Kumaştaki Uhu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

En sık kullanılan yapıştırıcı türlerinden biri olan uhu, kumaşa yapışması durumunda belirgin izler bırakabilir. Kuruyan uhuyu koltuk, kıyafet, örtü gibi kumaşlardan çıkarmak mümkündür.

Kumaşa uhu bulaşması durumunda öncelikle yapıştırıcının kurumasını beklemek gereklidir. Kurumadan uhuya müdahale etmek, lekenin geniş bir alana yayılmasına yol açacaktır.

Uhu Kurumadan, Kumaşı Silmeyin

Uhu yeterince kuruduktan sonra, ince bir kart ya da sivri uçlu bir cisim ile uhuyu yapıştığı yüzeyden çıkarabilirsiniz. Ancak bu işlem sırasında dikkatli olmanız, kumaşın zarar görmemesi açısından önemlidir. Uhunun üstte kalan tabakasını çıkardıktan sonra, ağartıcı özelliği olmayan temizleyicileri kullanarak, tüm lekenin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kumaşı Dikkatli Bir Şekilde Silin

300 mililitrelik bir kabın içerisine, bir 2-3 çay kaşığı kadar deterjan koyun ve homojen bir yapı elde etmek için karıştırın. Temiz bir bez yardımıyla oluşturduğunuz karışımın yüzeye nüfuz etmesini sağlayın. Ancak kumaşı silmemeye dikkat edin. Silme işlemi yapmanız, uhunun yayılmasına yol açabilir. Kumaş, hazırladığınız karışımı emdikten sonra, kumaşı durulayın. Kumaş kuruduğunda uhu lekesinin tamamen yok olmaması durumunda, aynı işlemi tekrarlayın.

Koltuk, kıyafet, masa örtüsü gibi kumaşlara bulaşan uhu lekesini çıkarmak için aceleci davranmanız, lekenin yayılmasına yol açabileceği gibi, kumaşın zarar görmesine de neden olacağından, yapacağınız işlemleri dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeye özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu