Kurabiye Süsleme Teknikleri Nelerdir?

Kurabiye süsleme tekniklerini kullanarak enfes kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Glazür ya da çikolatayla süsleyeceğiniz kurabiyeler için iyi bir hamur hazırlamanız gerekir. İyi bir kurabiyenin ilk şartı iyi hamurdur. Glazür ile kurabiye süsleme nasıl yapılır? Haydi birlikte kurabiye süsleyelim.

Kurabiyelerinizi göz kamaştırıcı ikramlara dönüştürebilirsiniz. Parti zamanı geldi. Artık evde kalmak zorunda olmamıza rağmen, parti durmak zorunda değil. Aslında evden çıkamayacak olmak daha şatafatlı yılbaşı kurabiyeleri yapmak için de bir fırsat sunuyor.

İyi bir kurabiyenin sırrı iyi yoğrulmuş hamurdur. Hamurunuz hazırlandıktan sonra, üzerine hafifçe un serpin ve bir pişirme kağıdına koyun, hamuru kağıdın içinde biraz yuvarlayın. Ardından en az 30 dakika buzdolabına koyun.

Sıkı yoğrulmuş, iyi soğutulmuş hamur, kurabiye kalıbına yapışmaz ve ayrıntılı şekillerin yapılmasını kolaylaştırır. Ve hamurunuzu fazla kurcalamayın. Hamur birkaç kez yoğurulup yuvarlandıktan sonra şeklini kotuyamayabilir. Kurabiyeleri kestikten sonra, pişirmeden önce yaklaşık 10 dakika buzdolabına geri koyun. Piştikten sonra, tamamen soğumaları için bir kaba yerleştirmeden önce hafifçe soğumaya ve sertleşmeye bırakın.

Harika tasarım sonuçları elde etmek için süslü mutfak aletlerine ihtiyacınız olmasa da, uzmanlar birkaç temel malzemenin gerekli olduğu konusunda hemfikir. Kremayı sıkmak için gerekli aparatlar çok işinize yarar. Jel gıda boyası da evde kurabiye süsleme için iyi bir yardımcıdır. Son olarak kurabiyelerin üzerine şekil çizmek için bir boya fırçanızın da olmasını öneririz. Elbette mutfak tipi olanlardan.

Kurabiye Hamuru Nasıl Hazırlanır?

Katı, soğuk, küp küp kesilmiş oda sıcaklığına getirilmiş yağ, şekerle çırpılır. Bu metotta tahta kaşık veya elle kullanılan elektrikli çırpma aleti veya tezgahüstü çırpıcı kullanılır. Çırpma sırasında yağa, hamura hava karışır; bu da pişerken kabarmayı ve hoş kurabiyelerin olmasını sağlar. Bu hava kabarcıkları, hamuru yoğurma, açma sırasında yok edildikleri için bazı hamurlara çok az kabartma tozu ilave edilir. Bu hamur yumuşaktır. Çoğu hemen yoğurulur ve açılabilir ama bazılarının da buzdolabında soğutulmaları gerekir. Soğutulan hamur daha kolay açılır; yapışkan değildir. Eğer hamurunuz çok yapışkan veya yumuşaksa, çalışmanın zor olacağını düşünüyorsanız asla un eklemeyin. Hamuru strece, naylona ve düz bir tabağa, tepsiye koyun ve buzdolabında soğutun.Bir hamura yumuşak diye sürekli gereksiz un ilave etmektense, her zaman sarıp buzdolabında soğutma metodunu tercih edin. Çünkü ilave edilen un, kurabiyelerin tadını ve görünümünü kötüleştirecek, özelliğini yitirmesine sebep olacaktır.

Yağın kolaylıkla çırpılması için oda ısısında olması gerekir. Bunun için 5-10 dakika önce buzdolabından çıkarılması gereklidir. Tuzsuz tereyağı kurabiyeler için en iyi seçimdir ancak pastanelerde tereyağın yerine bitkisel margarin denilen çeşitli markaların yağları kullanılmaktadır. Kurabiye ve bisküvilerde bitkisel margarinler tereyağı ile karıştırılarak da kullanılabilir. Ayrıca kurabiye ve bisküvilerde tazelik ve gevreklik sağlayan bitkisel susuz yağlar kullanılmaktadır.

Kurabiye süsleme malzemeleri
Kurabiye süsleme malzemeleri

Kurabiye Nasıl Pişirilir?

Fırınınızı ortalama 10 dakika önceden ısıtınız. Yağlı hamurla hazırlanan ürünleri asla soğuk fırına koymayınız. Kurabiyeler kısa sürede pişer. Ürün pişerken sık sık kontrol ediniz. Pişen ürünleri fırın ısısında bırakmayınız. Hemen çıkardığınız bisküvi ve kurabiyelerinizi spatula yardımı ile kaldırınız. Bu işlemi yapmazsanız ürünler pişmeye devam ederek altı yanabilir. Piştikten sonra kurabiyeler tel ızgaranın üzerine konulmalıdır. Bu işlem kurabiyelerin nemli olmasını önler. Fırından çıkan tepsiye tekrar ürün koyup pişirmeyiniz.

Hamurunuz eriyerek yayılır ve bozulur. Yeni pişirme işlemi için başka soğuk tepsi kullanınız. Tepsileriniz koyu renkli olmamasına dikkat ediniz. Çünkü koyu renkli tepsiler ısıyı çok emerler ve yanıklara sebep olurlar. Parlak, ağır alüminyum tepsiler ve beyaz emaye tepsiler, koyu renkli olmayan yapışmaz teflon tepsileri tercih ediniz. Fırın tepsilerini gereğinden fazla yağlamayınız. Aksi takdirde kurabiye ve bisküvileriniz yayılır.

Kurabiyeleri pişirme esnasında çok düşük ve çok yüksek ısı kullanılmamalıdır. Bisküvi kurabiye hamurları 150-200 °C arasında orta sıcaklıktaki fırında üstü pembeleşene kadar pişirilir. Bazı ürünler özelliğine göre beyaz renkte pişirilir. Örneğin un kurabiyesi gibi. Birden fazla tepsilere hazırlanmış kurabiyeleri, fırına girinceye kadar üstünü örterek soğuk oda veya buzdolabında bekletiniz. Keserek konan kurabiyelerin en az 3–4 cm ara ile yerleştiriniz. Tarifte verilen fırın ısısı ve süresine dikkat ediniz. Kesilmiş kurabiyelerin altı kızarıp, yan kenarları da hafif kızardıklarında pişmişlerdir.

Fırının ısısının düşük olması kurabiyede istenmeyen yayılmalara neden olur. Yüksek ısı ise yayılmayı önler. Ama çabuk yanmasına neden olur. O nedenle uygun ısının seçilmesi çok önemlidir. Çok yumuşak hamur ile hazırlanan ürünler yine pişme sırasında yayılır.

Evde Kurabiye Süsleme

Basit bir sır ve birkaç püf noktası kullanarak evde kurabiye süsleme mümkün. Süslemeye başlamak  için kurabiyelerinizi pişirin ve soğumaa bırakın. Süslemeye başlamadan önce tamamen soğutulmaları gerekir. Kurabiyelerinizdeki pürüzleri gidermek için fırça kullanın. Kurabiyelerin üzerini fırçayla hafifçe temizleyin.

En sevdiğiniz kremayı hazırlayın ve kullanmak istediğiniz renklere karar verin. Artık kurabiyeleriniz süslenmeye hazır. Haydi başlayalım.

Kurabiye Süsleme Malzemeleri Nelerdir?

Kurabiye süslemek için çeşitli malzemelere ihtiyacınız var. Bunlardan hiçbirine sahip olmasanız da evdeki malzemeleri kullanarak kurabiyelerinizi süsleyebilirsiniz. Fakat bu malzemeler işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunun için gerekli malzemeler şunlardır: Gıda kalemi, şeker hamuru, renkli şekerleme topları, granül şeker, şekerli pirinç patlakları, ışıltılı şekerler, krema torbası, krema torbası başlıkları ve kopatlar.

Kurabiye Süsleme Teknikleri

Glazür ile kurabiye süsleme
Glazür ile kurabiye süsleme

Glazür İle Kurabiye Süsleme

Glazür kurabiyeleri süslemek için kullanılan bir bir kremadır. Glazür akışkan yapıdadır, bu sebeple süslemede kolaylık sağlar. Glazür ile kurabiye süsleme için gerekli malzemeler:

  • 1 çay bardağı pudra şekeri,
  • Yarım limonun suyu,
  • 2 adet yumurta akı.

Tüm malzemeleri karıştırarak galzür elde edebilirsiniz. Beyaz yerine farklı renkte glazür elde etmek istiyorsanız karışıma birkaç damla gıda boyası ekleyebilirsiniz. Glazürün akışkan kıvamda olması önemlidir. Eğer elde ettiğiniz krema biraz katı olduğuysa karışıma biraz su ilave edebilirsiniz. Fakat suyun miktarını iyi ayarlamalısınız. Glazürü krema torbası ile kullanabilirsiniz. Krema torbası için de çeşitli uçlar var. Farklı desenler elde edebilmek için farklı uçlar kullanabilirsiniz.

Çikolata ile kurabiye süsleme
Çikolata ile kurabiye süsleme

Çikolata İle Kurabiye Süsleme

Çikolata en lezzetli yardımcı olabilir. Benmari usulü eriteceğiniz çikolata ile kurabiyelerinizi süsleyebilirsiniz. Çikolata ile kurabiye süsleme için dilediğiniz çikolatayı seçin. Beyaz, sütlü, bitter… Dilediğiniz çikolatayı seçtikten sonra pişirme yöntemine geçebilirsiniz. Bir kabın içerisine su koyun ve bu kabın içine ikinci bir kap yerleştirin. İçteki kabın içine çikolatayı yerleştirin. Ocağın altını yakın ve suyu kaynatmaya başlayın. Suyun ısısıyla çikolata erimeye başlayacaktır. Çikolatayı karıştırın. İşte benmari usulü erimiş çikolatanız hazır. Süslemede kullanabilirsiniz.

Çikolatayı krema torbası ile kurabiyelerin üzerine sıkabilirsiniz. Kurabiyenin üzerini tamamen çikolata ile kaplayabileceğiniz gibi fırça yardımı ile kurabiyeye desenler de çizebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu