Kumaş Kaplı Koltuk Nasıl Silinir?

Evde en sık kullanılan mobilyalardan olan koltuklar belirli aralıklarla temizlenmelidir. Böylece mobilyanızın yeni görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Koltuğu silerek temizlemeyi düşünüyorsanız, koltuğun kumaşına ve dokusuna uygun deterjan seçmelisiniz. Kullandığınız gelişi güzel deterjanlar koltuk kumaşının zarar görmesine ve kısa sürede deforme olmasına neden olur.

Bir kovaya bir miktar su koyun ve içine biraz deterjan katın. Önceden temin ettiğiniz bezi ıslatıp, koltukları silebilirsiniz. Koltukları silerken gelişi güzel hareket etmek yerine, yukarı aşağıya doğru kuvvetli bir şekilde silmelisiniz.

Silme işlemini tamamladıktan sonra duru suyla tekrar koltuğu silin. Koltukta oluşan lekeleri çıkarmak için marketlerde satılan leke sökücüleri kullanabilirsiniz. Alacağınız ürünün koltuk kumaşına uygun olup, olmadığına özen

Kumaş koltuk temizliği için, koltuğun kumaşına uygun temizlik yöntemleri ve malzemeleri kullanılmalıdır.

Koltuk Nasıl Silinir?

Öncelikle alırken satıcıdan temizlik konusunda bilgi almalısınız. Koltuğun malzemesine göre bir temizlik yöntemi vardır ve satıcı bu konuda sizi bilgilendirebilir.

Kumaş koltuklar genelde beyaz sabun suyla silinir. Silme işleminde havlu kullanılır. Bu, en yaygı yöntemdir.

Fakat rutin temizliğin yanı sıra leke çıkarmak gerektiğinde farklı yöntemler uygulanmalıdır.

Yarım kova ılık suya yarım şişe amonyak ekleyip koltuklarınızı bu suyla silebilirsiniz. Amonyak ağartıcı özelliği olan bir madde olduğundan bu yöntem koyu renkli kumaşlarda kullanılmamalıdır. Sonucu görmek için koltuğun kullanılmayan bir kumaşta denem yapabilirsiniz.

Arap sabunu da koltuk temizliğinde kullanılır. Sıcak suya bir miktar arap sabunu ilave edin. Koltuklarınızı bu karışımla sildikten sonra bir kere de soğuk suyla silmelisiniz. Çabuk kuruması için camları açık bırakın.

Koltuklarınızı silmek için marketlerde satılan temizlik malzemelerden kullanabilirsiniz. Fakat bu maddelerin ağartıcı özellikleri olup olmadığı kontrol etmelisiniz.

Koltuklarınızı örme lif ile silerek daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Koltuklarınız sileceğiniz suya az miktarda sirke de ilave edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu