Kumkuat bitkisini tanıma

Kumkuat daima yeşil olan, bodur yapılı bir bitki olup, anavatanı Güneydoğu Asya’dır.

Kumkuatın ilkbaharda açan ve çok güzel görüntüye sahip çiçekleri bulunur. Bitkinin, kabuğu acı olan, iç kısmı ekşimsi meyveleri vardır. Parlak olan bu meyveler, yazın olgunlaşma gösterir.

Kumkuat kışa dayanıklı bir bitki olsa da, bitkinin kışın dışarıda tutulmaması önerilir. Gübreli ve verimli topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Toprağın, azot ve potasyumca zengin bitki besini ile düzenli olarak beslenmesi önerilir. Bu sayede bitkinin, daha lezzetli meyve vermesi desteklenir.

Kumkuatın doğrudan güneş ve hava alan bir yere dikilmesi önerilir. Serin ve aydınlık olan iç mekânlarda da yetiştirilebilir. Aksi takdirde bitki, meyve vermez ve yapraklarını döker. Ayrıca yaz aylarında, bitkinin rüzgârdan korunması önerilir.

Kumkuat budanırken, sadece hastalıklı, ölü ve çarpık kısımların kesilmesine dikkat edilir.

Bitkinin yazın haftada bir, kışın da on beş günde bir kireçsiz su ile sulanması önerilir. Ayrıca, bitkinin sonbaharda çelikleme ile dikimi yapılabilir.

Siz de, bu öneriler ile dekoratif görünen ve lezzetli meyve veren kumkuatı evinizde ya da bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba
    Kamkat agacini 2 ay once budamak zorunda kaldim.ve simdi govdesinden cikan yeşil filizlenme mevcut.bunlar kamkat agacina mi aittir yoksa o govdeden cikanlari koparmam mi gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu