olur.

  1. Merhaba Faruk Bey,

   Kadife kumaş renk tutar. Haki renk siyaha boyanabilir. Ceket olduğu için iki paket boya kullanmanızı tavsiye ederiz. Kolay gelsin.

 24. İpek bir montu yanlışlıkla makineye atmışım. Rengi soldu, birazda dalgalanma var. Boyasam olur mu, tutar mı. Ne yapabilirim.

  1. Merhaba,

   İpek kumaş çok riskli. Ama zaten bu şekilde kullanamayacaksanız ve montu gözden çıkarabilirseniz bir deneyebilirsiniz. Fakat daha koyu bir renge boyamanızı öneririz. Kolay gelsin.

 25. Merhaba, ben rengi solmuş haki yeşil keten montumu kuru boyayla kahverengiye boyamak istiyorum.sizce rengi kahverengi olur mu? Sizin tavsiyeniz ne olur?

  1. Merhaba,

   Kuru boya dediğiniz kumaş boyası değil mi? Keten kumaş iyi boya tutar. Açık bir renkten koyuya geçmeyi düşündüğünüz için kolayca boyanır. Fakat tonu hakkında bir şey söyleyemeyiz. Kolay gelsin.

 26. Merhaba. Scuba camel rengi siyaha boyayabilir miyim acaba? Eğer mümkünse hangi boyayı kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, scuba kumaş renk tutmayabilir. Gözden çıkarabileceğiniz bir giysiyse deneyebilirsiniz. Piyasadaki toz boyalardan herhangi birini kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Krep kumaş boya tutacaktır. Ama dikkat edin dalgalanmalar olmasın. Kolay gelsin.

 27. Sıcaklığı düşük tutun .Her ne kadar yüksek sıcaklıkta boyayın deniliyor olsa da ben hassas kumaşları düşük ısıda rahatça boyadım . Mutlaka Kaya tuzu ve sirke de ilave edin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu