Kumaş türleri ile ilgili genel bilgiler

Kumaş türlerini daha iyi tanımanız için gerekli bilgiler.

Kumaş türlerini tanımanız için bazı genel bilgiler:

Doğal Kumaşlar

Pamuk: Pamuklu kumaşlar serin tutar ve esnektir. Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Renkli ise ilk yıkamada tek başına yıkamakta fayda vardır. Kırışmaya eğilimlidir.

Yün: Yünlü kumaşlar sıcak tutar fakat keçeleşmeye ve sararmaya eğilimlidir. Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Asılarak kurutulursa deforme olacağından, sererek kurutmak gerekir.

Keten: Keten kumaşlar serin tutar. Her zaman elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır. Santrifüjlü makinede kurutulmamalıdır. Kırışma eğilimi çok yüksektir.

İpek: İpek kumaşlar çok hafifitir ve dokunuşu yumuşacıktır. Yüksek ısıda yıkanmaz. Santrifüjlü makinede kurutulmamalıdır. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Terlemeye ve çitilemeye karşı hassastır. Leke olduğunda uzmana başvurmak gerekir.

Sentetik Kumaşlar

Asetat, Rayon ve Viskoz: Suni kumaşlar yumuşaktır, ancak nem emme özellikleri düşüktür. Kolay yanabilir ve statik elektrik taşırlar. Renk dayanıklılıkları yüksektir. Kolayca deforme olabilecekleri için santrifüjlü makinede yıkanmamalıdırlar.

Polyester, naylon ve likra: Sentetik kumaşlar ısıya karşı çok duyarlıdır.Ilık su ile yıkanmalı ve düşük ısıda, buharsız ütülenmelidirler. Renk dayanıklılıkları yüksektir. Fazla kırışmazlar. Kolay yanabilir ve statik elektrik taşırlar.

Kompozisyonu karışık kumaşlar için karışım yüzdelerine göre bakım uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu