Kümes hayvanlarının temizlenmesi

Yemesi lezzetli olan kümes hayvanlarını nasıl ayıklayacağınızı, içlerini nasıl temizleyeceğinizi ve nasıl tütsüleyeceğinizi biliyor musunuz?

Tüylerin ayıklanması

Hangi kümes hayvanı olursa olsun, bunların tüylerini kolayca ayıklayabilmek için, bu hayvanların kesilir kesilmez tüylerinin yolunması gerekmektedir. Aksi halde; hayvan soğuyunca tüyleri yolunduğunda derisi de parçalanır. Eğer kümes hayvanlarının tüylerini kesilir kesilmez ayıklayamıyorsanız, bu hayvanların tüylerini kaynar su yardımıyla ayıklayabilirsiniz. İçleri temizlenmiş kümes hayvanlarını, tüyleri kolaylıkla çıkabilecek duruma gelene kadar kaynar suyun içinde bırakın. Daha sonra kaynar suyun içinde çıkarıp, tüylerini ayıklayabilirsiniz. Kaynar su içine koyduğunuz kümes hayvanlarını suda fazla tutmamalısınız. Kaynar suyun içinde fazla bekleyen kümes hayvanları haşlanırlar ve yağları erir. Eğer kümes hayvanlarını kaynar suda beklettikten sonra ayıklamayı düşünüyorsanız, içlerinin mutlaka temizlenmiş olmasına dikkat edin.

Kümes hayvanlarının içlerinin temizlenmesi

Kümes hayvanlarının içlerini temizlemek için ilk olarak, boyunlarında bulunan kursak diye tabir edilen yem torbasını kesmeniz gerekir. Burada biriken yem ve gırtlağa doğru uzanan ince boruyu çekip çıkartın. Geri kalan tavuğu, başından iki parmak aşağıdan, içine elinizin girebileceği kadar genişlikte kesin. Daha sonra elinizi içine sokarak bağırsak, ciğer ve yüreğini dışarı çıkartın. Yalnız bu hayvanların iç organlarını çıkartırken ciğere yapışık olan fındık büyüklüğündeki öd kesesinin patlamamasına dikkat edin. Öd kesesi patlarsa, ne kadar yıkarsanız yıkayın ette acı bir tat olacaktır. Bu acılık piştikten sonra da geçmez. Bunun için, bu hayvanların organlarını dışarı çıkartırken fazla sıkmamaya özen gösterin.

Kümes hayvanlarının tütsülenmesi

Hayvanların tüyleri ayıklandıktan sonra üstlerinde ince, seyrek bazı tüyler kalır. Bu tüyler teker teker elle temizlenemez. Bu tüyleri kuvvetli olmayan bir ateşte tütsüleyerek temizleyebilirsiniz. Hangi kümes hayvanı olursa olsun, bu hayvanların tüyleri ayıklandıktan sonra alevlice bir ateşe yukarıdan tutup döndürerek ince tüyleri iyice yakın.. Tütsüleme işlemini yaparken ateşin kuvvetli olmamasına dikkat edin. Kuvvetli ateş kümes hayvanlarının derisinin yanmasına neden olur. İnce tüylerin yandığından emin olduğunuzda, tütsülediğiniz kümes hayvanını ateşten çekin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu