Kumaştaki Leke Nasıl Çıkar?

Kumaştaki leke zamanla derine işleyerek çıkarılamaz hale gelebilir. Erken müdahale ederek kumaştaki lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz.

Kumaştaki Leke Çeşitleri ve Çözümleri

Zeytinyağı, margarin ve tereyağı lekesi

Yünlü ve ipekli kumaşlarda lekeli yer benzin, karbon tetraklorür, petrol eteri, eter veya eter sülfürik gibi eritgenlerden birisi ile tamponlanarak silinir. Eriticilerin iz bırakmaması için madde kuruyuncaya kadar silinen yer hafifçe tamponlanır. Leke çıkmazsa işlem tekrarlanır. Pamuk ve yapay kumaşlarda lekeli yer ılık sabunlu veya deterjanlı su ile silinir veya yıkanır.

Yemek lekesi

Yünlü ve ipekli kumaşlarda önce yağ lekesi bir eritici ile tampon uygulaması ile temizlenir. Kuruduktan sonra salça lekesi kalırsa renklilerde su 21 ile tamponlanarak çıkarılır. Beyaz ipekli ve yünlülerdeki renk lekesi oksijenli su, sodyum perborat veya sodyum hidrosülfit ile çalışılarak çıkarılır. Renklilerde renk açıcı maddeler kullanılmamalıdır.

Pamuklu ve yapay kumaşlarda lekeli yer, ılık sabunlu veya deterjanlı su ile yıkanır. Renk lekesi kalırsa beyaz pamuklu kumaşlarda klorlu ağartıcılarla (çamaşır suyu) çıkarılır. Beyaz yapay kumaşlardaki renk lekesi oksijenli su ile çıkarılır. Renklilerde denenmeden renk açıcı kullanılmamalıdır.

Yağlı boya lekesi

Her tür kumaştan terebentin esansı, neft veya tiner ile silinerek çıkarılır. Yağlı boya lekesi kurumadan en kısa sürede çıkarılmalıdır. Leke kuruyunca çıkma olasılığı azalır.

Mum lekesi

Mumun kalın tabakası kumaşı yıpratmadan dikkatle bir kazıyıcı yardımı ile kaldırılır. Kalan iz her tür kumaştan benzin, tiner, petrol eteri, karbon tetraklorür veya benzen ile silinerek çıkarılır. Mum lekesi çok kalınsa lekenin altına ve üstüne kurutma kâğıdı yerleştirilerek ütülenir. Geride kalan iz eriticilerle silinir.

Kumaştaki Leke

Uhu lekesi

Her tür kumaştan alkol, petrol eteri, karbon tetraklorür ile silinerek çıkarılır. Asetat ipeği, rayon ve naylon dışındaki kumaşlardan uhu lekesi aseton ile silinerek de çıkarılır.

Süt lekesi

Yünlü ve ipekli kumaşlarda leke benzin, benzen, karbon tetraklorür veya eter sülfürik gibi eriticilerle silinerek yağı alınır. Kuruduktan sonra şekerin sertliği ve izi su ile tamponlanarak çıkarılır. Pamuklu ve yapay kumaşlarda süt ve sütlü tatlı lekesi ılık sabunlu su veya deterjanlı su ile yıkanarak çıkarılır.

Çikolata lekesi

Yünlü ve ipekli kumaşlarda benzin, benzen, karbontetraklorür gibi eriticilerden birisi ile leke silinerek yağı alınır. Eriticiler kuruduktan sonra kalan şekerli iz, su ile tamponlanarak çıkarılır. Pamuklu ve yapay kumaşlardaki çikolata lekesi ılık sabunlu veya deterjanlı su ile yıkanarak çıkarılır.

Oje lekesi

Yünlü, ipekli, pamuklu ve bazı yapay kumaşlardan aseton ile silinerek çıkarılır. Aseton rayon, naylon ve asetat ipeğini erittiği için bu tür kumaşlarda kullanılmamalıdır.

Ruj lekesi

Her kumaştan alkol ile silinerek çıkarılır. Yıkanabilen pamuklu ve yapay kumaşlarda deterjanlı veya sabunlu ılık su ile yıkanarak da çıkarılabilir.

Kumaştaki Leke
Ayakkabı boyası lekesi

Her türlü kumaştan neft veya terebentin esansı ile silinerek çıkarılır. Pamuklu ve yapay kumaşlardan sabunlu veya deterjanlı ılık su ile yıkanarak da çıkarılır.

Asfalt ve katran lekesi

Bütün kumaşlardan asfalt ve katran lekesi tiner veya karbon tetraklorür ile silinerek çıkarılır. Leke kurumadan hemen çıkarılmalıdır.

Tükenmez kalem lekesi

Her tür kumaştan alkol ile silinerek çıkarılır. Yıkanabilen pamuklu ve yapay kumaşlarda sabunlu veya deterjanlı ılık su ile yıkanarak da leke çıkartılabilir.

Çamur lekesi

Yünlü ve ipekli kumaşlarda leke kuruduktan sonra fırçalanır. İz kalırsa su ile tamponlanır. Yıkanabilen pamuklu ve yapay kumaşlarda leke kuruduktan sonra önce fırçalanır, sonra ılık sabunlu veya deterjanlı su ile yıkanır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu